ФК Милан сезона 2021-2022

Сезоната 2021-2022 година — 123-ра сезона во историјата на ФК Милан и нивната 88-та во најсилното италијанско фудбалско првенство. Милан се натпреварува во Серија А и во Купот на Италија. Милан исто така се квалификувал во Лигата на шампиони.

Милан
сезона 2021-2022
ПретседателПаоло Скарони
ТренерСтефано Пиоли
СтадионСан Сиро
Серија А1-во
Куп на Италија'полуфинале
Лига на шампионигрупна фаза
Најдобар стрелецЛига:

Рафаел Леао (11)
Вкупно:

Рафаел Леао (14)
Домаќин
Гост
Трети
2020-21

Милан во последното коло од сезоната ја обезбедил 19-та шампионска титула во Италија, со клупски рекорд од 86 бодови. Тоа била нивната прва титула во лигата од сезоната 2010-11.

ИграчиУреди

Број Име Нац. Позиција Дата на раѓање (години) Потпишал
во
Крај на
договор
Потпишал од Цена на трансфер Забелешка Натпревари Голови
Голмани
1 Чиприан Татарушану   GK 9 февруари 1986 (1986-02-09) (36 г.) 2020 2023   Лион €500,000 14 0
16 Мајк Мењан   GK 3 јули 1995 (1995-07-03) (27 г.) 2021 2026   Лил €13,000,000 39 0
77 Алесандро Плицари   GK 12 март 2000 (2000-03-12) (22 г.) 2021 2023   Милан Примавера слободно од Примавера 0 0
Одбрана
2 Давиде Калабрија   RB / LB 6 декември 1996 (1996-12-06) (26 г.) 2015 2025   Милан Примавера Слободен од Милан Примавера 169 7
5 Фоде Бало-Туре   LB / LM 3 јануари 1997 (1997-01-03) (25 г.) 2021 2025   Monaco €4,200,000 11 0
13 Алесио Ромањоли   CB / LB 12 јануари 1995 (1995-01-12) (27 г.) 2015 2022   Рома €25,000,000 Капитен 246 10
19 Тео Ернандес   LB / LM 6 октомври 1997 (1997-10-06) (25 г.) 2019 2026   Реал Мадрид €20,000,000 121 19
20 Пјер Калулу   CB 5 јуни 2000 (2000-06-05) (22 г.) 2020 2025   Лион II €480,000 54 3
23 Фикајо Томори   CB / RB 19 декември 1997 (1997-12-19) (24 г.) 2021 2025   Челси €28,500,000 61 2
24 Симон Кјер   CB 26 март 1989 (1989-03-26) (33 г.) 2020 2022   Севиља €2,500,000 72 1
25 Алесандро Флоренци   RB / |RM / 11 март 1991 (1991-03-11) (31 г.) 2021 2022   Рома €1,000,000 Позајмица 28 2
46 Матео Габија   CB / DM 21 октомври 1999 (1999-10-21) (23 г.) 2017 2023   Милан Примавера Слободен од Милан Примавера 33 0
Среден ред
4 Исмаел Бенасер   DM / CM 1 декември 1997 (1997-12-01) (25 г.) 2019 2024   Емполи €16,000,000 104 3
8 Сандро Тонали   CM / DM 8 мај 2000 (2000-05-08) (22 г.) 2020 2026   Бреша €20,000,000 82 5
10 Брахим Дијаз   AM / LW / RW 3 август 1999 (1999-08-03) (23 г.) 2021 2023   Реал Мадрид €3,000,000 Позајмица 66 7
27 Даниел Малдини   RW / AM 11 октомври 2001 (2001-10-11) (21 г.) 2020 2024   Милан Примавера Слободен од Милан Примавера 25 1
30 Жуниор Месијас   AM / RW 13 мај 1991 (1991-05-13) (31 г.) 2021 2022   Кротоне €2,600,000 Позајмица 33 6
33 Раде Круниќ   CM / AM 7 октомври 1993 (1993-10-07) (29 г.) 2019 2024   Емполи €8,000,000 90 2
41 Тимуе Бакајоко   DM / CM 17 август 1994 (1994-08-17) (28 г.) 2021 2023   Челси Free Позајмица 49 1
79 Франк Кесие   CM / DM 19 декември 1996 (1996-12-19) (25 г.) 2017 2022   Аталанта €28,000,000 222 37
Напад
7 Саму Кастилјехо   RW / SS 18 јануари 1995 (1995-01-18) (27 г.) 2018 2023   Вилареал €25,000,000 113 10
9 Оливје Жиру   ST 30 септември 1986 (1986-09-30) (36 г.) 2021 2023   Челси €1,000,000 37 14
11 Златан Ибрахимовиќ   ST 3 октомври 1981 (1981-10-03) (41 г.) 2020 2022   ЛА Галакси Слободен 158 92
12 Анте Ребиќ   LW / ST 21 септември 1993 (1993-09-21) (29 г.) 2019 2025   Ајнтрахт неоткриено 92 26
17 Рафаел Леао   ST / LW 10 јуни 1999 (1999-06-10) (23 г.) 2019 2024   Лил €28,000,000 115 28
56 Алексис Салемакерс   RW 27 јуни 1999 (1999-06-27) (23 г.) 2020 2024   Андерлехт €7,000,000 100 6

