Ферден (округ)

округ во Долна Саксонија, Германија

Ферден (германски: Verden) — округ во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се граничи со окрузите Остерхолц, Ротенбург, Хајдекрајс, Нинбург и Дипхолц, како и со градот Бремен.

Ферден
Verden
округ
Знаме на ФерденГрб на Ферден
Карта
Земја Германија
ПокраинаДолна Саксонија
СедиштеФерден
Површина
 • Вкупна787,70 км2 (30,410 ми2)
Население (31 декември 2020)[1]
 • Вкупно137.574
 • Густина1,7/км2 (4,5/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.VER
Мреж. местоlandkreis-verden.de

Географија уреди

Низ округот тече реката Алер која навлегува од исток и се влева во Везер кон неговото средиште. На север минува реката Виме од запад кон исток. Западната половина на округот е зафатен со населените места во поширокото подрачје на Бремен како градот Ахим.

Историја уреди

Округот води потекло од двата амта Ферден и Ахим, создадени во 1852 и 1859 г. Откако Кралството Хановер станало дел од Прусија, истите биле претворени во окрузи, а во 1932 г се соединиле. Во 1939 г. две општини од округот му се доделни на Бремен, а во 1972 г. кон Ферден е природаден Тедингхаузен (претходно ексклава на округот Брауншвајг).

Збратимени места уреди

Градови и општини уреди

 
Градовите и општините во округот Ферден
Градви Општини Општински заедници
 1. Ахим
 2. Ферден
 1. Дерферден
 2. Кирхлинтелн
 3. Лангведел
 4. Отерсберг
 5. Ојтен
 1. Блендер
 2. Емтингхаузен
 3. Риде
 4. Тедингхаузен1

1 седиште на општинската заедница

Наводи уреди

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски уреди

Координати: 53°00′ N; 9°10′ E / 53.0° СГШ; 9.17° ИГД / 53.0; 9.17