БИБЛ сезоната 2008/09 позната и како Еврохолд Балканска Лига 2008/09 поради спонзорски причини било 1. издание на Балканската Кошаркарска Лига. Десет екипи од Македонија, Бугарија, Романија, и Србија се натпреварувале. Во оваа сезона шампион бил Рилски Спортист.

Еврохолд Балканска Лига 2008/09
Лига БИБЛ
Спорт кошарка
Временски период 7 октомври 2008 - 18 февруари 2009 (Групна фаза)
25 февруари - 10 март 2009(Четвртфинале)
24 - 25 март 2009(Завршен турнир)
Број на екипи 10
2008/09
Лигашки прваци Бугарија Рилски Спортист
  вицепрваци Македонија Фершпед Работнички
Сезони на Балканска Лига

2009/10 →

Екипи уреди

Држава Бр.на екипи Екипи
  Македонија 2 Фершпед Работнички Фени Индустри
  Романија 2 Квадрипол Брашов Динамо Букурешт
  Бугарија 3 Евроинс Черно Море Рилски Спортист Левски Софија
  Србија 3 Мега Хипо Лизинг Раднички 034 Груп Свислајон Таково

Формат уреди

Регуларна сезона уреди

Во регуларната сезона екипите биле поделени на две групи, секоја содржејќи пет екипи. Секоја екипа играла против екипите во групата на дома и на гости. Најдобрите четири од секоја група напредувале во четвртфиналето. Натпреварите се играле од 7 октомври 2008г. до 18 февруари 2009г.

Чевртфинале уреди

Победниците од групите играле против чевртопласираните од групите додека второпласираните играле против третопласираните од групите.

Завршен турнир уреди

Победниците од четвртфиналето играле полуфинален натпревар и победниците напредувале во финалето. Поразените играле натпревар за трето место.

Регуларна сезона уреди

Група A уреди

Пласман во четвртфинале
Екипа Нат Поб Пор Д.К. П.К. Раз Бод
1.   Свислајон Таково 8 7 1 684 560 +124 15
2.   Фени Индустри 8 4 4 641 623 +18 12
3.   Евроинс Черно Море 8 4 4 636 677 −41 12
4.   Раднички 034 Груп 8 3 5 583 637 −54 11
5.   Квадрипол Брашов 8 2 6 625 672 −47 10

Група Б уреди

Пласман во четвртфинале
Екипа Нат Поб Пор Д.К. П.К. Раз Бод
1.   Рилски Спортист 8 6 2 684 661 +23 14
2.   Фершпед Работнички 8 5 3 630 609 +21 13
3.   Левски Софија 8 4 4 675 643 +32 12
4.   Мега Хипо Лизинг 8 4 4 654 640 +14 12
5.   Динамо Букурешт 8 1 7 563 653 −90 9

Чевртфинале уреди

Првите натпревари се одиграле на 25 и 26 февруари и 6 март додека вторите се одиграле на 3, 4 и 10 март 2009г.

Екипа #1 Вкупен резултат Екипа #2 Прв натпревар Втор натпревар
Мега Хипо Лизинг   159−158   Свислајон Таково 81−70 78−88
Евроинс Черно Море   139−143   Фершпед Работнички 78−62 61−81
Левски Софија   153−156   Фени Индустри 91−75 62−81
Раднички 034 Груп   148−184   Рилски Спортист 81−91 67−93

Завршен турнир уреди

  Полуфинале
24 март
Финале
25 март
             
Арена Самоков − Самоков
   Рилски Спортист 83  
   Мега Хипо Лизинг 81  
 
Арена Самоков − Самоков
       Рилски Спортист 84
     Фершпед Работнички 77
Трето место
25 март
Арена Самоков − Самоков Арена Самоков − Самоков
   Фени Индустри 62    Мега Хипо Лизинг  78
   Фершпед Работнички 90      Фени Индустри  60
Балканска Лига 2009 Прваци
 
Рилски Спортист
1. титула

Надворешни врски уреди