Сандро Тонали (роден на 8 мај 2000 година, во Лоди) — италијански фудбалер, играч од средниот ред на Њукасл Јунајтед и на италијанската репрезентација.

Сандро Тонали
Лични податоци
Роден на 8 мај 2000(2000-05-08)(24 г.)
Роден во Лоди, Италија
Висина 1.82 м[1]
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Њукасл Јунајтед Њукасл Јунајтед
Број 8
Младинска кариера
2009–2012 Пјаченца Пјаченца
2012–2017 Бреша Бреша
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2017–2020 Бреша Бреша 88 (6)
2020–2023 Милан Милан 95 (7)
2023– Њукасл Јунајтед Њукасл Јунајтед 0 (0)
Репрезентација
2018 Италија Италија 19 12 (0)
2019– Италија Италија 21 14 (2)
2019– Италија Италија 14 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 23 мај 2022
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 11 јуни 2022

Клупска кариера уреди

Бреша уреди

Тонали го имал своето професионално деби за Бреша на 26 август 2017 година, на 17-годишна возраст, влегувајќи како замена во поразот на својот тим со резултат од 2-1 против Авелино.[2] На 28 април 2018 година го постигнал својот прв гол во професионалната кариера, во поразот од 2:2 против Салернитана во Серија Б.[3] Тој имал вкупно 19 првенствени настапи во текот на неговата прва сезона како професионален играч, постигнувајќи два гола и имал две асистенции за време на сезоната 2017-18.[4]

Следната сезона, Тонали ја освоил титулата во Серија Б со Бреша и остварил промоција во Серија А, претставувајќи се како стартер за клубот во текот на целата сезона 2018–19.[5]

Тој го направил своето деби во Серија А на 25 август 2019 година, на 19-годишна возраст, во победата на Бреша во гостувањето кај Каљари со 1-0.[6] На 29 септември, тој му асистирал при голот на Марио Балотели од корнер во натпреварот кој неговата екипа го загубила на гостувањето кај Наполи со резултат од 2:1. Тој исто така постигнал гол за време на натпреварот со силен удар надвор од шеснаесетникот, кој не бил прифатен од ВАР, поради претходен прекршок на Димитри Бисоли над Никола Максимовиќ од Наполи.[7] Тој го постигнал својот прв гол во Серија А на 26 октомври од слободен удар од далечина во горниот агол во поразот од 3-1 на гостувањето кај Џенова.[8][9]

Позајмица во Милан уреди

На 9 септември 2020 година, Тонали се приклучил на Милан,[10][11] на сезонски заем за 10 милиони евра со опција за купување за 15 милиони евра, плус бонуси во вредност од 10 милиони евра.[12] Според договорот, играчот ќе заработува годишна плата од 2 милиони евра во времетраење од пет години. Три дена подоцна, тој го имал своето деби на пријателскиот натпревар во Миланело против неговиот поранешен клуб Бреша.[13] Тонали го имал своето натпреварувачко деби за Милан на 17 септември 2020 година, влегувајќи како замена во 83-та минута во победата од 0-2 против ФК Шамрок Роверс во второто коло од квалификациите за Лига Европа. Тој дебитирал во Серија А за Милан на 21 септември 2020 година во победата од 2-0 над Болоња на Сан Сиро. Тонали ја завршил сезоната со 37 настапи.

Милан уреди

На 8 јули 2021 година, Милан официјално ги откупил правата на Тонали од Бреша и тој потпишал 5-годишен договор со клубот[14].

Тонали го постигнал својот прв гол со дресот на Милан на 29 август 2021 година против Каљари, слободен удар со кој се отворил на листата на стрелците во победата од 4–1.[15] На 3 октомври на стадионот Гевис против Аталанта, Тонали ја одзел топката од Фројлер и истрчал до противничкиот шеснаесетник за да го постигне вториот гол во победата на Милан со 3-2.[16] На 25 февруари 2022 година, Тонали му асистирал на голот на Леао против Удинезе, станувајќи најмладиот играч од средниот ред кој постигнал повеќе од еден гол (два) и дал повеќе од една асистенција (два) во Серија А таа сезона.[17]

На 24 април, додека натпреварот против Лацио бил нерешено 1–1, Тонали го постигнал победоносниот гол во судиското надополнување, обезбедувајќи го водството за својот тим на табелата во Серија А.[18]

