Фудбал на Летните олимписки игри 2008 (мажи)


Фудбалот на Летните олимписки игри 2008 — официјален фудбалски турнир на Олимписките игри во машка конкуренција. Турнирот се одржал во Пекинг, Кина. На турнирот учествувале вкупно 16 репрезентации.

Фудбал на Летните олимписки игри 2008 (мажи)
Податоци за првенството
ЗемјаКина
Датум на одржување7 август – 23 август
Екипи16 (од 6 конфедерации)
Стадиони(во 5 градови домаќини)
Финални резултати
Шампион Gold medal blank.svgПредлошка:Country data 23 (2-ри)
Второ место Silver medal blank.svgПредлошка:Country data 23
Трето место Bronze medal blank.svgПредлошка:Country data 23
Четврто место [[Фудбалска репрезентација на 21 под BEL година |]]
Статистики на првенството
Број на натпревари32
Постигнати голови75 (2.34 по натпревар)
Гледачи1.404.254 (43.883 по натпревар)
ГолгетерИталија Џузепе Роси (4 голови)
2004
2012

Првото место го освоила репрезентацијата на Аргентина, второто Нигерија, и третото Бразил.

Групна фазаУреди

Група АУреди

Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
Предлошка:Country data 23 3 3 0 0 5 1 +4 9
Предлошка:Country data 23 3 2 0 1 6 4 +2 6
Предлошка:Country data 23 3 0 1 2 1 3 -2 1
Предлошка:Country data 23 3 0 1 2 3 7 -4 1
7 август 2008
17:00
  Австралија 1 – 1 Предлошка:Country data 23 {{{stadium}}}
Гледачи: 36 184
Извештај

7 август 2008
19:45
  Брег на Слоновата Коска 1 – 2 Предлошка:Country data 23 {{{stadium}}}
Гледачи: 43 266
Извештај

10 август 2008
17:00
  Аргентина 1 – 0 Предлошка:Country data 23 {{{stadium}}}
Гледачи: 38 182
Извештај

10 август 2008
19:45
  Србија 2 – 4 Предлошка:Country data 23 {{{stadium}}}
Гледачи: 38 320
Извештај

13 август 2008
19:45
  Брег на Слоновата Коска 1 – 0 Предлошка:Country data 23 Tianjin Olympic Center Stadium, Tchien-ťin
Гледачи: 50 437
Извештај

13 август 2008
19:45
  Аргентина 2 – 0 Предлошка:Country data 23 {{{stadium}}}
Гледачи: 53 668
Извештај

Група БУреди

Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
Предлошка:Country data 23 3 2 1 0 4 2 +2 7
Предлошка:Country data 23 3 1 2 0 3 2 +1 5
Предлошка:Country data 23 3 1 1 1 4 4 0 4
Предлошка:Country data 23 3 0 0 3 1 4 -3 0
7 август 2008
17:00
  Јапонија 0 – 1 Предлошка:Country data 23 {{{stadium}}}
Гледачи: 57 102
Извештај

7 август 2008
19:45
  Холандија 0 – 0 Предлошка:Country data 23 {{{stadium}}}
Гледачи: 52 390
Извештај

10 август 2008
17:00
  Нигерија 2 – 1 Предлошка:Country data 23 {{{stadium}}}
Гледачи: 42 592
Извештај

10 август 2008
19:45
  САД 2 – 2 Предлошка:Country data 23 {{{stadium}}}
Гледачи: 45 016
Извештај

13 август 2008
17:00
  Холандија 1 – 0 Предлошка:Country data 23 {{{stadium}}}
Гледачи: 38 790
Извештај

13 август 2008
17:00
  Нигерија 2 – 1 Предлошка:Country data 23 {{{stadium}}}
Гледачи: 48 096
Извештај

Група ЦУреди

Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
Предлошка:Country data 23 3 3 0 0 9 0 +9 9
Предлошка:Country data 23 3 2 0 1 3 1 +2 6
Предлошка:Country data 23 3 0 1 2 1 6 -5 1
Предлошка:Country data 23 3 0 1 2 1 7 -6 1
7 август 2008
17:00
  Бразил 1 – 0 Предлошка:Country data 23 {{{stadium}}}
Гледачи: 39 661
Извештај

----

7 август 2008
19:45
  Кина 1 – 1 Предлошка:Country data 23 {{{stadium}}}
Гледачи: 41 407
Извештај

----

10 август 2008
17:00
  Нов Зеланд 0 – 5 Предлошка:Country data 23 {{{stadium}}}
Гледачи: 44 951
Извештај

