Пеќ (албански: Pejë; српски: Пећ, Peć; турски: İpek) e град во западниот дел на Косово и Метохија и административен центар на истоимениот округ. Општината има површина од 602 км2, каде се наоѓа градот Пеќ и уште 95 села. Според податоците од 2011 година, општината имала население од околу 98.237, а само градот околу 48.962 жители.

Пеќ
Град
Peć / Пећ
Pejë / Peja
Поглед кон Пеќ.
Поглед кон Пеќ.
Пеќ is located in Косово
Пеќ
Пеќ
Местоположба во Косово
Координати: 42°39′N 20°18′E / 42.650° СГШ; 20.300° ИГД / 42.650; 20.300
ДржаваКосово
ОкругПеќ
Површина
 • Град602 км2 (232 ми2)
Население
 • Град98,237
 • Густина120/км2 (300/ми2)
 • Градскo48,962
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
ZIP code30000
Повик. бр.+381
Регистарски таблички03
Мреж. местоОпштина Пеќ

Демографија

уреди
Етнички групи во општина Пеќ
година/население Албанци  % Срби  % Црногорци  % Роми  % Бошњаци  % други  % вкупно
1961 попис 41,532 62.35 8,852 13.28 12,701 19.05 728 1.09 1,397 2.1 66,656
1971 попис 63,193 70.12 9,298 10.31 11,306 12.54 433 0.48 5,203 5.77 90,124
1981 попис 79,965 71.99 7,995 7.2 9,796 8.82 3,844 3.46 8,739 7.86 111,071
1991 попис 96,441 75.5 7,815 6.11 6,960 5.44 4,442 3.5 9,875 7.72 127,796
јануари 1999 ~104,600 ~92 н.п. н.п. н.п. н.п. ~3,500–4,000 ~3.3 н.п. н.п. ~4,000–4,200 ~3.6 ~113,000
2011 попис 87,975 91.2 332 0.4 3,836 3.9 3,786 3.9 521 0.5 96,450
Source: Yugoslav Population Censuses for data through 1991,OSCE estimates for data from 1999, and 2011 census from Kosovo Republic.[1] Mission in Kosovo: Municipal profile of Peć Архивирано на 6 јуни 2011 г., March 2009. – Посетено на 14 May 2009.</ref>

Збратимени градови

уреди

Познати личности

уреди

Некои познати личности од Пеќ се:

Галерија

уреди

Наводи

уреди
  1. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2013-11-25. Посетено на 2014-01-22.

Надворешни врски

уреди

42°40′N 20°18′E / 42.667° СГШ; 20.300° ИГД / 42.667; 20.300