БИБЛ сезоната 2019/20 - 12. издание на Балканската Кошаркарска Лига. Сезоната започнала на 22 октомври 2019 година, а играчки завршила на 3 март 2020 година. Сезоната немала првак бидејќи била прекината поради COVID-19 пандемијата.[1]

Балканска Лига 2019/20
Лига БИБЛ
Спорт кошарка
Временски период 22 октомври 2019 - 3 март 2020 (Регуларен дел)
Број на екипи 5
2019/20
Сезони на Балканска Лига

← 2018/19

2020/21 →

Екипи уреди

Екипа Држава Град
Пеја   Косово Пеќ
Раховеци1 Ораховац
Академик Бултекс 99   Бугарија Пловдив
Влазниа   Албанија Скадар
Ибар Рожаје   Црна Гора Рожае

1 Раховеци поради финансиски причини се откажал во текот на натпреварувањето.[2]

Формат уреди

Регуларен дел уреди

Во регуларниот дел екипите биле во лига составена од пет екипи. Самиот регуларен дел бил поделен на три фази. Секоја екипа играла против екипите во групата на дома и на гости во првите две фази. Во третата фаза, секоја една екипа ќе играла еднаш против екипите, со или без предност на домашен терен зависно од пласманот на табелата. Поради откажувањето на Раховеци, повеќето натпревари од третиот дел на лигашкиот дел не биле одиграни. Со тоа, останатите четири екипи од лигата продолжиле понатаму.

Завршен турнир уреди

Според првичниот план екипите кои ќе завршеле на првите две места во лигата ќе играле финале преку двомеч. Поуспешната екипа од двомечот ќе го одлучела првакот на сезоната 2019/20. Но поради откажувањето на Раховеци во регуларниот дел, БИБЛ одлучил да се заврши сезоната преку завршен турнир.[3] Во април, поради пандемијата со заразата COVID-19, било одлучено завршниот турнир да се одигра во септември, наместо во март и април.[4] На 29 јуни било најавено дека турнирот нема воопшто да се одигра и немало прогласување на првак.[1]

Регуларен дел уреди

     Пласман на завршниот турнир

Табела уреди

Екипа Нат Поб Пор Д.К. П.К. Раз Бод Забелешка
1.   Академик Бултекс 99 8 7 1 700 612 + 88 15
2.   Пеја 9 5 4 741 728 + 13 14
3.   Ибар Рожаје 10 4 6 736 782 - 46 14 2-1
4.   Влазниа 10 4 6 760 769 - 9 14 1-2
5.   Раховеци 9 3 6 676 722 - 46 12

Резултати (1.-2. фаза) уреди

Дома \ Гости АКА ВЛА ИБА ПЕЈ РАХ
Академик Бултекс 99 91-74 89-66 85-74 95-78
Влазниа 87-77 64-65 87-91 73-68
Ибар Рожаје 69-79 93-75 73-84 67-72
Пеја 87-98 78-67 94-80 77-54
Раховеци 77-86 78-73 74-77 106-94

Резултати (3. фаза) уреди

Дома \ Гости АКА ВЛА ИБА ПЕЈ РАХ
Академик Бултекс 99
Влазниа 1 78-62
Ибар Рожаје 66-82
Пеја
Раховеци 69-80

Поради откажувањето на Раховеци, повеќето натпревари од третиот дел на лигашкиот дел не биле одиграни.

1 Влазниа и Ибар Рожаје одиграле дополнителен меѓусебен натпревар за да го одлучат третото и чевртото место.[3] Но потоа, натпреварот бил одложен поради пандемијата на заразата COVID-19.[5]

Завршен турнир уреди

Костур уреди

  Полуфинале Финале
             
   Академик Бултекс 99  
   Влазниа  
 
     
   
Трето место
   Пеја    
   Ибар Рожаје      

Полуфинале уреди

Пеја     Ибар Рожаје    Спортска сала Карагаќ, Пеќ
Академик Бултекс 99     Влазниа    Спортска сала Карагаќ, Пеќ

Трето место уреди

       Спортска сала Карагаќ, Пеќ

Финале уреди

       Спортска сала Карагаќ, Пеќ

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 „Season 2019-2020 will not be resumed!“. balkanleague.net преку web.archive.org. 29 јуни 2020. Архивирано од изворникот на 2020-07-01. Посетено на 1 јули 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  2. „KB Rahoveci will not finish the season in the Balkan League“. balkanleague.net преку web.archive.org. 4 март 2020. Архивирано од изворникот на 2020-03-11. Посетено на 11 март 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  3. 3,0 3,1 „The BIBL season to finish with a Final Four“. balkanleague.net преку web.archive.org. 9 март 2020. Архивирано од изворникот на 2020-03-11. Посетено на 11 март 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  4. „The BIBL Final Four is moved to September“. balkanleague.net преку web.archive.org. 10 април 2020. Архивирано од изворникот на 2020-06-07. Посетено на 7 јуни 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  5. „Vllaznia - Ibar is cancelled, BIBL proceeds directly to the Final Four“. balkanleague.net преку web.archive.org. 12 март 2020. Архивирано од изворникот на 2020-06-07. Посетено на 5 јуни 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)

Надворешни врски уреди