.slнајвисок државен домен за Сиера Леоне.

.sl
Воведен1997
Тип на доменНајвисок државен домен
СостојбаАктивен
РегистарAFcom
ПокровителSierratel
Наменета употребаЕнтитиети поврзани со  Сиера Леоне
Фактичка употребаНе е многу користн
Ограничувања на рестрацијатаРегистарот го задржува правото да ги следи и одбива барањата
СоставРегистрациите се дозволени на второ ниво
Правила при спорUDRP
Мреж. местоwww.nic.sl

.sl исто така се користи за скоја мрежна страница која се занимаа со виртуелниот свет на Second Life.

Второстепени домениУреди

  • .sl - општ
  • .com.sl - правни лица
  • .net.sl - мрежни претпријатија
  • .org.sl - невладини организации
  • .edu.sl - образовни институции
  • .gov.sl - владиниинституции

Наворешни врскиУреди