Фудбалска лига на Англија Чемпионшип 2017-2018

Фудбалска лига на Англија Чемпионшип 2017-2018 била 115-тата сезона на второто ниво на англискиот фудбал, односно 14-та под името Чемпионшип.

Фудбалска лига на Англија Чемпионшип 2017-2018
Logo of competition
Натпреварување Фудбалска лига на Англија Чемпионшип
Спорт Фудбал
Издание 115-то
Организатор Фудбалска лига на Англија
Период од: 3 август 2018
до: 26 мај 2019
Држава  Англија
Резултати
Шампион Вулверхемптон Вулверхемптон
4. титула
Промоција Вулверхемптон Вулверхемптон
Кардиф Сити Кардиф Сити
Фулам Фулам
Испаднале Барнсли Барнсли
Бартон Албион Бартон Албион
Сандерленд Сандерленд
Статистика
Одиграни натпревари 526
Постигнати голови 1.337 (2,54 по натпревар)
Хронологија на натпреварувањето
2016–17 2018–19

Првото место го освоила екипата на Вулверхемтпон Вондерерс и заедно со второпласираната екипа Кардиф Сити избориле директна промоција во Премиер лигата. Ним подоцна им се приклучил и Фулам како победник на плејофот. Од лигата испаднале три екипи: Барнсли, Бартон Албион и Сандерленд.

Најдобар стрелец бил Матеј Видра од Дарби Каунти со 21 гол.

Промена на екипи уреди

Следниве екипе ја промениле лигата во однос на сезоната 2016–2017.

Во Чемпионшип

Промоција од Лига Еден

Испаднале од Премиер лига

Од Чемпионшип

Испаднале во Лига Еден

Промоција во Премиер лига

Екипи учеснички и нивните локации уреди

Локации на екипете од Лондон

Личности и спонзори уреди

Екипа Менаџер Капитен Опрема Спонзор
  Астон Вила   Брус, СтивСтив Брус   Џон Тери[1] Under Armour Unibet
  Барнсли   Мораиш, ЖозеЖозе Мораиш   Енди Јиадом[2]2 Пума[3] C.K. Beckett[4]
  Бирмингем Сити   Монк, ГариГари Монк   Мајкл Морисон Adidas[5] 888sport[6]
  Болтон   Паркинсон, ФилФил Паркинсон   Дарен Пратли Макрон Betfred
  Брентфорд   Дин Смит   Џон Иган Адидас LeoVegas[7]
  Бристол Сити   Џонсон, ЛиЛи Џонсон   Бејли Рајт Бристол Спорт Lancer Scott[8]
  Бартон Албион   Клаф, НајџелНајџел Клаф   Џејк Бакстон TAG Tempobet[9]
  Кардиф Сити   Нил Ворнок   Шон Морисон Адидас Visit Malaysia
  Дарби Каунти   Рувет, ГариГари Рувет   Картис Дејвис[10] Умбро[11] Avon Tyres
  Фулам   Славиша Јокановиќ   Том Керни Адидас Grosvenor Casinos[12]
  Хал Сити   Најџел Адкинс   Мајкл Доусон Умбро SportPesa
  Ипсвич Таун   Брајан Клуг (в.д.)   Лук Чемберс Адидас Marcus Evans
  Лидс Јунајтед   Хекингботом, ПолПол Хекингботом   Лиам Купер Капа[13] 32Red[14]
  Мидлсбро   Тони Пјулис   Грант Лидбитер Адидас Ramsdens Currency
  Милвол   Нил Харис   Стив Морисон Ереа DCS Roofing[15]
  Норич Сити   Даниел Фарке   Иво Пинто1 Ереа LeoVegas[16]
  Нотингем Форест   Каранка, АиторАитор Каранка   Крис Коен Адидас[17] 888sport[18]
  Престон   Нил, АлексАлекс Нил   Грег Канингем[19] Најк Tempobet[20]
  Квинс Парк Ренџерс   Холовеј, ИанИан Холовеј   Недум Онуоха Ереа[21] Royal Panda[22]
  Рединг   Пол Клемент   Пол МекШејн Пума[23] Carabao[24]
  Шефилд Јунајтед   Вилдер, КрисКрис Вилдер   Били Шарп Адидас Teletext Holidays
  Шефилд Венздеј   Јос Лухукај   Глен Ловенс Elev8 Chansiri
  Сандерленд   Роби Стокдејл (в.д.)   Ли Катермол Адидас Dafabet
  Вулверхемптон   Нуно Еспирито Санто   Дани Бат Пума The Money Shop

Завршна табела уреди

Извор[28]

