Ердоан Максут

македонски театарски и филмски глумец

Ердоган Максут (турски: Erdoğan Maksut; роден во 24 мај 1959 во Скопје) — македонски театарски и филмски глумец од турска народност.

Ердоган Максут
Роден 24 мај 1959(1959-05-24)(65 г.)
Скопје
Националност Македонски Турчин
Познат по улогата во:
Македонски народни приказни
Андер
Ах, љубов моја
Комшиски Приказни
Занимање глумец
Татко Џемаил Максут
Мајка Сузан Максут
Деца Теоман Максут

Биографија уреди

Ердоган Максут во 1985 година дипломирал на Факултетот за драмски уметности во Скопје, отсек театарска глума во класата на проф. Владимир Милчин. Во периодот од 1999-2001 г. во првата класа ги завршил постдипломските студии по Театрологија и успешно ја одбранил магистерската теза „Трагедијата на репертоарот на Н.У. Турски театар - Скопје во првата половина на осмата декада од XX век“, под менторство на проф. д- р Нада Петковска и се здобил со научна титула Магистер по Театролошки науки.

Член е на “Н.У. Турски театар“ од Скопје од 1978 г. до 2012 г. Надвор од матичната сцена има остварено улоги во “Театар за деца и млади“ од Скопје, културниот центар „Скрб и Утеха“, разни независни продукции, телевизии, радио драми, филмови итн.

Максут исто така бил и асисетент по режија во повеќе од десет претстави на матичната сцена на Турскиот тетар, напишал сценарио и режирал мини ТВ серија од пет епизоди “Olaylar“ (Случки) снимена на турски јазик со македонски превод. Учествувал во Македонските народни приказни.

Од 2012 г. е член на Н.У. Театар Комедија - Скопје, каде исто така остварува повеќе значајни улоги. Во 2023 година се пензионира во Театар Комедија.

Ердоан Максут е син на Џемаил Максут и Сузан (Радмила) Максут кои исто така биле глумци во Н.У. Турски театар од Скопје.

Театарски улоги уреди

 • „Дневникот на лудиот“ Н.В. Гогољ
 • „Соблазна во долината Шентфолиријанска“ од Иван Цанкар
 • „Приказна што зборува за патувањето“ од Жан Клод Ван Итали
 • „Мостот на честа“ од Хасан Мерџан
 • „Кафкаски круг со креда“ од Бертолт Брехт
 • Белото Циганче“ од Видое Подгорец
 • „Шеќерна приказна“ од Славко Јаневски
 • „Аман да не чуе жена ми“ од Жорж Фејдо
 • „Искрените“ од Мариво
 • „Хурем Султан’’ од Орахан Асена
 • „Предлог за брак“ и „Просидба“ од А. П. Чехов
 • „Орхан од нашата улица“ од Неџати Зекерија
 • „Дас Капитал“ од Братислав Димитровски
 • „Мајка Елиф“[1]
 • „Ах љубов моја“ од Коле Ангеловски
 • „За секого има по една“ од Венко Андоновски
 • „Хамлет во пикантен сос“ од Алдо Николај
 • "Чувството на брадата" од Ксенија Драгунска
 • "Господарот на кукавицата" од Венко Андоновски
 • "Вардарски пастуви" од Симон Буве
 • „Бракот е брак“ од А. П. Чехов
 • "Мизантроп" од Ж. Б. П. Молиер

Филмографија уреди

Филмографија на глумецот Ердоан Максут
Год. Назив Улога
1980-ти
1982 Јужна патека ТВ филм
1989 Тврдокорни ТВ серија
1990-ти
1990 Македонски народни приказни ТВ серија /
1989-1991 Еурека ТВ серија /
1993 Македонска сага ТВ филм Екрем
1998 Денес, утре ТВ филм
2000-ти
2001 Прашина ТВ филм османлиски војник
2002 Заведени ТВ серија /
2004 Чекор пред времето Краток филм
2004 Андер[2] ТВ филм
2005 Крчма на патот кон Европа ТВ-филм Селанец 3
2007 Сенки ТВ филм
2007 Досие-К ТВ филм
2007-2009 Збогум Румелија ТВ-серија Командантот
2008-2009 Народни Приказни ТВ-серија /
2009-2010 Македонски народни приказни ТВ серија
2010-ти
2012-2013 Македонски народни приказни ТВ-серија
2014-2015 Македонски народни приказни ТВ-серија
2016-2017 Комшиски Приказни ТВ-серија
2017 Ах, љубов моја ТВ-серија Ѓорче
2017 Наградата ТВ-филм
2018 Црни и Криви Краток филм
2020-ти
2023 Тин Камп ТВ-серија Доктор

Наводи уреди

 1. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2017-01-11. Посетено на 2016-11-25.
 2. http://www.maccinema.com/Person.aspx?p=77

Надворешни врски уреди