Викикниги (англиски: Wikibooks) — вики на Фондацијата Викимедија кое опфаќа слободни учебници и прибележани текстови кои секој може да ги уредува.

Викикниги
Wikibooks
Wikibooks logo from 2009 to the present
Detail of the Wikibooks main page. All major Wikibooks projects are listed by number of articles.
Screenshot of wikibooks.org home page
Вид место
учебникарско вики
Достапно наповеќејазично
СопственикФондација Викимедија
СоздавачКарл Вик и Викимедиината заедница
Адресаwikibooks.org
Место на Алекса 3.225
(јануари 2016)[1]
Комерцијалноне
Зачленувањенезадолжително
Пораст на осумте најголеми јазични изданија на Викикниги, (јули 2003 – јануари 2010)

Во септември 2015 г. е проценето дека Викикниги има 2.102.708 поединечни посетители.[2] Проектот постои на многу јазични верзии, меѓу кои и на македонски.

Историја уреди

Доменот wikibooks.org е регистриран на 19 јули 2003 г.[3] и пуштена на барање на уредникот на Википедија Карл Вик за проект кој би вдомил слободни учебници на теми како органска хемија и физика. Подоцна се создадени два потпроекта: Викијуниор и Викиуниверзитет. Во август 2006 г., Викиуниверзитет добил статус на посебен проект на фондацијата.

Викијуниор уреди

Викијуниор е потпроект на Викикниги наменет за детска литература. Има облик на списание и мрежно место, и постои во верзии на англиски, арапски, германски, дански, италијански, јапонски, фински, француски и шпански. Се финансира со средства од фондацијата Бек.

Содржини уреди

Некои од книгите се изготвени за самите Викикниги, а некои се преземени од други слободни учебникарски извори од семрежјето. Сите се објавени под лиценца на Криејтив комонс или некоја складна на нив. Како и кај Википедија, ова значи дека придонесите авторски припаѓаат на нивните создавачи, но можат слободно да се распространуваат и пренаменуваат, со извесни услови.

Разликата меѓу овој проект и Викиизвор е во тоа што второспоменатиот собира верни примероци на изворни текстови или преводи на постоечки слободни дела (на пр. изворните верзии на Шекспировите драмски дела), додека пак Викикнигите се посветени на наменски создадени дела и значајно изменети или прибележани верзии на постоечки дела.

Проектот работи на целосно покривање на учебни целини со ваквите книги, и се стреми истите да бидат усвоени во редовното образование.

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. „Wikibooks.org Site Info“. Alexa Internet. Архивирано од изворникот на 2018-12-26. Посетено на 2016-01-09.
  2. "Site Profile for wikibooks.org" Архивирано на 8 јуни 2010 г., посет. 8 ноември 2015 г
  3. „Wikibooks.org Whois Record“. DomainTools, LLC. Посетено на 22 January 2013.

Литература уреди

Надворешни врски уреди