Поз. Екипа Бод ОН П Н И ДГ ПГ ГР
  1.   Вулверхемптон 99 46 30 9 7 82 39 +43
  2.   Кардиф Сити 90 46 27 9 10 69 39 +30
  3.   Фулам 88 46 25 13 8 79 46 +33
  4.   Астон Вила 83 46 24 11 11 72 42 +30
  5.   Мидлсбро 76 46 23 9 14 67 45 +22
  6.   Дарби Каунти 75 46 20 15 11 70 48 +22
7.   Престон 73 46 19 16 11 57 46 +11
8.   Милвол 72 46 19 15 12 56 45 +11
9.   Брентфорд 69 46 18 15 13 62 52 +10
10.   Шефилд Јунајтед 69 46 20 9 17 62 55 +7
11.   Бристол Сити 67 46 17 16 13 67 58 +9
12.   Ипсвич Таун 60 46 17 9 20 57 60 −3
13.   Лидс Јунајтед 60 46 17 9 20 59 64 −5
14.   Норич Сити 60 46 15 15 16 49 60 −11
15.   Шефилд Венздеј 57 46 14 15 17 59 60 −1
16.   Квинс Парк Ренџерс 56 46 15 11 20 58 70 −12
17.   Нотингем Форест 53 46 15 8 23 51 65 −14
18.   Хал Сити 49 46 11 16 19 70 70 0
19.   Бирмингем Сити 46 46 13 7 26 38 68 −30
20.   Рединг 44 46 10 14 22 48 70 −22
21.   Болтон 43 46 10 13 23 39 74 −35
  22.   Барнсли 41 46 9 14 23 48 72 −24
  23.   Бартон Албион 41 46 10 11 25 38 81 −43
  24.   Сандерленд 37 46 7 16 23 52 80 −28

Легенда:

      Промоција во Премиер лига на Англија 2018-2019
  Се квалификува за плејофот за промоција во Премиер лига на Англија 2018-2019
      Испаѓа во Фудбалска лига на Англија Еден 2018-2019

Нотес:

Три бода за победа, еден за нерешено, нула за пораз.

Пласман уреди

Плејоф уреди

  Полуфинале Финале
                     
3    Фулам 0 2 2  
6    Дарби Каунти 1 0 1  
    3    Фулам 1
  4    Астон Вила 0
4    Астон Вила 1 0 1
5    Мидлсбро 0 0 0  

Финале на плејофот уреди

26 мај 2018
17:00 BST
Фулам   1–0   Астон Вила Вембли, Лондон
Гледачи: 85,243
Судија: Антони Тејлор
Керни   23' Извештај

Статистика и награди уреди

Поединечна статистика уреди

Список на стрелци уреди

Ажурирана на 8 мај 2015[29]

 
Матеј Видра (од Дарби Каунти) бил најдобар стрелец во сезоната со 21 постигнат гол.
Гол Играч Клуб
21   Матеј Видра   Дарби Каунти
20   Луис Грабан   Сандерленд
  Астон Вила
19   Боби Рид   Бристол Сити
19   Лион Кларк   Шефилд Јунајтед
17   Диого Жота   Вулверхемптон
16   Мартин Вагорн   Ипсвич Таун
15   Рајан Сесењон   Фулам
15   Брит Асамбалонга   Мидлсбро
14   Џејмс Мадисон   Норич Сити
14   Алберт Адома   Астон Вила
14   Џарод Боуен   Хал Сити
13   Фамара Џедиу   Бристол Сити
13   Били Шарп   Шефилд Јунајтед
12   Нил Мопе   Брентфорд
12   Лео Бонатини   Вулверхемптон
12   Александар Митровиќ   Фулам

Хет-трикови уреди

 
Лион Кларк (од Шефилд Ј.) бил единствениот играч кој постигнал два хет-трика во сезоната 2017-2018 и исто така единствениот играч кој успеал да постигне 4 гола на еден натпревар во текот на оваа сезона.
Играч За Против Резултат Дата
  Ернандес, АбелАбел Ернандес Хал Сити Бартон Албион 4–1[30] 12 август 2017
  Хурихејн, КонорКонор Хурихејн Астон Вила Норич Сити 4–2[31] 19 август 2017
  Даувел, КиеранКиеран Даувел Нотингем Форест Хал Сити 3–2[32] 28 октомври 2017
  Кларк, ЛионЛион Кларк4 Шефилд Јунајтед Хал Сити 4–1[33] 4 ноември 2017
  Сесењон, РајанРајан Сесењон Фулам Шефилд Јунајтед 5–4[34] 21 ноември 2017
  Кларк, ЛионЛион Кларк Шефилд Јунајтед Фулам 4–5[34] 21 ноември 2017
  Видра, МатејМатеј Видра Дерби Каунти Мидлсбро 3–0[35] 25 ноември 2017
  Руф, КемарКемар Руф Лидс Јунајтед Квинс Парк Ренџерс 3–1[36] 9 декември 2017
  Бамфорд, ПатрикПатрик Бамфорд Мидлсбро Лидс Јунајтед 3–0[37] 2 март 2018
  Рид, БобиБоби Рид Бристол Сити Шефилд Венздеј 4–0[38] 3 март 2018
  Мадисон, ЏејмсЏејмс Мадисон Норич Сити Хал Сити 3–4[39] 10 март 2018

