Енсхеде

град во Холандија

Енсхеде (холандски изговор: [ˈɛnsxəˌdeː]  ( слушни)), исто и Eanske [ˈɛːnskə] на локален дијалект (Твенташки), е општина и град во источна Холандија во покраината Оверајсел како и во регионот на Твенте. Општината Енсхеде се состои од градот Енсхеде, додека во 1935, кога руралната општина Лонекер, го опколилa градот, била спроведена по брзата индустриската експанзија на Енсхелде која започнала во 1860 година и се вклучила во изградбата на железницата и копање на Каналот во Твенте (Твентеканалот).

Енсхеде
Град и општина
Images, from top down, left to right: Skyline of Enschede,
the Rijksmuseum Twenthe, the White House mansion,
Synagogue of Enschede, Grolsch Veste stadium of FC Twente,
St. James Church, historic city centre of Enschede
Знаме на ЕнсхедеГрб на Енсхеде
Истакната позицијата на Енсхеде во општинската карта Оверајсел
Локација во Оверајсел
Координати: 52°13′N 6°54′E / 52.217° СГШ; 6.900° ИГД / 52.217; 6.900
ЗемјаХоландија
ПрокраинаОверајсел
Управа[1]
 • ОрганОпштински совет
 • ГрадоначаникОно ван Велдхаузен (D66)
Површина[2]
 • Municipality142,72 км2 (5,510 ми2)
 • Земјишна141,00 км2 (5,400 ми2)
 • Вода1,72 км2 (66 ми2)
Надм. вис.[3]&1000000000000004200000042 м
Население (Municipality, август 2017; Urban and Metro, мај 2014)[5][6]
 • Municipality157.631
 • Густина1.118/км2 (2,900/ми2)
 • Градскo158.004
 • Метро315.807
 • Твенте626.586 [4]
ДемонимEnschedeër
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.7500–7549
Повик. бр.053
Мреж. местоenschede.nl

Географија

уреди

Енсхеде се наоѓа во источниот дел на Оверајсел и е најисточниот град со повеќе од 100.000 жители во Холандија. Градот се наоѓа на неколку километри од Германија, со кој се граничи општината. Повеќе од неколку мали реки течат или го опкружуваат градот, како што се Румбек и Гланербек. Енсхеде содржи пет официјални градски области ( "Stadsdelen"). кои, исто така се вклучуваат и околните села во општината:

 • Градска област- центар (Биненстад, Боденкамп, Де Ботхофен, 'т Гетферт, Хохеланд Норд, Хорстланден-Велдкамп, Ларес, Ласондер-'т Зехелт)
 • Градска област- Север (на пример: Лонекер, Депенбрук, Болхар, Мекелхоф, Румбек, Твекелервелд)
 • Градска област- Исток (на пример: Вулдерк, Велве-Линденхоф, де Енсхмарке, 'т Рибелт, Стокхортс, Дплфиа,' т Хохеланд и Хланербрих)
 • Градска област- Југ (Веселербринх, Хелмерхук и Строинксланден)
 • Градска област - Запад (Boсвикнел, Рувенбос, Патмос, Стадсвелд, Брухерд, 'т Зверинг,' т Хавенхебит, Де Марстетан, Бокело Усело и Tвекело)

Клима

уреди

Како и повеќето градови од Холандија, Енсхеде има одлики на океанска клима (CFB во класификацијата Копен), но сепак, зимите имаат тенденција да бидат помалку благи од остатокот од Холандија, поради неговата локација во внатрешноста.

Историја

уреди
 
Балконот на градското собрание. Енсхеде добива град права

Пред индустријален период

уреди

Раната историја на Енсхеде е во голема мера е непозната, но населбата постоела околу Стариот пазар во почетокот на средниот век. Името на оваа населба се споменувала како Anescede или Enscede што значело или "во близина на границата" (со Бентехеим) или "во близина на црквата, на пазарот и на утврдената аристократска куќа.