ТрансфериУреди

Летен прозорецУреди

Зделките официјализирани претходно стапиле на сила од 1 јули 2021 година.

КупениУреди

Дата Поз. Играч Воз. Купен од Износ Забелешка Извор
27 мај 2021 GK   Мајк Мењан 25   Лил €13M [1]
16 јуни 2021 DF   Фикајо Томори 23   Челзи €28,5M Од заем до конечно купување [2]
8 јули 2021 MF   Сандро Тонали 21   Бреша €10.0M Од заем до конечно купување [3]
17 јули 2021 FW   Оливје Жиру 34   Челзи €1.0M [4]
18 јули 2021 DF   Фоде Бало-Туре 24   Монако €4.2M [5]
30 август 2021 MF   Шака Траоре 16   Парма €0.6M во Примавера [6][7]
13 октомври 2021 GK   Антонио Миранте 38   Рома слободно слободен играч [8]

На позајмицаУреди

Дата Поз. Играч Воз. Купен од Износ Забелешка Извор
19 јули 2021 MF   Брахим Дијаз 21   Реал Мадрид €3.0M продолжена позајмица + опција за купување [9]
21 август 2021 c DF   Алесандро Флоренци 30   Рома €1.0M позајмица со опција за купување [10]
25 август 2021 c FW   Пјетро Пелегри 20   Монако €1.0M позајмица со опција за купување [11]
30 август 2021 MF   Тимуе Бакајоко 27   Челзи €2.0M позајмица со опција за купување [12]
31 август 2021 MF   Жуниор Месијас 30   Кротоне €2.6M позајмица со опција за купување [13]

Вратени од позајмицаУреди

Дата Поз. Играч Воз. Купен од Износ Забелешка Извор
30 јуни 2021 GK   Алесандро Плицари 21   Реџина
30 јуни 2021 DF   Лени Бордес 20   Бајерн Минхен II
30 јуни 2021 DF   Андреја Конти 27   Парма
30 јуни 2021 MF     Емир Мурати 21   Вибонезе
Вкупно : 74.9M

НапуштилеУреди

Дата Поз. Играч Воз. Трансфер во Износ Забелешка Извор
24 мај 2021 FW   Марио Манџукиќ 35 Unattached Слободно крај на договор [14]
25 мај 2021 GK   Антонио Донарума 30   Падова Слободно крај на договор [15]
25 мај 2021 GK   Џанлујџи Донарума 22   ПСЖ Слободно крај на договор [16]
22 јуни 2021 MF   Хакан Чалханоглу 26   Интер Слободно крај на договор [17]
22 јуни 2021 DF   Диего Лаксалт 28   Динамо Москва €3,5M по враќање од позајмица [18]
9 јули 2021 MF   Џакомо Олзер 20   Бреша €3.0M со опција за откуп [19]
28 јули 2021 DF   Габриеле Галарди 19   Флорида Неоткриено по враќање од позајмица [20]
31 јули 2021 MF   Алесио Брамбила 20   Чезена неоткриено од Примавера [21]

Крај на позајмицаУреди

Дата Поз. Играч Воз. Се префрлил во Износ Забелешка Извор
30 јуни 2021 DF   Диогу Далот 22   Манчестер Јунајтед
30 јуни 2021 MF   Суалио Мејте 26   Торино