4 Играчот постигнал 4 гола

Награди уреди

Месечни награди уреди

Месец Менаџер на месецот Играч на месецот Наводи
Менаџер Клуб Играч Клуб
Август   Нил Ворнок Кардиф Сити   Натаниел Мендес-Ленг Кардиф Сити [40][41]
Септември   Ли Џонсон Бристол Сити   Аден Флинт Бристол Сити [42][43]
Октомври   Гари Рувет Дарби Каунти   Лео Бонатини Вулверхемптон [44][45]
Ноември   Нуно Еспирито Санто Вулверхемптон   Лион Кларк Шефилд Јунајтед [46][47]
Декември   Гари Рувет Дарби Каунти   Скот Карсон Дарби Каунти [48][49]
Јануари   Стив Брус Астон Вила   Рајан Сесењон Фулам [50][51]
Февруари   Нил Ворнок Кардиф Сити   Оливер МекБрни Барнсли [52][53]
Март   Нил Ворнок Кардиф Сити   Александар Митровиќ Фулам [54][55]
Април   Славиша Јокановиќ Фулам   Александар Митровиќ Фулам [56][57]

Наводи уреди

 1. „John Terry confirmed as captain – and will wear the armband for the first time today against @ShrewsWeb... #AVFC #PartOfThePridepic.twitter.com/ec77hbMire“. @AVFCOfficial. Aston Villa F.C. 2017-07-15. Посетено на 2017-07-15.
 2. Andy Yiadom, Barnsley Football Club, First-Team profile Архивирано на 25 февруари 2018 г. Barnsley Football Club, official website. Retrieved 24 February 2018.
 3. „Barnsley Football Club Announces New Kit Partnership With PUMA!“. Barnsley FC. Посетено на 31 May 2016.
 4. „Barnsley Football Club Extends Partnership with Principal Sponsor CK Beckett“. Barnsley FC. Посетено на 31 May 2016.
 5. „Adidas to become Blues' new kit supplier“. Birmingham City FC. Архивирано од изворникот на 2016-03-26. Посетено на 22 April 2016.
 6. „Order the 2016/17 home shirt now“. Birmingham City FC. Архивирано од изворникот на 2016-08-28. Посетено на 6 June 2016.
 7. „LeoVegas new Shirt Sponsor and Title Partners“. Brentford FC. Архивирано од изворникот на 2020-11-19. Посетено на 19 June 2017.
 8. „Lancer Scott confirmed as new City sponsor“. Bristol City FC. Архивирано од изворникот на 2016-08-09. Посетено на 22 April 2016.
 9. „Burton Albion Reveal New Kit“. Burton Mail. Посетено на 28 July 2016.[мртва врска]
 10. „Why Richard Keogh was not handed back the captain's armband in Derby County's defeat by Middlesbrough“. April 23, 2018. Посетено на April 23, 2018.
 11. „Derby County Announce Umbro Kit Deal“. Посетено на 12 June 2017.
 12. „Fulham Football Club announces grosvenorcasinos.coml“. Посетено на 27 July 2017.
 13. „KAPPA: NEW KIT DEAL ANNOUNCED“. Leeds United FC. Посетено на 31 May 2016.
 14. „UNITED ANNOUNCE NEW SHIRT SPONSOR“. Leeds United FC. Посетено на 31 May 2016.
 15. „Club confirm new dual principal partnership: Millwall announce link up with DCS Roofing and TW Drainage“. Milwall FC. Посетено на 2 June 2017.
 16. „City Announce New Principal Club Sponsor“. Norwich City F.C. 26 June 2017. Архивирано од изворникот на 2020-11-11. Посетено на 2018-05-08.
 17. „Forest Team Up With Adidas“. nottinghamforest.co.uk. Архивирано од изворникот на 17 September 2013. Посетено на 25 June 2013.
 18. „2014–15 shirt sponsors announced“. Nottingham Forest FC. Посетено на 9 August 2014.
 19. „Greg is PNE stand-in skipper“. www.lep.co.uk.
 20. „New shirt sponsor for PNE“. www.lep.co.uk.
 21. „QPR AGREE ERREA KIT DEAL“. QPR. Посетено на 30 April 2017.
 22. „ROYAL PANDA CONFIRMED AS NEW SHIRT SPONSORS“. QPR. Посетено на 22 June 2017.
 23. „Reading FC announce new PUMA kit deal“. Reading FC. Посетено на 31 May 2016.
