Португалски јазик

(Пренасочено од Португалски)

Португалскиот јазик (português) е романски јазик од индоевропската фамилија. Потекнува од областа Галисија (во Шпанија и северна Португалија). Тој е службен јазик на Бразил, Гвинеја-Бисао, Зелено'ртските Острови, Мозамбик, Португалија и Сао Томе и Принсипе, а е коофицијален со кинескиот јазик во Макао (Кина) и Тетум во Источен Тимор.

Португалски јазик
português
Изговорпортугалски изговор: [puɾtuˈɣeʃ], португалски изговор: [poʁtuˈɡes]
Застапен воПортугалија, Бразил, Ангола, Мозамбик и други лузофонски држави
Говорници215 милиони  (2010)ne2010
вкупно (мајчин со втор јазик): 250 милиони (2012)[1]
Јазично семејство
Претходни облици:
старопортугалски
  • португалски јазик
Писмолатиница (португалска азбука)
Статус
Службен во

Признаен како малцински во
Регулативен органМеѓународен инситут за португалски јазик
Бразилска академија на книжевноста (Бразил)
Лисабонска академија на науките (Португалија)
Јазични кодови
ISO 639-1pt
ISO 639-2por
ISO 639-3por
Linguasphere51-AAA-a
{{{mapalt}}}
  мајчин јазик
  службен и административен јазик
  културен или втор јазик
Португалски јазик
Писмо латиница
Пример Прв член од „Декларацијата за човекови права“
Текст Todos os seres humanos nascem livres e iguais em dignidade e em direitos. Dotados de razão e de consciência, devem agir uns para com os outros em espírito de fraternidade.
Македонски Сите човечки суштествa се раѓaaт слободни и еднакви по достоинство и правa. Tиe се обдарени со разум и совест и требa да се однесувaaт еден кон друг во дуxот на општо човечкaтa припaдност.
Портал: Јазици

Португалскиот јазик често се нарекува „јазикот на Камоеш“, по авторот на португалската национална епска поема Лузитанци; потоа „последниот цвет на Латинум“ (од Олаво Билак) и „слаткиот јазик“ од страна на Мигел де Сервантес.

Португалскиот јазик се зборува и во Луксембург, Намибија и Парагвај.

Наводи

уреди
  1. „Portuguese language“. University of Leicester. Архивирано од изворникот на 2018-12-26. Посетено на 30 June 2014.
  2. Government of the Republic of Equatorial Guinea. „Acts continue to mark Portuguese Language and Portuguese Culture Day“.