На 8 мај 2022 година, неговиот 22-ри роденден, Тонали постигнал израмнувачки и победнички гол во победата од 3–1 на гости во Серија А против Хелас Верона, со двата гола асистирани од Рафаел Леао на сличен начин. Пред тоа, тој исто така постигнал воведен гол кој на крајот бил поништен поради мал офсајд.[19] Победата за враќање го врати Милан на врвот во Серија А по 48-часовниот престој на Интер таму во тесна шампионска трка. Тонали е исто така најмладиот играч од средниот ред кој постигнал пет или повеќе гола во Серија А оваа сезона (и втор најмлад меѓу сите играчи, постар само од Арон Хики од Болоња).[20]

По победата од 3–0 на гости против Сасуоло на 22 мај, Милан го обезбедил своето прво Скудето по 11 години. Вкупно, Тонали одиграл 36 натпревари во оваа кампања, постигнувајќи 5 гола и давајќи 3 асистенции.

Настапот на Тонали оваа сезона го привлекло вниманието и пофалбите на реномирани италијански фудбалски експерти, како Ди Канио, Донадони и Капело.[21][22]

Њукасл Јунајтед уреди

На 3 јули 2023 година, клубот од Премиер лигата Њукасл Јунајтед го објавил потпишувањето на Тонали на петгодишен договор, за необјавена сума.[23][24] Според информациите, трансферот изнесува околу 70 милиони евра, што го направило Тонали најскапиот италијански играч на сите времиња.[25]

На 18 јули, тој го направил своето деби за Њукасл во сведочениот натпревар на Алан Мекгрегор против Ренџерс.[26] На 12 август, тој го постигнал воведниот гол на своето деби во Премиер лигата во победата од 5–1 над Астон Вила[27].

Меѓународна кариера уреди

Младинска репрезентација уреди

Со Фудбалската репрезентација на Италија под 19 години тој учествувал на Европското првенство до 19 години во 2018 година, стигнувајќи до финалето на турнирот каде Италија била поразена со 4-3 по продолженијата против Португалија.[28]

Тој го направил своето деби со Италија 21 на 21 март 2019 година пријателскиот натпревар против Австрија во Трст кој завршил нерешено со резултат од 0-0.[29] Тој учествувал на Европското првенство до 21 година во 2019 година[30]

Сениорска репрезентација уреди

Во ноември 2018 година, тој бил повикан за прв пат во сениорската репрезентација од менаџерот Роберто Манчини.[31] Откако се појавил за репрезентацијата на Италија до 21 година на гостувањето против Ирска на 10 октомври 2019 година во еден европски квалификациски натпревар, тој бил повикан во сениорскиот тим на Италија уште еднаш следниот ден, за квалификациите на тимот за ЕП 2020 против Грција и Лихтенштајн.[32]

Тонали дебитирал за сениорскиот тим на 15 октомври 2019 година, влегувајќи како замена во победата од 5-0 на гостувањето кај Лихтенштајн во Вадуц.[33] Неговиот прв старт за Италија бил неговиот следен настап на 15 ноември, на гостувањето кај Босна и Херцеговина[34]

Стил на игра уреди

Сандро Тонали се смета за надежен млад италијански играч на својата позиција[35] и често го споредуваат со Андреја Пирло кој исто така ја започнал својата кариера со Бреша, во однос на неговото движење, координација, изглед, технички квалитети, позиција и стил на игра.[4][5][36][37] Силен, енергичен, елегантен и креативен играч од средниот ред, со одлична визија и можност за читање на играта, Тонали обично игра во централна или дефанзивна улога во средниот ред во формација 4–3–3,[38][39] и покажува зрелост и карактер над неговата млада возраст.[40] Диктирајќи игра за Бреша со неговото додавање во средниот ред, тој асистирал два гола и исто толку асистирал во неговите 19 настапи во Серија Б во текот на сезоната 2017-18.[41] Иако природно е деснечар, тој е познат по својата точна способност за да игра со двете нози.[42]

Покрај Пирло, Тонали ги навел и Стивен Џерард и Лука Модриќ како од кој имал големи влијанија, а исто така неговиот стил бил спореден со стилот на игра на Џенаро Гатузо.[43] Во јули 2019 година, тој бил именуван од УЕФА како еден од 50-те надежни млади играчи што треба да гледаат за сезоната 2019-2020.[44]

Статистика уреди

Клупска уреди

Сезона Клуб Првенство Национален куп Континентален куп Останати купови Вкупно
Лига Наст Гол Лига Наст Гол Лига Наст Гол Лига Наст Гол Наст Гол
2017-2018   Бреша Б 19 2 КИ 0 0 - - - - - - 19 2
2018-2019 Б 34 3 КИ 0 0 - - - - - - 34 3
2019-2020 А 35 1 КИ 1 0 - - - - - - 36 1
Вкупно Бреша 88 6 1 0 - - - - 89 6
2020-2021   Милан А 25 0 КИ 1 0 ЛЕ 11[45] 0 - - - 37 0
2021-2022 А 36 5 КИ 3 0 ЛШ 6 0 - - - 45 5
2022-2023 А 34 2 КИ 1 0 ЛШ 12 0 СИ 1 0 48 2
Вкупно Милан 95 7 5 0 29 0 1 0 130 7
Вкупно во кариерата 183 13 6 0 29 0 1 0 219 13

Репрезентативна уреди

Репрезентација Година Натпревари Голови
  Италија 2019 3 0
2020 1 0
2021 2 0
2022 5 0
Вкупно 11 0

Почести уреди

Клупски уреди

Бреша

Меѓународни уреди

Италија

 • Вицешампион на Европското првенство до 19 години на УЕФА: 2018 [28]

Поединечно уреди

 • Дел од идеалниот тим на УЕФА за Европско првенство до 19 години на турнирот: 2018 [46]
 • Фудбалер на годината во Серија Б: 2018 [47]
 • Серија Б најдобар млад играч: 2019 [48]

Наводи уреди

 1. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2020-09-16. Посетено на 2020-09-15.
 2. „Game Report by Soccerway“. Soccerway. 26 August 2017.
 3. Angelo Taglieri (28 April 2018). „Tonali, primo gol in carriera: Juve e Inter lo hanno già chiesto, il Milan...“. www.calciomercato.com. Посетено на 14 October 2018.
 4. 4,0 4,1 Nikita Fesyukov (14 October 2018). „Introducing Tonali, 'the next Pirlo' wanted by Sarri and Allegri“. www.calciomercato.com. Посетено на 14 October 2018.
 5. 5,0 5,1 5,2 Rahaman, Vijay (26 July 2019). „Brescia back in business“. Football Italia. Посетено на 25 September 2019.
 6. „Juventus and Milan dealt blow as Brescia will keep Tonali“. www.calciomercato.com. 26 August 2019. Посетено на 25 September 2019.
 7. „Napoli 2 - 1 Brescia“. Football Italia. 29 September 2019.
 8. „Juventus held to draw at Serie A struggler Lecce“. TSN. 26 October 2019. Посетено на 26 October 2019.
 9. „3 subs, 3 goals as Motta's Genoa debut goes to plan“. The Score. 26 October 2019. Посетено на 26 October 2019.
 10. „Official Statement: Sandro Tonali“. A.C. Milan. 9 September 2020. Посетено на 9 September 2020.
 11. „Tonali ceduto a titolo temporaneo“. www.bresciacalcio.it (италијански). Архивирано од изворникот на 2021-10-28. Посетено на 2020-09-10.
 12. „Mercato, Tonali al Milan: ci sono firma e annuncio“. La Gazzetta dello Sport (италијански). Посетено на 2020-09-10.
 13. https://www.milannews.it/i-tabellini/milan-brescia-3-1-il-tabellino-dell-amichevole-383779
 14. „OFFICIAL STATEMENT: SANDRO TONALI“. A.C. Milan. 8 July 2021.
 15. „AC MILAN HIT FOUR IN HOME OPENER“. acmilan. Посетено на 16 February 2022.
 16. „DOMINANT AC MILAN EMERGE VICTORIOUS IN BERGAMO“. acmilan. Посетено на 16 February 2022.
 17. „AC MILAN V UDINESE: THE NUMBERS FROM THE GAME“. acmilan. Посетено на 27 February 2022.
 18. „COMEBACK IN THE CAPITAL“. acmilan. Посетено на 24 April 2022.
 19. „Le pagelle di Tonali: siamo a livelli extraterrestre, leader del Diavolo a 22 anni“. MilanNews. Посетено на 10 May 2022.
 20. „HELLAS VERONA V AC MILAN: THE NUMBERS FROM THE GAME“. ACMILAN. Посетено на 10 May 2022.
 21. Mork, Martin (4 October 2021). „DONADONI AND DI CANIO ON TONALI: 'HE HAS IMPROVED A LOT'. Football Italia. Посетено на 16 March 2022.
 22. „Capello: "Rossoneri, la ricetta per vincere. Tonali? avrebbe giocato anche nel grande Milan". La Gazetta dello Sport. Посетено на 16 March 2022.
 23. „NEWCASTLE UNITED SIGN SANDRO TONALI“. nufc.co.uk. 3 July 2023.
 24. „Newcastle sign Milan midfielder Tonali“. BBC Sport (англиски). 2023-07-03. Посетено на 2023-07-03.
 25. „Newcastle sign Tonali from AC Milan“. reuters.com. 3 July 2023. Посетено на 3 July 2023.
 26. „Rangers 1 Newcastle United 2“. Newcastle United Football Club (англиски). 2023-07-18. Посетено на 2023-07-18.
 27. „Sandro Tonali and Alexander Isak star in Newcastle's rout of Aston Villa“. The Guardian. 12 August 2023.
 28. 28,0 28,1 „Under-19 - Portugal win epic U19 EURO final“. UEFA. Посетено на 31 July 2018.
 29. „A Trieste è pari contro l'Austria: buona la prima mezz'ora dell'Italia ma il match finisce a reti bianche“. figc.it (италијански). FIGC. 21 March 2019. Посетено на 16 October 2019.
 30. „Parte l'avventura europea: Di Biagio ufficializza la lista dei 23 Azzurrini“. figc.it (италијански). FIGC. 6 June 2019. Посетено на 13 April 2020.
 31. „Nazionale di calcio: Mancini convoca Tonali, Balotelli resta fuori“. BsNews. 9 November 2018.
 32. „Italy promote Tonali to seniors“. Football Italia. 11 October 2019. Посетено на 12 October 2019.
 33. „Historic manita in Liechtenstein“. Football Italia. 15 October 2019. Архивирано од изворникот на 2020-10-28. Посетено на 16 October 2019.
 34. „Italy: Dominant display in Bosnia“. Football Italia. 15 November 2019. Архивирано од изворникот на 2019-11-15. Посетено на 15 November 2019.
 35. „Agent: 'Tonali better than Pirlo!'. Football Italia. 20 September 2018. Посетено на 14 October 2018.
 36. Angelo Taglieri (30 July 2018). „Inter, Juve e Roma avvisate: per Tonali Cellino studia un affare alla Nainggolan“. www.calciomercato.com. Посетено на 14 October 2018.
 37. Gian Paolo Laffranchi (5 February 2018). „Brescia al passo di Tonali in viaggio sulle orme di Pirlo“. www.bresciaoggi.it. Архивирано од изворникот на 2019-04-01. Посетено на 14 October 2018.
 38. Fabio Pettenò (9 July 2018). „Brescia, rifondazione in atto: cambia più di metà squadra“. www.bresciaoggi.it. Архивирано од изворникот на 2019-04-01. Посетено на 14 October 2018.
 39. Alessandro Rubichini (2018-09-07). „Analisi del Singolo: Sandro Tonali del Brescia“. AIAPC (италијански). Посетено на 2020-08-12.
 40. „Bresciaingol - Brescia calcio - News, esclusive, diretta partita, calcio mercato, giovanili, calcio femminile“. www.bresciaingol.com. Архивирано од изворникот на 2020-09-16. Посетено на 2020-08-12.
 41. „Sandro Tonali“. www.tuttocalciatori.net. Посетено на 14 October 2018.
 42. Piazzola, Andrea (30 October 2018). „Chi è Sandro Tonali, il piccoletto che studia da Pirlo“. www.calcionews24.com. Посетено на 30 September 2019.
 43. „Brescia, Tonali: 'I am ready for the Serie A. Pirlo? I am more like Gattuso...'. www.calciomercato.com. 27 July 2019. Посетено на 30 September 2019.
 44. „50 for the future: UEFA.com's ones to watch in 2019/20“. UEFA.com. 30 July 2019. Посетено на 30 September 2019.
 45. 3 настапи во квалификациските рунди.
 46. „Under-19 EURO team of the tournament“. UEFA. Посетено на 8 February 2019.
 47. „Gran Galà del calcio AIC 2018: Icardi il miglior giocatore 2017-2018. Tutti i premi“. sport.sky.it. 3 December 2018. Посетено на 3 December 2018.
 48. „Gran Gala del Calcio 2019 winners“. Football Italia. 2 December 2019. Посетено на 2 December 2019.

Надворешни врски уреди