Лукас Родригес Моура да Силва (роден на 13 август 1992), познат како Лукас или Лукас Моура, е бразилски професионален фудбалер кој игра како десно крило за англискиот клуб „Тотенхем“.

Лукас Моура
Lucas MouraPSG.jpg
Лукас Моура со тимот на Париз Сен Жермен во 2013
Лични податоци
Полно име Лукас Родригес Моура да Силва[1]
Роден на 13 август 1992 (1992-08-13) (29 г.)
Роден во Сао Пауло, Brazil
Висина 1.72 m[2]
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Тотенхем Хотспар
Број 27
Младинска кариера
1999–2002 Јувентус-СП
2002–2005 Коринтијанс
2005–2010 Сао Пауло
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2010–2012 Сао Пауло 74 (19)
2013–2018 Париз Сен Жермен 153 (34)
2018– Тотенхем Хотспар 14 (3)
Репрезентација
2011–2012 Бразил под 20 9 (4)
2012 Бразил под 23 5 (1)
2011– Бразил 35 (4)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 00
34, 13 October 2018 (UTC).

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 00:34, 13 October 2018 (UTC)

Клупска кариераУреди

  1. „Updated squads for 2017/18 Premier League confirmed“. Premier League. 2 February 2018. Посетено на 17 February 2018.
  2. „Player Profile“. Paris Saint-Germain Official Site. Архивирано од изворникот на 2017-09-16. Посетено на 1 December 2013.