Комо (италијански: Lago di Como или Lario) — езеро од ледничко потекло во Ломбардија, Италија. Зафаќа површина од 146 км2 и со тоа е трето по големина во земјата, по Гарда и Маџоре. Со своите 410 м ова езеро е едно од најдлабоките езера во Европа и самото дно е 200 м подморска височина.

Комо
Комо - Поглед од планината Сан Примо
Комо - Поглед од планината Сан Примо
Поглед од планината Сан Примо
Lago di Como.png
Место Ломбардија, Италија
Координати 46°00′N 9°17′E
Главен дотек река Ада, река Мера
Главен истек река Ада
Површина на сливот 4.509 км2 [1]
Земји во сливот Италија, Швајцарија
Најг. должина 46 км
Најг. ширина 4.5 км
Површина 146 км2
Прос. длабочина 154 м [1]
Најг. длабочина 410 м
Водна зафатнина 22,5 км3
Проточност (на езерската вода) 4.5 години [1]
Надм. височина на површината 198 m [1]
Острови Изола Комачина
Населени места Комо, Леко (видете во статијата)
Наводи [1]

Езерото има многу интересен облик: како превртена буква „Y“. Северниот ракавец почнува од градот Колико, додека градовите Комо и Леко се наоѓаат на краевите на југозападниот, односно југоисточниот ракавец. Малите гратчиња Белаџо, Менаџо и Варена се наоѓаат кај крстопатот помеѓу трите ракава на езерото: ти се поврзани, меѓу другото, со тригајолна бродска превозна служба.

Во голем дел езерото го полни реката Ада, која се влева близу градот Колико а истекува кај градот Леко. Ова значи дека југозападниот ракавец е всушност слеп завршеток бидејќи Комо, за разлика од Леко, често се поплавува. Убавината на езерото и околината привлекува многу богати луѓе и ѕвезди каде тие имаат вили.

Името на езерото

уреди

Вистинското италијанско име на езерото е Lario, но ова име ретко се употребува; Обично езерото се нарекува Lago di Como', што значи „Езеро Комо“.

Крајезерски населени места

уреди
 
Паркот Мајер, јавна градина во Тремецо
 
Варена, на источниот брег на Комо
Населени места крај Комо
Западен брег
од север кон југ
Јужен брег
од запад кон исток
Источен брег
од север кон југ

 
Поглед на езерото од градот Комо

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 „laghi italiani“. Istituto Italiano di Idrobiologia. Архивирано од изворникот на 2010-02-05. Посетено на 2006-11-17.

Надворешни врски

уреди