БИБЛ сезона 2018/19

БИБЛ сезоната 2018/19 - 11. издание на Балканската Кошаркарска Лига. Сезоната започнала на 16 октомври 2018 година, а завршила на 7 април 2019 година.

Балканска Лига 2018/19
Лига БИБЛ
Спорт Кошарка
Временски период 16 октомври 2018 - 20 март 2019 (Регуларен дел)
6 - 7 април 2019 (Завршен турнир)
Број на тимови 8
2018/19
Сезонски шампиони Македонија Блокотехна НБ
  вице-прваци Албанија Теута
Балканска Лига сезони

← 2017/18

2019/20 →

ЕкипиУреди

Екипа Држава Град
Академик Бултекс 99   Бугарија Пловдив
Берое Стара Загора
Башкими   Косово Призрен
З Мобиле Приштина1 Приштина
Блокотехна НБ   Македонија Гевгелија
Кожув
Барси Атирау   Казахстан Атирау
Теута   Албанија Драч

1 З Мобиле Приштина го откажало своето учество во натпреварувањето без одигран натпревар.[1]

ФорматУреди

Регуларен делУреди

Во регуларниот дел екипите биле во лига составена од осум екипи. Секоја екипа играла против екипите во групата на дома и на гости. Првите четири екипи во лигата обезбедиле пласман на завршниот турнир наречен СИГАЛ-УНИКА Фајнал Фор поради спонзорски причини.[2]

Завршен турнирУреди

Екипите кои завршиле од првото до четвртото место во лигата, преку принципот 1-4 и 2-3, играле полуфинале и така биле одлучени двата учесници за финалето. Победникот во финалето го одлучил првакот на сезоната 2018/19.

Регуларен делУреди

     Пласман на Завршниот турнир

ТабелаУреди

Екипа Нат Поб Пор Д.К. П.К. Раз Пое Забелешка
1.   Берое 12 11 1 1156 925 + 231 23
2.   Блокотехна НБ 12 9 3 1029 905 + 124 21
3.   Академик Бултекс 99 12 8 4 1067 910 + 157 20 1-1; + 13
4.   Теута 12 8 4 953 977 - 24 20 1-1; - 13
5.   Кожув 12 3 9 918 984 - 66 15
6.   Башкими 12 2 10 889 1162 - 273 14
7.   Барси Атирау 12 1 11 859 1008 - 149 13

РезултатиУреди

Дома \ Гости АКА БАР БАШ БЕР БЛО КОЖ ТЕУ
Академик Бултекс 99 81-67 109-59 86-95 82-77 88-57 89-73
Барси Атирау 61-102 81-75 60-78 70-83 73-82 76-81
Башкими 65-105 85-84 77-107 77-92 80-76 83-101
Берое 92-74 100-68 133-80 91-81 69-62 108-65
Блокотехна НБ 89-74 85-72 96-70 100-104 89-85 90-62
Кожув 86-91 83-76 90-74 85-94 57-77 85-94
Теута 89-86 73-71 88-64 87-85 61-70 79-70

Завршен турнирУреди

КостурУреди

  Полуфинале Финале
             
   Берое 68  
   Теута 80  
 
        Теута 68
     Блокотехна НБ 82
Трето место
   Блокотехна НБ 79     Берое   57
   Академик Бултекс 99 74      Академик Бултекс 99   86

ПолуфиналеУреди

6 април 2019
17:00
Извештај Блокотехна НБ   79 – 74   Академик Бултекс 99    Спортска сала Фети Борова, Тирана
Гледачи: 50
Судии: Харис Биједиќ, Гентиан Цици, Стелиос Симеонидес
Четвртини: 16−19, 25-21, 21-17, 17-17
Пое: М. Младеновиќ 22
Ско: Б. Ѓумиќ 9
Дод: П. Николиќ 4
Пое: В. Бачев, М. Витковиќ 16
Ско: Н. Вујовиќ 9
Дод: В. Бачев 5
6 април 2019
19:30
Извештај Берое   68 – 80   Теута    Спортска сала Фети Борова, Тирана
Гледачи: 200
Судии: Александар Милојевиќ, Огњен Јокиќ, Диамантис Лортос
Четвртини: 20−20, 18-25, 22-12, 8-23
Пое: К. Франкамп 26
Ско: А. Георгиев 8
Дод: К. Франкамп 5
Пое: К. Вилсон 20
Ско: Е. Хисенаголи 10
Дод: К. Вилсон 9

Трето местоУреди

7 април 2019
16:00
Извештај Берое   57 – 86   Академик Бултекс 99    Спортска сала Фети Борова, Тирана
Гледачи: 50
Судии: Александар Милојевиќ, Гентиан Цици, Диамантис Лортос
Четвртини: 20−17, 14-30, 15-17, 8-22
Пое: Т. Когинс 13
Ско: Т. Џенингс 11
Дод: К. Франкамп, П. Милер 4
Пое: А. Груев 21
Ско: П. Олисемека, Н. Вујовиќ 9
Дод: А. Груев, Т. Френклин Јр. 4

ФиналеУреди

7 април 2019
19:00
Извештај   Теута 68 – 82   Блокотехна НБ    Спортска сала Фети Борова, Тирана
Гледачи: 200
Четвртини: 9−25, 21-17, 15-28, 23-12
Пое: Ј. Хамати 18
Ско: Е. Хисенаголи 10
Дод: К. Браун 5
Пое: Б. Пен 31
Ско: Б. Ѓумиќ 10
Дод: М. Младеновиќ 8

Победнички составУреди

име позиција националност
Данило Мијатовиќ Крилен центар
/ Центар
  Србија
Марјан Младеновиќ Разигрувач   Македонија
Горан Главчев Бек   Македонија
Димитар Делипетров Центар /
Крилен центар
  Македонија
Војче Лефкоски Бек /
Крилен центар
  Македонија
Петар Николиќ Бек   Македонија
  Србија
Стеван Глигоријевиќ Крилен центар   Србија
  Македонија
Димитар Лазаревски Разигрувач   Македонија
Илија Колев Крило   Македонија
Александар Колев Крилен центар   Македонија
Брендон Пен Крилен центар   САД
Божо Ѓумиќ Центар /
Крилен центар
  Србија

Балканска Лига 2018/19
Прваци
Блокотехна НБ 1. титула

Главен тренер

Помошник тренер

  •   Илија Ефтимов

ПризнанијаУреди

Најкорисен играч на сезонатаУреди

Играч Екипа Навод
  Данило Мијатовиќ   Блокотехна НБ [3]

Најдобра петоркаУреди

Играч Позиција Екипа Навод
  Си Џеј Вилсон Бек   Теута [4]
  Конер Франкамп   Берое
  Даишон Најт   Академик Бултекс 99
  Данило Мијатовиќ Центар   Блокотехна НБ
  Ендрит Хисеаголи   Теута

Почесно споменувањеУреди

Играч Заслуга Екипа Навод
  Џордан Капс 27.5 бода   Башкими [4]

НаводиУреди

  1. „KB Z Mobile Prishtina will not be a part of the Balkan League this season“. balkanleague.net. 3 јануари 2019. Посетено на 4 јануари 2019.
  2. „SIGAL UNIQA Balkan League Final 4 to take place in Tirana“. balkanleague.net. 11 март 2019. Посетено на 13 март 2019.
  3. „Danilo Mijatovic is the MVP of the season“. balkanleague.net. 7 април 2019. Посетено на 8 април 2019.
  4. 4,0 4,1 „The top 5 of the Balkan League Regular season“. balkanleague.net. 2 април 2019. Посетено на 6 април 2019.

Надворешни врскиУреди