Правата на Енсхеде му биле доделени во 1300 година кои се потврдиле во 1325 од страна на владиката Јан III ван Дист и оттогаш е дозволено да се заштити со ѕидови. Бидејќи камен ѕидовите биле премногу скапи ( каменот морал да биде од увоз), Енсхеде имал систем на ровови, палисади и огради, наместо тоа, што денес се одразува на имињата на улиците Noorderhagen и Zuiderhagen (Северна Оградата и Јужна хеџ, соодветно). Планот на градот од оваа ера сè уште е препознатлив и ден денес по улиците. Градот бил поштеден од уништување во 1597 година , но сепак во осумдесет годишната војна кога по кратка опсада, од страна на шпанскиот гарнизон, одбраната го предадала градот и била срамнета со земја.

Енсхеде како средновековен град во голема мера бил изграден од дрво и камени куќи кои биле исклучок, но сепак огнот бил постојан ризик, како и серијата пожари во 1517, 1750 и повторно во 7 мај 1862 година, со што луѓето од Енсхеде го добиле прекарот Brandstichters (подметнувачи на пожари ).

 
Долгата улица во Енсхелде, со Големата црква во позадина.

Индустијализација

уреди

Последниот оган се совпадна со почетокот на растот на градот во голем центар за производство на текстил, првично како куќа на индустријата, но од почетокот на 19-от век на индустриско ниво, особено за производство на bombazijn (мешавина на памук и лен) се покажа за извозен хит. Една од таквите фабрики за да се произведувало текстил во доцниот 19 век е Хардик и Секел Фабриката.

Индустријализацијата стимулирала голем пораст на населението, што од 1894 година ја достигна бројка од 18.267 урбан раст. Имињата на сиромашните квартови (како ' "Де Крим' 'и' 'Себастопол' ') сè уште се познати, иако тие одамна се урнати. Во 1907 година "" пожарите "" биле намалени и Енсхеде бил првиот град во Холандија за да изготви официјален план за експанзија и инкорпорирање на (околината) со општина Лонекер.

Втората светска војна

уреди

За време на Втората светска војна Енсхеде бил еден од првите холандски градови кои биле заробени од страна на германската војска, бидејќи тој е најблизок град до Германија. Членовите на отпорот им помогна многу на Евреите од Енсхеде за да се скријат на фармите во близината. Од околу 1300 Евреи во Енсхеде, 500 биле спасени (38,5%), во споредба со помалку од 20% во останатиот дел на Холандија. Оваа висока стапка на преживување се припишува на тројца членови на еврејскиот Советот на Енсхеде, Зиг Менко, Жерар Сандерс и Ван Дам Исидор.

Енсхеде бил бомбардиран во неколку наврати, особено на 10 октомври 1943 година и 22 февруари 1944 година. За време на првата рација на блискиот аеродром (тогаш Fliegerhorst Твенте ) бил цел на можности за самоубиствени напади за време на рацијата на железницата и патиштата во Минстер, каде што 141 лице загинале, а многу куќи биле оштетени . Втората рација во Енсхеде, биле како цел на можност во текот на Биг недела кога бомбашите биле отповикани поради неповолни временски услови.

Стопанство

уреди

Градот е поранешен центар на производство на текстил. Кога оваа индустрија ја напуштила областа за поевтини производствени центри во Југоисточна Азија, Енсхеде станал една од најсиромашните општини во Холандија. Најголемиот предизвик на градот е да се спречи високо образование (богатите) на граѓаните да го реализираат на запад во Ранстад. Децении на реновирање во центарот на градот е да се врши со цел Енсхеде да биде поатрактивен за оваа група.

 
Фонтаната Ван Ко 's

Модерен трговски центар и стоковни куќи, кои до неодамна се наоѓаче само во многу поголеми градови биле отворени. Енсхеде е домаќин на многу годишни фестивали и стариот пазар плоштад е често место за настани, музика во живо и други активности за време на викендот. По некое двоумење од страна на градскиот совет, Енсхеде бил во можност да биде домаќин на Розе Сабота во текот на летото на 2004 година, што било голем успех. Ова не само што му даде на локалната економија поттик, но исто така го привлекло позитивното внимание на геј заедницата во Енсхеде, која е најголема во источниот дел на Холандија.

