УЕФА Куп 1974/75

УЕФА Куп 1974/75 — трета сезона од ова натпреварување организирано од страна на УЕФА во кое настапиле клубови од најсилните лиги кои не успеале да се пласираат во Купот на европските шампиони и Купот на победниците на куповите.

УЕФА Куп 1974/75
Податоци за купот
Датуми11 септември 1974 — 21 мај 1975
Екипи64
Финале
ШампиониЗападна Германија Борусија Минхенгладбах
(1. титула)
Вице-шампионХоландија Твенте
Статистики за купот
Најдобар стрелец(и)Западна Германија Јуп Хајнкес (11 голови)

Натпреварувањето започнало на 11 септември 1974 и завршило со финален двомеч одигран на 7 и 21 мај 1975 година.

Учествувале 64 клубови од 31 национален сојуз. Поради политички причини, трета сезона по ред, Албанија немала свој претставник во натпреварувањето.

Прво колоУреди

Првите натпревари биле одиграни од 11 до 19 септември, а реванш натпреварите до 2 до 3 октомври 1974 година.

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Олимпик Лион   11:1   Ред бојс Диферданж 7:0 4:1
Валир   1:2   Портдаун 0:0 1:2
Дерби Каунти   6:2   Сервет 4:1 2:1
Ипсвич Таун   3:3[1]   Твенте 2:2 1:1
Стоук Сити   1:1[1]   Ајакс 1:1 0:0
Моленбек   5:2   Данди 1:0 4:2
Розенборг   3:12   Хибернијан 2:3 1:9
Порто   5:4   Вулверхемптон Вондерерс 4:1 1:3
Етар Велико Тарново   0:3   Интер Милано 0:0 0:3
Горник Забже   2:5   Партизан 2:2 0:3
Старт   1:7   Јургорден 1:2 0:5
Болуспор   0:4   Динамо Букурешт 0:1 0:3
Спартак Москва   3:3[1]   Вележ Мостар 3:1 0:2
Бешикташ   2:3   Стеагул Рошу Брашов 2:0 0:3
Вакер Инсбрук   2:4   Борусија Минхенгладбах 2:1 0:3
Штурм Грац   2:2[1]   Антверпен 2:1 0:1
Рандерс Фреја   1:1   Динамо Дрезден[1] 1:1 0:0
Хамбургер   4:0   Бохимијан 3:0 1:0
Рапид Виена   3:2   Арис Солун 3:1 0:1
Реал Сосиедад   0:5   Баник Острава 0:1 0:4
Локомотива Пловдив   4:4[1]   Раба ЕТО Ѓер 3:1 1:3
Естер   4:4[1]   Динамо Москва 3:2 1:2
Нант   3:2   Легија Варшава 2:2 1:0
Наполи   3:1   Видеотон 2:0 1:1
Форвертс Франкфурт   2:4   Јувентус 2:1 0:3
Грасхопер   3:2   Панатинајкос 2:0 1:2
Торино   2:4   Фортуна Диселдорф 1:1 1:3
Келн   9:2   КПВ Кокола 5:1 4:1
Амстердам   12:0   Хибернијанс 5:0 7:0
КБ   3:6   Атлетико Мадрид 3:2 0:4
Виторија Сетубал   1:5   Реал Сарагоса 1:1 0:4
Дукла Прага   -1   Пезопорикос Ларнака

1 Дукла Прага се пласирала во второто коло поради повлекувањето на Пезопорикос од натпреварувањето.

Друго колоУреди

Првите натпревари биле одиграни на 22 и 21 октомври, а реванш натпреварите на 5 и 6 ноември 1974 година.

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Дерби Каунти   4:4
(7:6 пен.)
  Атлетико Мадрид 2:2 2:2
Хибернијан   2:8   Јувентус 2:4 0:4
Партизан   6:1   Портдаун 5:0 1:1
Нант   1:2   Баник Острава 1:0 0:2 (прод.)
Динамо Букурешт   3:4   Келн 1:1 2:3
Раба ЕТО Ѓер   2:3   Фортуна Диселдорф 2:0 0:3
Рапид Виена   1:2   Вележ Мостар 1:1 0:1
Динамо Дрезден   1:1
(4:3 пен)
  Динамо Москва 1:0 0:1
Грасхопер   2:6   Реал Сарагоса 2:1 0:5
Борусија Минхенгладбах   6:2   Олимпик Лион 1:0 5:2
Хамбургер   10:1   Стеагул Рошу Брашов 8:0 2:1
Твенте   3:1   Моленбек 2:1 1:0
Јургорден   1:5   Дукла Праг 0:2 1:3
Интер Милано   1:2   Амстердам 1:2 0:0
Наполи   2:0   Порто 1:0 1:0
Ајакс   2:2[1]   Антверпен 1:0 1:2

Трето колоУреди

Првите натпревари биле одиграни на 27 ноември, а реванш натпреварите на 11 декември 1974.

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Наполи   1:3   Баник Острава 0:2 1:1
Хамбургер   6:3   Динамо Дрезден 4:1 2:2
Дукла Прага   3:6   Твенте 3:1 0:5
Партизан   2:5   Келн 1:0 1:5
Борусија Минхенгладбах   9:2   Реал Сарагоса 5:0 4:2
Амстердам   5:1   Фортуна Диселдорф 3:0 2:1
Јувентус   2:2[1]   Ајакс 1:0 1:2
Дерби Каунти   4:5   Вележ Мостар 3:1 1:4

ЧетвртфиналеУреди

Првите натпревари биле одиграни на 5 март, а реванш натпреварите на 19 март 1975.

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Јувентус   2:0   Хамбургер 2:0 0:0
Келн   8:3   Амстердам 5:1 3:2
Вележ Мостар   1:2   Твенте 1:0 0:2
Баник Острава   1:4   Борусија Минхенгладбах 0:1 1:3

ПолуфиналеУреди

Првите натпревари биле одиграни на 9 април, а реванш натпреварите на 23 април 1975.

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Твенте   4:1   Јувентус 3:1 1:0
Келн   1:4   Борусија Минхенгладбах 1:3 0:1

ФиналеУреди

  Главна статија: „Финале на УЕФА Купот во 1975 година.

Прв натпреварУреди

7 мај 1975
Борусија Минхенгладбах   0–0   Твенте Стадион Рајн, Диселдорф
Публика: 42.368
Судија: Карољ Палотај (Унгарија)

Втор натпреварУреди

21 мај 1975
Твенте   1 – 5   Борусија Менхенгладбах стадион Дикман, Енсхеде
Публика: 21.767
Судија: Паул Шилер (Австрија)
Дрост   76' Симонсен   2, 86' (пен.)
Хајнкес   9, 50, 60'

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 1,8 Екипата се квалификувала по правилото на повеќе постигнати голови во гости.