Џовани Брунеро

велосипедист

'Џовани Џузепе Брунеро' 10 април 189523 ноември 1935италијански професионален друмски велосипедист.

Џовани Брунеро
Лични податоци
Цело имеЏовани Џузепе Брунеро
Роден4 октомври 1895(1895-10-04)
Сан Маурицио Канавазе, Италија
Починал23 ноември 1934(1934-11-23) (возр. 39)
Чирие, Италија
Податоци за клубот
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Значајни победи
Големи трки
Џиро д’Италија
Генерален пласман (1921, (1922, (1926

Еднодневни трки и класици

Милано-Санремо(1922)
Џиро ди Ломбардија (1923, 1924)

Животопис уреди

Џовани Брунеро е роден во Сан Маурицио Канавазе. Тој станал професионалец во 1920 година, како петти на трката Милано-Санремо. Во истата година тој беше италијански јуниорски шампион, втор на Џиро ди Ломбардија, но исто така тој ја освоил и Џиро дел'Емилија, победувајќи го Гаетано Белони и Костанте Џирарденго.

Во 1920 година тој беше еден од најдоминантните тркачи на Џиро д’Италија , со победи во 1921, 1922 и 1926 година. Во другите негови победи се вклучени трките Милано-Санремо (1922) и двa пати на Џиро ди Ломбардија (1923-1924) .

Тој починал во малата општина Чирие во 1934 година.

Главни разултати уреди

1919
  Италија национални аматерски друмски првак
1920
Џиро дел’Емилија
1921
Џиро дел Пиемонт
(1921:
  Победник на генерланиот пласман
Победник на етапа 7
1922
(1922:
  Победник на генерланиот пласман
Победник на етапа 7 и 10
Милано-Санремо
1923
Џиро ди Ромања
Џиро ди Ломбардија
1924
Тур де Франс 1924:
Победник на етапа 10
Џиро ди Ломбардија
1925
(1925:
3-то место на генералниот пласман
Победник на етапа 8
1926
(1926:
  Победник на генерланиот пласман
Победник на етапа 8
1927
Џиро д’Италија 1927:
2-ро место на генералниот пласман:
Победник на етапа 13

Надворешни врски уреди

  • „Достигнувања на 2750“. Cycling Archives.
  • Official Tour de France results for Giovanni Brunero