----

10 август 2008
19:45
  Белгија 2 – 0 Предлошка:Country data 23 {{{stadium}}}
Гледачи: 45 756
Извештај

----

13 август 2008
19:45
  Кина 0 – 3 Предлошка:Country data 23 {{{stadium}}}
Гледачи: 38 790
Извештај

13 август 2008
19:45
  Нов Зеланд 0 – 1 Предлошка:Country data 23 {{{stadium}}}
Гледачи: 45 202
Извештај

Група ДУреди

Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
Предлошка:Country data 23 3 2 1 0 6 0 +6 7
Предлошка:Country data 23 3 1 2 0 2 1 +1 5
Предлошка:Country data 23 3 1 1 1 2 4 -2 4
Предлошка:Country data 23 3 0 0 3 0 5 -5 0
7 август 2008
17:00
  Хондурас 0 – 3 Предлошка:Country data 23 {{{stadium}}}
Гледачи: 21 680
Извештај

----

7 август 2008
19:45
  Јужна Кореја 1 – 1 Предлошка:Country data 23 {{{stadium}}}
Гледачи: 21 943
Извештај

----

10 август 2008
17:00
  Камерун 1 – 0 Предлошка:Country data 23 {{{stadium}}}
Гледачи: 28 657
Извештај

----

10 август 2008
19:45
  Италија 3 – 0 Предлошка:Country data 23 {{{stadium}}}
Гледачи: 29 455
Извештај

----

13 август 2008
17:00
  Јужна Кореја 1 – 0 Предлошка:Country data 23 {{{stadium}}}
Гледачи: 34 160
Извештај

----

13 август 2008
17:00
  Камерун 0 – 0 Предлошка:Country data 23 {{{stadium}}}
Гледачи: 47 307
Извештај

Плеј-офУреди

ЧетвртфиналеУреди

16 август 2008
18:00
  Бразил 2 – 0 (продолжение) Предлошка:Country data 23 {{{stadium}}}
Гледачи: 41 043
Извештај

----

16 август 2008
18:00
  Италија 2 – 3 Предлошка:Country data 23 {{{stadium}}}
Гледачи: 50 802
Извештај

----

16 август 2008
21:00
  Аргентина 2 – 1 (продолжение) Предлошка:Country data 23 {{{stadium}}}
Гледачи: 51 366
Извештај

----

16 август 2008
21:00
  Нигерија 2 – 0 Предлошка:Country data 23 {{{stadium}}}
Гледачи: 28 944
Извештај

ПолуфиналеУреди

19 август 2008
18:00
  Нигерија 4 – 1 Предлошка:Country data 23 {{{stadium}}}
Гледачи: 56 312
Извештај

----

19 август 2008
21:00
  Аргентина 3 – 0 Предлошка:Country data 23 {{{stadium}}}
Гледачи: 52 968
Извештај

БронзаУреди

22 август 2008
19:00
  Белгија 0 – 3 Предлошка:Country data 23 {{{stadium}}}
Гледачи: 50 705
Извештај

ЗлатоУреди

23 август 2008
12:00
  Нигерија 0 – 1 Предлошка:Country data 23 {{{stadium}}}
Гледачи: 89 102
Извештај

ТабелаУреди

Место Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
1   Аргентина (ARG) 6 6 0 0 11 2 +9 18
2   Нигерија (NGR) 6 4 1 1 10 4 +6 13
3   Бразил (BRA) 6 5 0 1 14 3 +11 15
4   Белгија (BEL) 6 3 0 3 7 10 –3 9
5   Италија (ITA) 4 2 1 1 8 3 +5 7
6   Брег на Слоновата Коска (CIV) 4 2 0 2 6 6 0 6
7   Холандија (NED) 4 1 2 1 4 4 0 5
8   Камерун (CMR) 4 1 2 1 2 3 –1 5
9   САД (USA) 3 1 1 1 4 4 0 4
10   Јужна Кореја (KOR) 3 1 1 1 2 4 −2 4
11   Австралија (AUS) 3 0 1 2 1 3 −2 1
12   Србија (SRB) 3 0 1 2 3 7 −4 1
13   Кина (CHN) 3 0 1 2 1 6 −5 1
14   Нов Зеланд (NZL) 3 0 1 2 1 7 –6 1
15   Јапонија (JPN) 3 0 0 3 1 4 –3 0
16   Хондурас (HON) 3 0 0 3 0 5 –5 0

Надворешни врскиУреди