Loans outУреди

Date Pos. Player A. Moving to Fee Notes Source
10 јуни 2021 MF   Марко Брешанини 21   Монца слободно по враќање од позајмица [22]
14 јули 2021 DF   Никос Микелис 20   Вилем II слободно од Примавера [23]
14 јули 2021 FW     Франк Цаџут 21   Порденоне слободно по враќање од позајмица [24]
16 јули 2021 MF   Алесандро Сала 20   Ренате слободно по враќање од позајмица [25]
21 јули 2021 DF   Рикардо Оти 19   Тренто слободно од Примавера [26]
26 јули 2021 FW   Габриеле Капани 20   Тернана слободно по враќање од позајмица [27]
27 јули 2021 GK   Леонардо Молери 19   Ренате слободно од Примавера [28]
29 јули 2021 FW   Рикардо Торин 20   Чезена слободно од Примавера [29]
30 јули 2021 FW   Луан Капани 21   Витербесе слободно по враќање од позајмица [30]
31 јули 2021 FW   Лоренцо Коломбо 19   ФК СПАЛ слободно по враќање од позајмица [31]
9 август 2021 DF   Матија Калдара 27   Венеција слободно по враќање од позајмица [32]
10 август 2021 FW   Јенс Петер Хауге 21   Ајнтрахт слободно [33]
12 август 2021 MF   Марко Фригерио 20   Лукезе слободно од Примавера [34]
20 август 2021 FW   Сабино Сигнориле 19   Серегно слободно од Примавера [35]
27 август 2021 MF   Томасо Побега 22   Торино слободно по враќање од позајмица [36]
29 август 2021 MF   Антонио Миониќ 20   Монтеварчи слободно од Примавера [37]
31 август 2021 DF     Лерој Абанда 21   Булоњ слободно од Примавера [38]
31 август 2021 MF   Јасин Адли 21   Бордо слободно Позајмен по негов откуп [39]
Вкупно: €6.5M

Зимски прозорецУреди

КупениУреди

Дата Поз. Играч Воз. Купен од Износ Забелешка Извор
14 ноември 2021 FW     Боб Марфи Оморегбе 18   Боргосесисија €0.1M Ќе се приклучи на Примавера [40]
26 јануари 2022 FW   Марко Лазетиќ 18   ФК Црвена ѕвезда €4M [41]

ПродадениУреди

Дата Поз. Играч Воз. Купен од Износ Забелешка Извор
10 јануари 2022 DF   Андреја Конти 27   Сампдорија слободно [42]
21 јануари 2021 MF     Кевин Брајт 17   Кремонезе неоткриено од Примавера [43]
22 јануари 2021 MF   Алесандро Сала 19   Про Сесто неоткриено По враќање од наем [44]
28 јануари 2021 DF   Милош Керкез 17   АЗ Алкмар €2M од Примавера [45]
31 јануари 2021 MF   Џордан Аморе 17   Пескара неоткриено од Примавера [46]

Крај на позајмицаУреди

Дата Поз. Играч Воз. Купен од Износ Забелешка Извор
5 јануари 2022 FW     Франк Цаџут 22   Асколи слободно По очекуваното враќање од наем [47]
25 јануари 2022 c FW   Пјетро Пелегри 20   Монако слободно крај на наем [48]

Пријателски натпревариУреди

НатпреварувањаУреди

Серија AУреди

ТабелаУреди

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Квалификација или испаѓање
1 Милан (C) 38 26 8 4 69 31 +38 86 Се квалификува во УЕФА Лига на шампиони 2022-2023
2 Интер 38 25 9 4 84 32 +52 84
3 Наполи 38 24 7 7 74 31 +43 79
4 Јувентус 38 20 10 8 57 37 +20 70
5 Лацио 38 18 10 10 77 58 +19 64 Се квалификува во Лига Европа 2022-2023
First match(es) will be played on 4 октомври 2021. Извор: Serie A
Правила за класификација: 1) Points; 2) Head-to-head points; 3) Head-to-head goal difference; 4) Goal difference; 5) Goals scored; 6) Draw.
(C) Првак.