Во близина на Германија, историски, е уште еден голем фактор во економската активност во градот, кои се движи од шверц на кафе и цигари во XIX и XX век, на голем број на Германците, кои го посетуваат продавници во градот и (особено) на неделните пазари. Затоа, повеќето домородци на Енсхеде зборуваат германски.

Градот соработува со околните општини од Алмело, Борне и Хенгело како Netwerkstad Твенте . Нацрт-план за законот за да се логирате со Енсхелде, Хенгело и Алмело беше поразен во парламентот под влијание на опозицијата од другите градови.

Истражување, образование и здравство

уреди

Универзитетот во Твенте (Universiteit Twente),универзитет со повеќето технички студии, се наоѓа во Енсхеде. Таа е една од трите технички универзитети во Холандија (besides Delft University of Technology and Eindhoven University of Technology).Универзитетот во Твенте е исто така еден од најголемите кампуси во Холандија.

Универзитетот има курсеви во чисто технички студии, како што се применета физика, применета математика, машинско инженерство, Електротехничкиот факултет, хемиско инженерство, информатика / Компјутерски науки и индустриско инженерство и, исто така, нуди студиски програми во комуникација, психологија, економски науки, меѓународни бизнис администрација, јавна администрација, применета медицина и биомедицински технологија; вториот се привлечат пошироката јавност. Од 2006 година, оваа програма за европски студии е додадена на придонеси на универзитетот.

Енсхеде е исто така дом на една од трите кампуси на Саксон Универзитетот за применети науки (Саксон вештини, Енсхеде), на Политехничката школата нуди меѓународно призната диплома и магистерски во широк спектар области, вклучувајќи инженерство, економија, социјална работа, истраги и здравствена заштита.Други кампуси се наоѓаат во Девентер и Апелдорн.

Факултетот за Гео-информатика и набљудување на Земјата од Универзитетот во Твенте, (познат по кратенката ИКТ) е познат по своите м-р, мајстор, диплома и докторски курсеви во Гео- Информатички науки за земјите во развој. Студентите од целиот свет учествуваат на ИКТ.

Енсхеде, исто така има и академија за уметност и дизајн во комбинација со конзерваториум именувана ArtEZ.

Медицинскиот спектар Твенте (MST) болница е еден од најголемите топ-клиничките болници на Холандија и има важни сектори за заштита и исполнување на супрарегионални улоги. Таа вклучува I степен траума центар, како и. Болницата е силно вклучени во високо медицинско образование, со до 300 студенти по медицина по нивниот стаж во болницата во било кое дадено време, тесно работат заедно со Универзитетот во Твенте е технички медицина програма за обука на нов вид на технички специјализирани лекари

 
Полица облак поврзани со тешки Грмотевици над Енсхеде, Холандија

Сообраќај

уреди

Енсхеде е термин за железничката станица и линија за запад. Возовите од Енсхеде оперираат до Хенгело, Алмело, Зволе, Девентер, Апелдорн, Амерсфорт, Хилверсум, Амстердам, Амстердам Аеродоромот Схипхол, Утрехт, Ротердам и Хаг.На источната страна е линијата на Гронау, Германија, кој има уште две станици во Холандија: Енсхеде Де Есхмарке и Гланербрух.. Последните две имаат ниски ridership. Линијата се сервира од страна на ДБ Регионал Вестфалија (дел од Германија Дојче Бах), во Минстер и Дортмунд, секој на час интервал и наизменична половина час во служба на Гронау.

Не постои тесна врска меѓу двата системи. Преку линија била задржана за евентуално НАТО употреба за време на Студената војна, дури и откако преку патнички услуги е завршена (септември 1981 година), иако тоа беше во сериозна лоша состојба во подоцнежните години. Со обновување на услуга на Германија (мај 2001) патеката била отсечена; постои празнина од околу 30 сантиметри меѓу нив

Исто така постои и железничката станица Енсхеде Кениспарк, во близина на фудбалскиот Стадион де Хролш Весте.

