БИБЛ сезоната 2009/10 позната и како Еврохолд Балканска Лига 2009/10 поради спонзорски причини било 2. издание на Балканската Кошаркарска Лига. Дванаесет екипи од Македонија, Бугарија, Романија, Србија и Црна Гора се натпреварувале. Во оваа сезона шампион бил Левски Софија.

Еврохолд Балканска Лига 2009/10
Лига БИБЛ
Спорт Кошарка
Временски период 10 октомври 2009 - 3 март 2010 (Групна фаза)
18 март - 25 март 2010(Четвртфинале)
13 - 15 април 2010(Завршен турнир)
Број на тимови 12
2009/10
Лигашки шампиони Бугарија Левски Софија
  вице-прваци Црна Гора Ловќен
Балканска Лига сезони

← 2008/09

2010/11 →

ЕкипиУреди

Држава Бр.на екипи Екипи
  Бугарија 4 Спартак Плевен Рилски Спортист Левски Софија Евроинс Черно Море
  Македонија 2 Работнички Фени Индустри
  Србија 2 Металац Ваљево ОКК Београд
  Црна Гора 2 Морнар Ловќен
  Романија 2 Газ Метан Медиаш Стеауа Турабо

ФорматУреди

Регуларна сезонаУреди

Во регуларната сезона екипите биле поделени на две групи, секоја содржејќи пет екипи. Секоја екипа играла против екипите во групата на дома и на гости. Најдобрите четири од секоја група напредувале во четвртфиналето. Натпреварите се играле од 10 октомври 2009г. до 3 март 2010г.

ЧевртфиналеУреди

Победниците од групите играле против чевртопласираните од групите додека второпласираните играле против третопласираните од групите.

Завршен турнирУреди

Победниците од четвртфиналето играле полуфинален натпревар и победниците напредувале во финалето.

Регуларна сезонаУреди

Група AУреди

Пласман во четвртфинале
Екипа Нат Поб Пор Д.К. П.К. Раз Пое
1.   Ловќен 8 5 3 668 580 +88 13
2.   Металац Ваљево 8 5 3 602 566 +36 13
3.   Евроинс Черно Море 8 5 3 656 634 +22 13
4.   Рилски Спортист 8 4 4 666 621 +45 12
5.   Работнички 8 1 7 558 749 −121 9
6.   Газ Метан Медиаш Исфрлен

Група БУреди

Пласман во четвртфинале
Екипа Нат Поб Пор Д.К. П.К. Раз Пое
1.   Левски Софија 10 8 2 953 819 +134 18
2.   Фени Индустри 10 8 2 888 782 +106 18
3.   ОКК Београд 10 6 4 843 852 −9 16
4.   Морнар 10 4 6 752 826 −74 14
5.   Спартак Плевен 10 2 8 829 905 −76 12
6.   Стеатуа Турабо 10 2 8 764 845 −81 12

ЧевртфиналеУреди

Првите натпревари се одиграле на 18 март додека вторите се одиграле на 24 и 25 март.

Екипа #1 Вкупен резултат Екипа #2 Прв натпревар Втор натпревар
Морнар   153−164   Ловќен 77−80 76−84
Фени Индустри   167−151   Металац Ваљево 88−88 79−63
Левски Софија   184−173   Рилски Спортист 75−89 109−84
Евроинс Черно Море   173−171   ОКК Београд 92−87 81−84

Завршен турнирУреди

Полуфинале
13 април
Финале
15 април
Сала Универзијада − Софија
   Ловќен 81  
   Фени Индустри 74  
 
Сала Универзијада − Софија
       Ловќен 65
     Левски Софија 77
Сала Универзијада − Софија
   Левски Софија 91
   Евроинс Черно Море 76  
Балканска Лига 2010 Прваци
 
Левски Софија
1ва титула

Надворешни врскиУреди