БИБЛ сезоната 2017/18 позната и како СИГАЛ-УНИКА Балканска Лига (SIGAL-UNIQA Balkan League) 2017/18 поради спонзорски причини - 10. издание на Балканската Кошаркарска Лига.[1] Сезоната започнала на 10 октомври 2017 година, а завршила на 15 април 2018 година.

СИГАЛ-УНИКА Балканска Лига 2017/18
Лига БИБЛ
Спорт кошарка
Временски период 10 октомври 2017 - 14 март 2018 (Регуларен дел)
27 март - 4 април 2018 (Разигрување)
14 - 15 април 2018 (Завршен турнир)
Број на екипи 8
2017/18
Сезонски прваци Бугарија Левски Лукоил
  вицепрваци Косово Башкими
Сезони на Балканска Лига

← 2016/17

2018/19 →

Екипи уреди

Екипа Држава Град
Академик Бултекс 99   Бугарија Пловдив
Левски 2014 / Лукоил Софија
Рилски Спортист Самоков
Блокотехна НБ   Македонија Гевгелија
Куманово 2009 Куманово
Башкими   Косово Призрен
Ибар Рожаје   Црна Гора Рожае
Тирана   Албанија Тирана

1 Левски 2014 за време на полусезоната го сменил името во Левски Лукоил поради спонзорски причини.

Формат уреди

Регуларен дел уреди

Во регуларниот дел екипите биле во лига составена од осум екипи. Секоја екипа играла против екипите во групата на дома и на гости. Освојувачите на првите две места во лигата обезбедиле пласман во завршниот турнир, додека екипите од третото до шестото место играле разигрување.

Разигрување уреди

Екипите кои завршиле од третото до шестото место во лигата, играле два натпревари на дома и гости и така биле одлучени останатите два учесници за завршниот турнир. Победникот се одлучил преку вкупниот број на бодови од двата натпревари.

Завршен турнир уреди

Првата и втората екипа од лигата заедно со победниците од разигрувањето, играле полуфинален натпревар и победниците напредувале во финалето. Финалето исто така се играло во еден натпревар.

Регуларен дел уреди

     Пласман на Завршниот турнир
     Пласман во разигрувањето

Табела уреди

Екипа Нат Поб Пор Д.К. П.К. Раз Бод Забелешка
1.   Рилски Спортист 12 11 1 1001 835 + 166 23
2.   Блокотехна НБ 12 10 2 1068 898 + 170 22
3.   Левски Лукоил 12 7 5 995 907 + 88 19
4.   Академик Бултекс 99 12 5 7 1020 932 + 88 17 1-1; + 32
5.   Башкими 12 5 7 882 982 - 100 17 1-1; - 32
6.   Тирана 12 3 9 920 1095 - 175 15
7.   Ибар Рожаје 12 1 11 893 1130 - 237 13
#   Куманово 20091 5 1 4 413 438 - 25 6

1 Куманово 2009 се откажал од напреварувањето. Неговите резултати не се важат.[2]

Резултати уреди

Дома \ Гости АКА БАШ БЛО ИБА КУМ ЛЕВ РИЛ ТИР
Академик Бултекс 99 102-61 82-86 91-70 67-69 82-85 90-69
Башкими 87-78 75-91 100-84 70-63 69-105 101-95
Блокотехна НБ 80-71 93-71 90-79 74-63 84-85 100-68
Ибар Рожаје 83-94 78-93 74-98 68-99 61-84 107-102
Куманово 2009 86-90 96-92 80-96
Левски Лукоил 89-81 98-86 99-93 95-53 85-78 77-109 105-52
Рилски Спортист 92-85 20-01 64-87 89-71 75-62 94-79
Тирана 61-97 75-69 67-92 95-65 75-73 79-76 79-99

1 Службена победа за Рилски Спортист бидејќи екипата на Башкими не пристигнала на натпреварот.[3]

Разигрување уреди

Победниците од разигрувањето се одлучиле преку вкупниот резултат од двата натпревари. Првите натпревари се одиграле на 27 и 28 март, додека вторите се одиграле на 3 и 4 април 2018 година.