Поврзано: де Билд: Дортмунд-Гронау-Енсхеде.gif и железнички услуги во Северна Рајна-Вестфалија 407 и 412 .

Enschede има комбиниран регионалнен цивилен аеродром, аеродром Енсхеде, и воздухопловна база Tвенте на Кралството Холандија. Вториот беше затворен во 2007 година; поранешниот беше затворен во 2008 година, кој се наоѓа на југоисток терминалот на Твенте канал.

Култура

уреди

Постојат неколку музеи во Енсхеде, меѓу нив и Кралскиот музеј Tвенте за уметност, музејот на природна историја и музеј посветен на историјата на Текстилната индустрија, како затворена во јануари 2007 година, и повторно отворен во април 2008 година во новите простории на нова локација под името [http: / /www.twentsewelle.nl TwentseWelle] (Извор / Па на Твенте). На новата локација се наоѓа во Румбек, каде огномет катастрофа кој се одржа во 2000 година Новиот музеј се наоѓа делумно во реновирана стара текстилна фабрика, во однос на текстилната историја Енсхеде, а делумно во одлагање на нова зграда, со цел од Амстердам-заснована пребарување на фирма (архитект на проектот: Bjarne Mastenbroek). Енсхеде е исто така дом на Симфонискиот оркестар на Холандија.

Во декември 2012 година, сериозно барање акција од националното радио 3FM се одржа во Енсхеде, кои собираат повеќе од 12.2 милиони евра (речиси 16,2 милиони американски долари).

Спорт

уреди
 
Ијсбаан Твенте
 • Енсхеде e е добро познат по своите локалниот фудбалски клуб Твенте. Твенте беа Ердивисие шампиони во 2010 година.
 • Најстариот маратон на Холандија, а вториот најстар од Европа, е Енсхеде маратон.
 • D.R.V. Студентскиот Веслачки клуб Евра има произведено неколку национални шампиони и еден олимписки шампион.
 • Женскиот Fieldhockeyers на EHV игра во втората највисока конкуренција "Overgangsklasse" од Холандија.
 • ДОС-wk играше до 2006 година во најголем натпревар на korfball, на "Korfbal Лигата '.
 • Енсхеде (старословенскиот Универзитет) е во завршна фаза на Batavierenrace,
 • Енсхеде е дом на најстариот студентски клуб за хокеј на мраз во Холандија. На шлаканица столпчиња (SYHV) [7]
 • Енсхеде го изгради втората затвирена арена за брзо лизгање, IJsbaan Твенте.

Збратимени градови

уреди

Наводи

уреди
 1. (холандски). Gemeente Enschede https://web.archive.org/web/20150517061703/http://www.enschede.nl/gemeente/BenW/00001/#.UzIY5VdN0tg. Архивирано од изворникот на 2015-05-17. Посетено на 25 March 2014. Отсутно или празно |title= (help)
 2. „Клучни бројки за соседствата“. Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 2 јули 2013. Посетено на 12 март 2014.
 3. Actueel Hoogtebestand Nederland (холандски). Het Waterschapshuis http://www.ahn.nl/postcodetool. Посетено на 25 March 2014. Отсутно или празно |title= (help)
 4. Regionale Kerncijfers Nederland, CBS (1 januari 2012)
 5. „Прираст на населението; региони по месеци“. Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 27 октомври 2017. Посетено на 27 октомври 2017.
 6. „Population growth; regions per month“. CBS Statline (холандски). Централна статистичка служба. 26 јуни 2014. Посетено на 24 јули 2014.
 7. http://slappingstuds.nl/about

Литература

уреди
 • Alfred Hagemann/Elmar Hoff (Hg.): Insel der Träume. Musik in Gronau und Enschede (1895–2005), Klartext-Verlag, Essen 2006.

Надворешни врски

уреди