Фудбал на Летните олимписки игри 2012 (мажи)


Фудбалот на Летните олимписки игри 2012 — официјален фудбалски турнир на Олимписките игри во машка конкуренција. Турнирот се одржал во Лондон, Обединето Кралство. На турнирот учествувале вкупно 16 репрезентации. Секоја репрезентација имала максимално по 18 играчи, од кои 15 морало да бидат помлади од 23 години или родени по 1 јануари 1989 година.

Фудбал на Летните олимписки игри 2012 (мажи)
Податоци за првенството
ЗемјаОбединето Кралство
Датум на одржување26 јули - 11 август
Екипи16 (од 6 конфедерации)
Стадиони(во 6 градови домаќини)
Финални резултати
Шампион Мексико Мексико (1-ви)
Второ место Бразил Бразил
Трето место Јужна Кореја Јужна Кореја
Четврто местоЈапонија Јапонија
Статистики на првенството
Број на натпревари32
Постигнати голови76 (2.38 по натпревар)
Гледачи1.525.134 (47.660 по натпревар)
2008
2016

Првото место го освоила репрезентацијата на Мексико, второто Бразил, и третото Јужна Кореја.

Прва фаза уреди

Група А уреди

Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
  Велика Британија 3 2 1 0 5 2 +3 7
  Сенегал 3 1 2 0 4 2 +2 5
  Уругвај 3 1 0 2 2 4 –2 3
  Обединети Арапски Емирати 3 0 1 2 3 6 –3 1
26 јули 2012
17:00
Обединети Арапски Емирати   1-2   Уругвај Олд Трафорд, Манчестер
Гледачи: 51,745
Судија:   Питер О'Лири
Матар   23' Извештај   42' Рамирес
  56' Лодеиро

26 јули 2012
20:00
Велика Британија   1-1   Сенегал Олд Трафорд, Манчестер
Гледачи: 72,176
Судија:   Равшан Ирматов
Белами   20' Извештај   82' Конате

29 јули 2012
17:00
Сенегал   2-0   Уругвај Вембли, Лондон
Гледачи: 75,093
Судија:   Феликс Брих
Конате   10',   37' Извештај

29 јули 2012
19:45
Велика Британија   3-1   Обединети Арапски Емирати Вембли, Лондон
Гледачи: 85,137
Судија:   Роберто Гарсија
Гигс   16'
Синклер   73'
Стариџ   76'
Извештај   60' Еиса

1 август 2012
19:45
Сенегал   1-1   Обединети Арапски Емирати Рико Арена, Ковентри
Гледачи: 28,652
Судија:   Свеин Одвар Моен
Конате   49' Извештај   21' Матар

1 август 2012
19:45
Велика Британија   1-0   Уругвај Милениум, Кардиф
Гледачи: 70,438
Судија:   Јуичи Нишимура
Стариџ   45+1' Извештај

Група Б уреди

Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
  Мексико 3 2 1 0 3 0 +3 7
  Јужна Кореја 3 1 2 0 2 1 +1 5
  Габон 3 0 2 1 1 3 –2 2
  Швајцарија 3 0 1 2 2 4 –2 1
26 јули 2012
14:30
Мексико   0-0   Јужна Кореја Сент Џејмс Парк, Њукасал
Гледачи: 15,748
Судија:   Слим Жедиди
Извештај

26 јули 2012
17:15
Габон   1-1   Швајцарија Сент Џејмс парк, Њукасал
Гледачи: 15,748
Судија:   Вилмар Ролдан
Обамејанг   45' Извештај   5' (пен..) Мехмеди

29 јули 2012
14:30
Мексико   2-0   Габон Рико Арена, Ковентри
Гледачи: 28,171
Судија:   Бен Вилијамс
Џовани   63',   90+2' (пен..) Извештај

29 јули 2012
17:15
Јужна Кореја   2-1   Швајцарија Рико Арена, Ковентри
Гледачи: 30,114
Судија:   Раул Ороско
Парк Чу-јунг   57'
Ким Бо-кјунг   64'
Извештај   60' Емегара

1 август 2012
17:00
Мексико   1-0   Швајцарија Милениум (стадион), Кардиф
Гледачи: 50,000
Судија:   Равшан Ирматов
Пералта   69' Извештај

1 август 2012
17:00
Јужна Кореја   0-0   Габон Стадион Вембли, Лондон
Гледачи: 76,927
Судија:   Павел Краловец
Извештај

