Балканската Лига (англиски: Balkan International Basketball League), позната и како БИБЛ (латиница: BIBL), е повеќенационална професионална кошаркарска лига во која се натпреваруваат екипи од Балканот како Црна Гора, Бугарија, Македонија и Израел.

Моментална сезона или издание:
БИБЛ сезона 2020/21
СпортКошарка
Основана2008
Број на екипи18
ДржаваБугарија Бугарија
Израел Израел
Македонија Македонија
Црна Гора Црна Гора
Албанија Албанија
Босна и Херцеговина Босна и Херцеговина
Грција Грција
Казахстан Казахстан
Косово Косово
Романија Романија
Србија Србија
Хрватска Хрватска
КонтинентФИБА Европа (Европа)
Тековен првакМакедонија Блокотехна НБ (1. титула)
Најмногу титулиБугарија Левски
(3 титули)
Порталhttp://balkanleague.net

Во март 2015 година, ФИБА Европа ја признала Балканската лига за следната сезона како нејзина членка.[1]

Моментален формат

уреди

Балканската лига вклучува две екипи од Бугарија, Македонија, Црна Гора, и 12 екипи од Израел. Учесниците се натпреваруваат во 5 групи географски поделени. Најдобрите две изралски екипи и најдобрите четири балкански екипи се натпреваруваат во втората фаза во две групи. Првите две екипи од по двете групи обезбедуваат пласман во завршниот турнир. Турниор се игра во полуфинале и финале кое ќе го одлучи освојувачот на сезоната.

Финале

уреди
Сезона Град-домаќин Сала-домаќин Првак Вицепрвак Резултат
Завршен турнир - Финале од најдобрите четири
2008/09   Самоков Самоков   Рилски Спортист   Фершпед Работнички 84–77
2009/10   Софија Универзијада   Левски Софија   Ловќен 77–65
2010/11   Кавадарци Јасмин   Фени Индустри   Рилски Спортист 88–75
2011/12   Ган Нер Ган Нер   Хапоел Гилбоа Галил   Левски Софија 89–84
2012/13   Самоков Самоков   Хапоел Гилбоа Галил   Левски Софија 87–79
2013/14   Приштина Ринис де Спортеве   Левски Софија   Хапоел Гилбоа Галил 75-69
Финале - двомеч
2014/15   Приштина
  Самоков
Ринис де Спортеве;
Самоков
  Сигал Приштина   Рилски Спортист 154-143
(74-72; 71-80)
2015/16   Приштина
  Бар
Ринис де Спортеве;
Тополица
  Сигал Приштина   Морнар 150-143
(82-68; 75-68)
2016/17   Стара Загора
  Куманово
Општинска;
Куманово
  Берое   Куманово 2009 161-128
(84-65; 73-77)
Завршен турнир - Финале од најдобрите четири
2017/18   Самоков Самоков   Левски   Башкими 83–72
2018/19   Тирана Фети Борова   Блокотехна НБ   Теута 82-68
2019/20   Пеќ Карагаќ Прекината сезона[2]

Освојувачи на медал

уреди
Место Клуб Победник Година Второ место Година
1. Левски 3 2010, 2014, 2018 2 2012, 2013
2. Хапоел Гилбоа Галил 2 2012, 2013 1 2014
3. Приштина 2 2015, 2016 / /
4. Рилски Спортист 1 2009 2 2011, 2015
5.= Фени Индустри 1 2011 / /
5.= Берое 1 2017 / /
5.= Блокотехна НБ 1 2019 / /
7.= Работнички / / 1 2009
7.= Ловќен / / 1 2010
7.= Морнар / / 1 2016
7.= Куманово 2009 / / 1 2017
7.= Башкими / / 1 2018
  • со задебелени букви се моменталните учесници во БИБЛ Лигата

Екипи учесници

уреди

Согласно до сезоната 2020/21.

Екипа Сезони Години
  Левски
8
2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018
  Рилски Спортист
7
2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2015, 2018
  Морнар
6
2010, 2011, 2012, 2013, 2015, 2016
  Кожув
6
2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019
  Теодо
6
2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2021
  Куманово
6
2013, 2014, 2015, 2017, 2018, 2021
  Фени Индустри
5
2009, 2010, 2011, 2012, 2017
  Приштина
5
2014, 2015, 2016, 2017, 2019
  Пеја
5
2014, 2015, 2016, 2017, 2020
  ОКК Београд
4
2010, 2011, 2012, 2013
  Башкими
4
2016, 2017, 2018, 2019
  Хапоел Гилбоа Галил
4
2012, 2013, 2014, 2021
  Берое
4
2016, 2017, 2019, 2021
  Академик Пловдив
4
2018, 2019, 2020, 2021
  Ибар Рожаје
3
2018, 2020, 2021
  Работнички
2
2009, 2010
  Черно Море
2
2009, 2010
  Зрињски
2
2011, 2012
  Улцињ
2
2011, 2012
  Брод
2
2011, 2013
  Балкан Ботевград
2
2011, 2014
  ЧСМ У Крајова
2
2014, 2015
  Ловќен
2
2010, 2016
  Сутјеска
2
2015, 2017
  Тирана
2
2017, 2018
  Блокотехна НБ
2
2018, 2019
  Влазнија
2
2015, 2020
  Хапоел Тел Авив
2
2012, 2021
  Динамо Букурешт
1
2009
  Квадрипол Брашов
1
2009
  Мега
1
2009
  Раднички 034
1
2009
  Свислајон Таково
1
2009
  Газ Метан Медиаш
1
2010
  Металац
1
2010
  Спартак Плевен
1
2010
  Стеауа Букурешт
1
2010
  Муреш
1
2011
  Елба Тимишоара
1
2012
  Напредак
1
2012
  Торус
1
2012
  Кавала
1
2013
  Карпош Соколи
1
2017
  Трепча
1
2017
  Барси Атирау
1
2019
  Теута
1
2019
  Раховеци
1
2020
  ТФТ
1
2021
  Хапоел Бершева
1
2021
  Хапоел Бершева
1
2021
  Хапоел Ејлат
1
2021
  Хапоел Ерусалим
1
2021
  Ирони Нахарија
1
2021
  Ирони Нес Циона
1
2021
  Макави Лецион
1
2021
  Хапоел Бершева
1
2021
  Макаби Хаифа
1
2021
  Хапоел Хаифа
1
2021
  Хапоел Холон
1
2021
  Бнеи Херцлија
1
2021

Наводи

уреди
  1. FIBA Europe Board confirms the BIBL recognition balkanleague.net 9 март 2015
  2. „Season 2019-2020 will not be resumed!“. balkanleague.net преку web.archive.org. 29 јуни 2020. Архивирано од изворникот на 2020-07-01. Посетено на 1 јули 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)

Надворешни врски

уреди