Везермарш (германски: Wesermarsch) — округ (Landkreis) во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Административното окружно седиште е во градот Браке.

Везермарш
Landkreis Wesermarsch

округ
Грб на Везермарш Landkreis Wesermarsch
Lower Saxony BRA.svg
Земја Германија
ПокраинаДолна Саксонија
СедиштеБраке
Површина
 • Вкупна821,87 км2 (31,733 ми2)
Население (31 декември 2020)[1]
 • Вкупно88.524
 • Густина1,1/км2 (2,8/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.BRA
Мреж. местоlandkreis-wesermarsch.de

Округот се граничи со (од исток надесно) окрузите Куксхафен и Остерхолц, градот Бремен, слободниот град Делменхорст, округот Олденбург и слободниот град Олденбург, како и окрузите Амерланд и Фризија.

ГеографијаУреди

Округот се наоѓа на западниот брег на реката Везер, помеѓу Бремен и устието на реката. Неколку реки поминуваат низ округот од запад на исток, најголемата од нив е Хунте, која поминува низ Олденбург пред да влезе во Везермарш. На север, устието на Везер и Јадскиот Залив (во Северното Море) го опкружуваат полустровот Бутјадинген. Таму се наоѓа најголемиот град во округот: Норденхам, кој се наоѓа спроти Бремерхафен на устието на Везер.

ИсторијаУреди

Округот бил основан во 1933 година со спојување на амтовите Бутјадинген, Браке и Елсфлет, како и делови на амтовите Делменхорст и Фарел.

ГрбУреди

Грбот има црвени и жолти ленти од државата Олденбург во својата лева половина. Долу десно е отсликан воин, кој ги претставува фризиските племиња, кои првично ја населувале областа. Бродот горе десно е ког, вообичаен трговски брод во средниот век во областа. Ја претставува долгата трговска традиција на устието на реката Везер.

Градови и општиниУреди

 
Градовите и општините во округот Везермарш
Градови Слободни општини
  1. Браке
  2. Елсфлет
  3. Норденхам
  1. Берне
  2. Бутјадинген
  3. Лемвердер
  4. Јаде
  5. Овелгене
  6. Штадланд

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врскиУреди

Координати: 53°20′ N; 8°20′ E / 53.33° СГШ; 8.33° ИГД / 53.33; 8.33