Група Ц уреди

Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
  Бразил 3 3 0 0 9 3 +6 9
  Египет 3 1 1 1 6 5 +1 4
  Белорусија 3 1 0 2 3 6 −3 3
  Нов Зеланд 3 0 1 2 1 5 −4 1
26 јули 2012
19:45
Белорусија   1-0   Нов Зеланд Рико Арена, Ковентри
Гледачи: 14,457
Судија:   Бакари Гасама
Бага   45+1' Извештај

26 јули 2012
19:45
Бразил   3-2   Египет Милениум, Кардиф
Гледачи: 26,812
Судија:   Џанлука Роки
Рафаел   16'
Дамиао   26'
Нејмар   30'
Извештај   52' Абутрика
  76' Салах

29 јули 2012
12:00
Египет   1-1   Нов Зеланд Олд Трафорд, Манчестер
Гледачи: 50,050
Судија:   Марк Клатенбург
Салах   40' Извештај   17' Вуд

29 јули 2012
15:00
Бразил   3-1   Белорусија Олд Трафорд, Манчестер
Гледачи: 66,212
Судија:   Јуичи Нишимура
Пато   15'
Нејмар   65'
Оскар   90+3'
Извештај   8' Бресан

1 август 2012
14:30
Бразил   3-0   Нов Зеланд Сент Џејмс парк, Њукасл
Гледачи: 25,201
Судија:   Бакари Гасама
Данило   23'
Дамиао   29'
Сандро   52'
Извештај

1 август 2012
14:30
Египет   3-1   Белорусија Хампден парк, Глазгов
Гледачи: 8,732
Судија:   Роберто Гарсија
Салах   56'
Мохсен   73'
Абутрика   79'
Извештај   87' Варанков

Група Д уреди

Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
  Јапонија 3 2 1 0 2 0 +2 7
  Хондурас 3 1 2 0 3 2 +1 5
  Мароко 3 0 2 1 2 3 −1 2
  Шпанија 3 0 1 2 0 2 −2 1
26 јули 2012
12:00
Хондурас   2-2   Мароко Хампден парк, Глазгов
Гледачи: 23,421
Судија:   Павел Краловец
Бенгтсон   56',   65' (пен..) Извештај   39' Барада
  67' Лабјад

26 јули 2012
14:45
Шпанија   0-1   Јапонија Хампден парк, Глазгов
Гледачи: 37,726
Судија:   Марк Гајгер
Извештај   34' Отсу

29 јули 2012
17:00
Јапонија   1-0   Мароко Сент Џејмс парк, Њукасл
Гледачи: 24,936
Судија:   Свеин Одвар Моен
Нагаи   84' Извештај

29 јули 2012
19:45
Шпанија   0-1   Хондурас Сент Џејмс парк, Њукасл
Гледачи: 26,523
Судија:   Хуан Сото
Извештај   7' Бенгтсон

1 август 2012
17:00
Јапонија   0-0   Хондурас Рико Арена, Ковентри
Гледачи: 25,862
Судија:   Слим Жедиди
Извештај

1 август 2012
17:00
Шпанија   0-0   Мароко Олд Трафорд, Манчестер
Гледачи: 35,973
Судија:   Бен Вилијамс
Извештај

Нокаут фаза уреди

  Четвртфинале Полуфинале Злато
                           
  A1    Велика Британија 1 (4)  
B2    Јужна Кореја (п) 1 (5)  
  B2    Јужна Кореја 0  
  C1    Бразил 3  
C1    Бразил 3
  D2    Хондурас 2  
    C1    Бразил 1
  B1    Мексико 2
  B1    Мексико (прод.) 4  
A2    Сенегал 2  
  B1    Мексико 3 Бронза
  D1    Јапонија 1  
D1    Јапонија 3 B2    Јужна Кореја 2
  C2    Египет 0   D1    Јапонија 0

Четвртфинале уреди

4 август 2012
12:00
Јапонија   3-0   Египет Олд Трафорд, Манчестер
Гледачи: 70,772
Судија:   Марк Гајгер
Нагаи   14'
Јошида   78'
Отсу   83'
Извештај

4 август 2012
14:30
Мексико   4-2 (прод.)   Сенегал Вембли, Лондон
Гледачи: 81,855
Судија:   Марк Клатенбург
Енрикес   10'
Акино   62'
Џовани   98'
Ерера   109'
Извештај   69' Конате
  76' Балде