Екипа #1 Вкупен резултат Екипа #2 Прв натпревар Втор натпревар
Тирана   142-171   Левски Лукоил 67-73 75-98
Башкими   180-175   Академик Бултекс 99 94-81 86-94

Завршен турнир уреди

Костур уреди

  Полуфинале Финале
             
   Рилски Спортист 71  
   Башкими 72  
 
       Рилски Спортист 92
     Блокотехна НБ 79
Трето место
   Блокотехна НБ 81    Башкими   72
   Левски Лукоил 85      Левски Лукоил   83

Полуфинале уреди

14 април 2018
15:00
Извештај 1 Извештај 2 Блокотехна НБ   81 – 85   Левски Лукоил    Спортска сала Самоков, Самоков
Гледачи: 400
Судии: Огњен Јокиќ, Даут Мехмети, Димитриос Битис
Четвртини: 27−16, 13-23, 18-15, 23-31
Пое: Ш. Смит 21
Ско: А. Казарновски 8
Дод: М. Младеновиќ 9
Пое: Б. Аврамов 26
Ско: К. Клантон 12
Дод: С. Маринов 7
14 април 2018
18:30
Извештај 1 Извештај 2 Рилски Спортист   71 – 72   Башкими    Спортска сала Самоков, Самоков
Гледачи: 1,600
Судии: Георгиос Пурсанидис, Ервин Кочи, Александар Давидов
Четвртини: 14−24, 21−10, 20−25, 16−13
Пое: З. Георгиев 18
Ско: Т. Тејлор 19
Дод: Д. Рајт 5
Пое: А. Мос 19
Ско: А. Мос, В. Золо 9
Дод: А. Морина, А. Мос 4

Трето место уреди

15 април 2018
 :
Извештај 1 Извештај 2 Рилски Спортист   92 – 79   Блокотехна НБ    Спортска сала Самоков, Самоков
Гледачи: 450
Судии: Огњен Јокиќ, Ервин Кочи, Даут Мехмети
Четвртини: 16−26, 22-16, 18-18, 21-17
Пое: М. Маринов 25
Ско: Т. Тејлор 11
Дод: Д. Рајт 7
Пое: Д. Мијатовиќ 31
Ско: М. Младеновиќ 9
Дод: Г. Главчев 6

Финале уреди

15 април 2018
18:00 (ИЕЛВ)
Извештај Башкими   72 – 83   Левски Лукоил    Спортска сала Самоков, Самоков
Гледачи: 1,000
Судии: Георгиос Пурсанидис, Димитриос Битис, Александар Давидов
Четвртини: 18-15, 19-27, 22-21, 13-20
Пое: Е. Штуц 21
Ско: повеќемина-4 8
Дод: А. Мос 6
Пое: Б. Аврамов 21
Ско: К. Клантон 12
Дод: А. Великов 5

Победнички состав уреди

име позиција националност
Немања Милошевиќ Крилен центар   Црна Гора
Божидар Аврамов Бек   Бугарија
Асен Великов Разигрувач   Бугарија
Станимир Маринов Бек   Бугарија
Омари Гудул Крилен центар   Демократска Република Конго
Николај Стојанов Крилен центар   Бугарија
Крис Минков Крило   Бугарија
Павлин Иванов Бек   Бугарија
Дарил Брајант Разигрувач   САД
Кит Клантон Центар /
Крилен центар
  САД
Веселин Веселинов Крилен центар   Бугарија
Алекс Симеонов Крилен центар   Бугарија

Балканска Лига 2018 Прваци

Левски Лукоил 3. титула

Главен тренер

  •   Константин Папазов

Помошник тренер

Наводи уреди

  1. „Official Regulations - Season 2017-18“ (PDF). balkanleague.net. 23 август 2017. Посетено на 24 октомври 2017.
  2. „KK Kumanovo 2009 is out of SIGAL-UNIQA Balkan League“. balkanleague.net. 29 ноември 2017. Посетено на 3 декември 2017.
  3. „Rilski Sportist wins 20-0 against Bashkimi“. balkanleague.net. 19 декември 2017. Посетено на 23 декември 2017.

Надворешни врски уреди