Сузан Максут (турски: Süzan Maksut; Скопје, 28 октомври 1939 - Скопје, 23 април 2015) — македонска театарска, филмска и телевизиска глумица, доајенка на НУ Турски театар.

Сузан Максут
Родена 28 октомври 1939
Скопје,  Кралство Југославија
Починала 23 април 2015(2015-04-23) (возр. 75)
Скопје,  Македонија
Занимање глумица
Сопружник Џемаил Максут
Роднини Теоман Максут (внук)
Деца Ердоан Максут

Животопис Уреди

Максут е родена во Скопје во 1939 година. Од 1962 година станала член на ансамблот на Турската драма при Театарот на народностите каде што одиграла голем број улоги сè до пензионирањето во 2001 година. Добитник е на наградите Глумец на годината на весникот „Бирлик“ во 1969 година и Наградата „13 Ноември“ на Град Скопје во 1974 година.[1] Починала по кратко боледување во Скопје на 23 април 2015 година.[2]

Филмографија Уреди

Учествувала во голем број телевизиски, филмски и радио-проекти.

[3]

Наводи Уреди

  1. Добитници на наградата „13 Ноември". Архивирано од изворникот на 2016-06-03. Посетено на 2015-04-24.
  2. ПОЧИНА АКТЕРКАТА НА ТУРСКИОТ ТЕАТАР СУЗАН МАКСУТ. Архивирано од изворникот на 2016-09-24. Посетено на 2015-04-24.
  3. Максут Сузана