ФИБА Европа (FIBA Europe) е кошаркарска зона на ФИБА која опфаќа 52 национални федерации од Европа.

ФИБА Европа
ГеслоWe Are Basketball
ВидСпортска федерација
СедиштеМинхен, Германија
Членство52 национални федерации
Службени јазициАнглиски
ПретседателТурцијаТургај Демирел
Мреж. местоwww.FIBA-Europe.com

Државни репрезентации

уреди

Тимови кои учествуваат во елитата

уреди

  Албанија
  Австрија
  Азербејџан
  Белорусија
  Белгија
  Босна и Херцеговина
  Бугарија
  Хрватска
  Кипар
  Чешка
  Естонија
  Финска
  Франција
  Грузија
  Германија
  Обединето Кралство (  Англија1)
  Грција
  Унгарија
  Исланд
  Израел

  Италија
  Латвија
  Литванија
  Луксембург
  Македонија
  Црна Гора
  Холандија
  Полска
  Португалија
  Романија
  Русија
  Србија
  Словачка
  Словенија
  Шпанија
  Шведска
  Швајцарија
  Турција
  Украина

Тимови кои учествуваат во ФИБА Европско Првенство за мали земји

уреди

  Андора
  Гибралтар
  Малта
  Молдавија

  Сан Марино
  Шкотска1
  Велс1

1-Привремено дел од британската кошаркарска структура за Летни олимписки игри 2012.

Држави кои не учествуваат

уреди

  Ерменија
  Данска
  Ирска

  Лихтенштајн
  Монако
  Норвешка

 
Идното седиште на ФИБА Европа во Минхен, Баварија, Германија.

Најдобри европски тимови

уреди
Ранг Тим Бодови
3   ШпанијаC 759
4   Грција 529
5   Србија 459
6   Литванија 374
7   Германија 314
8   Италија 300
15   Франција
  Хрватска
181
17   Русија 179
18   Турција 163
20   Словенија 123
25   Израел 51

C Сегашна зона на првенство

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди