Твин Пикс е американска серија создадена од Дејвид Линч и Марк Фрос. Првпат е емитувана во Америка на 8 април 1990 година, а последната епизода е прикажана на 10 јуни 1991 година. Серијата е добитник на Златен Глобус, а има и номинација за Еми. Дејството е сместено во измислениот град Твин Пикс во североисточниот дел на американската држава Вашингтон. Серијата го следи ФБИ агентот Дејл Купер (Кајл Меклаклан) во истрагата на смртта на популарната средношколка Лора Палмер (Шерил Ли), чие тело е пронајдено на брегот завиткано во пластична ќеса. Продуцентската куќа на Арон Спелинг ги продуцираше сите 30 епизоди на серијата.

Твин Пикс
Податотека:TwinPeaks openingshotcredits.jpg
Насловна шпица
Создадена одДејвид Линч и Марк Фрост
УлогиКајл Меклаклан
Мајкл Онткин
Медхен Амик
Дана Ашбрук
Ричард Бајмер
Лара Флин Бојл
Џоун Чен
Шерилин Фен
Ворен Фрост
Мајкл Хорс
Пајпер Лори
Шерил Ли
Пеги Липтон
Џејмс Маршал
Еверет МекГил
Џек Нанс
Кими Робертсон
Реј Вајс
Воведна тема"Falling" од Анџело Бадаламенти
Земја на потекло САД
Бр. на сезони3
Бр. на епизоди48 (список на епизоди)
Производство
Извршен продуцент(и)Марк Фрост
Дејвид Линч
Времетраење48 минути
Прикажување
Првична мрежаABC
Првично прикажување8 април 1990 – 10 јуни 1991
Надворешни врски
Мрежна страницаcbs.com/shows/twin peaks/

Во Македонија, серијата почнува да се емитува од 21 јули 2008 на Сител телевизија, секој работен ден во 23:30.