4 август 2012
17:00
Бразил   3-2   Хондурас Сент Џејмс парк, Њукасл
Гледачи: 42,166
Судија:   Феликс Брих
Дамиао   38',   60'
Нејмар   50' (пен..)
Извештај   12' Мартинес
  48' Еспиноса

4 август 2012
19:30
Велика Британија   1-1 (прод.)
(4 – 5 пен.)
  Јужна Кореја Милениум, Кардиф
Гледачи: 70,171
Судија:   Вилмар Ролдан
Рамзи   36' (пен..) Извештај   29' Жи Донг-вон
  Пенали  
Рамзи  
Клеверли  
Доусон  
Гигс  
Стариџ  
4 – 5   Ко Ја-чол
  Баек Сунг-донг
  Хванг Сеок-хо
  Парк Јонг-во
  Ки Сунг-јуенг

Полуфинале уреди

7 август 2012
17:00
Мексико   3-1   Јапонија Вембли, Лондон
Гледачи: 82,372
Судија:   Џанлука Роки
Фабијан   31'
Пералта   65'
Кортес   90+3'
Извештај   12' Отсу

7 август 2012
19:45
Јужна Кореја   0-3   Бразил Олд Трафорд, Манчестер
Гледачи: 69,389
Судија:   Павел Краловец
Извештај   38' Ромуло
  57',   64' Дамиао

Бронза уреди

10 август 2012
19:45
Јужна Кореја   2-0   Јапонија Милениум, Кардиф
Гледачи: 56,393
Судија:   Равшан Ирматов
Парк Чу-јунг   38'
Ко Ја-чол   57'
Извештај

Злато уреди

11 август 2012
15:00
Бразил   1-2   Мексико Вембли, Лондон
Гледачи: 86,162
Судија:   Марк Клатенбург
Хулк   90+1' Извештај   1',   75' Пералта
 
 
 
 
 
 
 
 
Бразил
 
 
 
 
 
Мексико
  Бразил:
GK 1 Габриел
RB 2 Рафаел   85'
CB 3 Тијаго Силва  
CB 4 Жуан Жезус
LB 6 Марсело   42'
RM 10 Оскар
CM 8 Ромуло
CM 5 Сандро   71'
LM 15 Алекс Сандро   32'
CF 9 Леандро Дамиао
CF 11 Нејмар
Замени:
CF 12 Хулк   32'
CF 17 Пато   71'
MF 7 Лукас Моура   85'
Селектор:
  Мано Менезес
  Мексико:
GK 1 Хосе Корона  
RB 2 Исраел Хименес   58'   81'
CB 4 Ирам Миер
CB 13 Диего Рејес   46'
LB 5 Дарвин Чавес
DM 3 Карлос Салсидо
CM 14 Хорге Енрикес
CM 11 Хавиер Акино   57'
RF 6 Ектор Ерера
CF 8 Марко Фабијан
LF 9 Орибе Пералта   86'
Замени:
DF 16 Мигел Понсе   57'
DF 15 Нестор Видрио   89'   81'
FW 12 Раул Хименес   86'
Селектор:
  Луис Тена

Табела уреди

'

Rank Team Pld W D L GF GA GD Pts
1   Мексико (MEX) 6 5 1 0 12 4 +8 16
2   Бразил (BRA) 6 5 0 1 16 7 +9 15
3   Јужна Кореја (KOR) 6 2 3 1 5 5 0 9
4   Јапонија (JPN) 6 3 1 2 6 5 +1 10
5   Велика Британија (GBR) 4 2 2 0 6 3 +3 8
6   Сенегал (SEN) 4 1 2 1 6 6 0 5
7   Хондурас (HON) 4 1 2 1 5 5 0 5
8   Египет (EGY) 4 1 1 2 6 8 −2 4
9   Уругвај (URU) 3 1 0 2 2 4 −2 3
10   Белорусија (BLR) 3 1 0 2 3 6 −3 3
11   Мароко (MAR) 3 0 2 1 2 3 −1 2
12   Габон (GAB) 3 0 2 1 1 3 −2 2
13   Швајцарија (SUI) 3 0 1 2 2 4 −2 1
14   Шпанија (ESP) 3 0 1 2 0 2 −2 1
15   ОАЕ (UAE) 3 0 1 2 3 6 −3 1
16   Нов Зеланд (NZL) 3 0 1 2 1 5 −4 1

Најдобри стрелци уреди

6 голови
5 голови
4 голови
3 голови

2 голови

1 гол

Надворешни врски уреди