 24. „Reading FC sign Carabao as Principal Partner until 2019“.
 25. „Tigers Complete MacDonald Signing“. Hull City A.F.C. 31 January 2018. Архивирано од изворникот на 2018-06-12. Посетено на 31 January 2018.
 26. We are delighted to announce Barnsley Football Club's new vice-captain, Adam Davies! Barnsley Football Club, official and verified Twitter account. Retrieved 3 August 2017.
 27. Andy Yiadom, Barnsley Football Club, First-Team profile Архивирано на 25 февруари 2018 г. Barnsley Football Club, official website. Retrieved 24 February 2018.
 28. „Sky Bet Championship Table“.
 29. „Championship Top Scorers“. Посетено на 28 February 2016.
 30. Buckingham, Philip (12 August 2017). „Abel Hernandez hat-trick gives Hull City 4–1 victory over Burton Albion“. Hull Daily Mail.
 31. Evans, Gregg (19 August 2017). „Aston Villa 4 Norwich City 2: Conor Hourihane hat-trick and Andre Green curler get Villa Park bouncing“. Birmingham Mail.
 32. Mitchell, Brendon (28 October 2017). „Hull City 2–3 Nottingham Forest“. BBC Sport.
 33. „Sheffield United 4–1 Hull City“. BBC Sport. 4 November 2017.
 34. 34,0 34,1 „Sheffield United 4–5 Fulham“. BBC Sport. 21 November 2017.
 35. „Middlesbrough 0–3 Derby County“. BBC Sport. 25 November 2017.
 36. „Queens Park Rangers 1–3 Leeds United“. BBC Sport. 9 December 2017. Посетено на 17 December 2017.
 37. „Middlesbrough 3–0 Leeds United“. BBC Sport. 2 March 2018. Посетено на 2 March 2018.
 38. „Bristol City 4–0 Sheffield Wednesday“. BBC Sport. 3 March 2018. Посетено на 12 March 2018.
 39. „Hull City 4–3 Norwich City“. BBC Sport. 10 March 2018. Посетено на 12 March 2018.
 40. „Sky Bet Championship Manager of the Month: Perfect month gives Cardiff City's Neil Warnock the award“. EFL Championship. 8 September 2017.
 41. „Sky Bet Championship Player of the Month: Cardiff City's Nathaniel Mendez-Laing takes August honour“. EFL.com. 8 September 2017. Посетено на 4 October 2017.
 42. „Bristol City's Lee Johnson has been named the Sky Bet Championship Manager of the Month for September“. EFL.com. 8 October 2017.
 43. „Bristol City's Aden Flint has been named the Sky Bet Championship Player of the Month for September“. EFL.com. 8 October 2017. Посетено на 9 October 2017.
 44. „Manager of the Month: Garry Rowett – Derby County“. EFL.com. 11 November 2017.
 45. „Player of the Month: Léo Bonatini – Wolverhampton Wanderers“. EFL.com. 10 November 2017.
 46. „Manager of the Month: Nuno – Wolverhampton Wanderers“. EFL.com. 8 December 2017.
 47. „Player of the Month: Leon Clarke – Sheffield United“. EFL.com. 8 December 2017.
 48. „Manager of the Month: Gary Rowett – Derby County“. EFL.com. 12 January 2018.
 49. „Player of the Month: Scott Carson – Derby County“. 12 January 2018.
 50. „Manager of the Month: Steve Bruce – Aston Villa“. EFL.com. 9 February 2018.
 51. „Player of the Month: Ryan Sessegnon – Fulham“. EFL.com. 9 February 2018.
 52. „Manager of the Month: Neil Warnock – Cardiff City“. EFL.com. 9 March 2018.
 53. „Player of the Month: Oli McBurnie – Barnsley“. EFL.com. 9 March 2018.
 54. „Manager of the Month: Neil Warnock – Cardiff City“. EFL.com. 6 April 2018.
 55. „Player of the Month: Aleksandar Mitrovic – Fulham“. EFL.com. 6 April 2018.
 56. „Manager of the Month: Slavisa Jokanovic – Fulham“. EFL.com. 4 May 2018.
 57. „Player of the Month: Aleksandar Mitrovic – Fulham“. EFL.com. 4 May 2018.

Надворешни врски уреди