2010/11 БИБЛ сезона

БИБЛ сезоната 2010/11 позната и како ЕВРОХОЛД Балканска Лига 2010/11 поради спонзорски причини било 3. издание на Балканската Кошаркарска Лига. Десет екипи од Македонија, Бугарија, Романија, Србија, Црна Гора, Босна и Херцеговина и Хрватска се натпреварувале. Во оваа сезона шампион бил Фени Индустри.

ЕВРОХОЛД Балканска Лига 2010/11
Лига БИБЛ
Спорт Кошарка
Временски период 2 октомври 2010 - 2 март 2011 (Групна фаза)
22 март - 6 април 2011 (Четвртфинале)
15 - 17 април 2011 (Завршен турнир)
Број на тимови 10
2010/11
Лигашки шампиони Македонија Фени Индустри
  вице-прваци Бугарија Рилски Спортист
Балканска Лига сезони

← 2009/10

2011/12 →

ЕкипиУреди

Држава Бр.на екипи Екипи
  Бугарија 3 Левски Софија Рилски Спортист Балкан Ботевград
  Црна Гора 2 Морнар Улцињ
  Србија 1 ОКК Београд
  Македонија 1 Фени Индустри
  Романија 1 Муреш
  Босна и Херцеговина 1 Зрињски
  Хрватска 1 Свјетлост Брод

ФорматУреди

Регуларна сезонаУреди

Во регуларната сезона екипите биле поделени на две групи, секоја содржејќи пет екипи. Секоја екипа играла против екипите во групата на дома и на гости. Освојувачите на групите обезбедиле директен пласман на завршниот турнир. Екипите од второто до третото место од секоја група напредувале во четвртфиналето. Натпреварите се играле од 2 октомври 2010г. до 2 март 2011г.

ЧевртфиналеУреди

Екипите кои завршиле на второто место играле против третопласираните од другата група до две победи и имале домашна предност.

Завршен турнирУреди

Победниците од четвртфиналето и освојувачите на групите играле полуфинален натпревар и победниците напредувале во финалето.

Регуларна сезонаУреди

Група AУреди

Пласман на Завршниот турнир
Пласман во четвртфинале
Екипа Нат Поб Пор Д.К. П.К. Раз Пое
1.   Левски Софија 8 7 1 710 576 +134 15
2.   ОКК Београд 8 5 3 648 641 +7 13
3.   Улцињ 8 4 4 611 633 −22 12
4.   Зрињски 8 4 4 656 664 −8 12
5.   Свјетлост Брод 8 0 8 576 687 −111 8

Група БУреди

Пласман на Завршниот турнир
Пласман во четвртфинале
Екипа Нат Поб Пор Д.К. П.К. Раз Пое
1.   Фени Индустри 8 6 2 723 652 +71 14
2.   Морнар 8 6 2 696 648 +48 14
3.   Рилски Спортист 8 4 4 631 649 −18 12
4.   Муреш 8 3 5 683 694 −11 11
5.   Балкан Ботевград 8 1 7 592 682 −90 9

ЧевртфиналеУреди

Првите натпревари се одиграле на 22 и 23 март, вторите се одиграле на 29 и 30 март додека третите се одиграле на 6 април.

Екипа #1 Вкупен резултат Екипа #2 Прв натпревар Втор натпревар Трет натпревар
ОКК Београд   0 − 2   Рилски Спортист 88−93 57−66
Морнар   2 − 1   Улцињ 69−60 68−80 77−69

Завршен турнирУреди

Полуфинале
15 април
Финале
17 април
Спортска сала ЈасминКавадарци
   Левски Софија 70  
   Рилски Спортист 74  
 
Спортска сала ЈасминКавадарци
       Рилски Спортист 75
     Фени Индустри 88
Спортска сала ЈасминКавадарци
   Фени Индустри 82
   Морнар 75  
Балканска Лига 2011 Прваци
 
Фени Индустри
1ва титула

Надворешни врскиУреди