НатпревариУреди

Куп на ИталијаУреди

Лига на шампиониУреди

ТабелаУреди

Тим Нат П Н З ГД ГП ГР Бод
  Ливерпул 6 6 0 0 17 6 +11 18
  Атлетико Мадрид 6 2 1 3 7 8 -1 7
  Порто 6 1 2 3 4 11 -7 5
  Милан 6 1 1 4 6 9 -3 4

Групна фазаУреди

СтатистикиУреди

Натпревари и головиУреди

Обновено на 23 мај 2022
Бр. Поз Нац Играч Вкупно Серија А Куп ЛШ
Натп. Голови Натп. Голови Натп. Голови Натп. Голови
Голмани
1 ГМ   Чиприан Татарушану 9 0 6 0 0 0 3 0
16 ГМ   Мајк Мењан 39 0 32 0 4 0 3 0
77 ГМ   Антонио Миранте 0 0 0 0 0 0 0 0
Одбрана
2 ОД   Давиде Калабрија 33 2 24+2 2 2+1 0 4 0
5 ОД   Фоде Бало-Туре 12 0 5+5 0 0 0 2 0
13 ОД   Алесио Ромањоли 26 1 16+3 1 2 0 4+1 0
19 ОД   Тео Ернандес 41 5 30+2 5 4 0 5 0
20 ОД   Пјер Калулу 37 1 21+7 1 3+1 0 2+3 0
23 ОД   Фикајо Томори 40 1 30+1 0 3+1 0 5 1
24 ОД   Симон Кјер 14 0 10+1 0 0 0 3 0
25 ОД   Алесандро Флоренци 30 2 12+12 2 1+1 0 0+4 0
46 ОД   Матео Габија 10 0 6+2 0 1+1 0 0 0
91 ОД   Лука Станга 1 0 0+1 0 0 0 0 0
Среден ред
4 СР   Исмаел Бенасер 40 2 15+16 2 2+1 0 4+2 0
7 СР   Саму Кастилјехо 5 0 1+4 0 0 0 0 0
8 СР   Сандро Тонали 45 5 31+5 5 3 0 5+1 0
10 СР   Брахим Дијаз 40 4 25+6 3 1+3 0 5 1
27 СР   Даниел Малдини 13 1 2+6 1 1+1 0 0+3 0
33 СР   Раде Круниќ 35 0 15+13 0 2+1 0 3+1 0
41 СР   Тимуе Бакајоко 18 0 5+9 0 0+1 0 0+3 0
56 СР   Алексис Салемакерс 46 2 22+14 1 2+2 1 5+1 0
79 СР   Франк Кесие 39 7 25+6 6 3 1 4+1 0
Forwards
9 НП   Оливје Жиру 38 14 22+7 11 4 3 3+2 0
11 НП   Златан Ибрахимовиќ 27 8 11+12 8 0 0 1+3 0
12 НП   Анте Ребиќ 29 3 6+18 2 1+2 0 2 1
17 НП   Рафаел Леао 42 14 31+3 11 3+1 2 4 1
22 НП   Марко Лазетиќ 1 0 0 0 0+1 0 0 0
30 НП   Жуниор Месијас 32 6 14+12 5 2+2 0 1+1 1
91 НП   Емил Робак 1 0 0 0 0+1 0 0 0
Играчи кои потпишале за друг клуб во текот на сезоната
14 ОД   Андреја Конти 1 0 0+1 0 0 0 0 0
26 СР   Томасо Побега 0 0 0 0 0 0 0 0
64 НП   Пјетро Пелегри 6 0 1+5 0 0 0 0 0
77 ГМ   Алесандро Плицари 0 0 0 0 0 0 0 0

Најдобри стрелциУреди

Обновено на 23 May 2022
Место Број Поз Нац Име Серија А Куп Лига на шампиони Вкупно
1 17 FW   Рафаел Леао 11 2 1 14
9 FW   Оливје Жиру 11 3 0 14
3 11 FW   Златан Ибрахимовиќ 8 0 0 8
4 79 MF   Франк Кесие 6 1 0 7
5 30 FW   Жуниор Месијас 5 0 1 6
6 8 MF   Сандро Тонали 5 0 0 5
19 DF   Тео Ернандес 5 0 0 5
8 10 MF   Брахим Дијаз 3 0 1 4
9 12 FW   Анте Ребиќ 2 0 1 3
10 2 DF   Давиде Калабрија 2 0 0 2
4 MF   Исмаел Бенасер 2 0 0 2
56 MF   Алексис Салемакерс 1 1 0 2
25 DF   Алесандро Флоренци 2 0 0 2
14 13 DF   Алесио Ромањоли 1 0 0 1
20 DF   Пјер Калулу 1 0 0 1
23 DF   Фикајо Томори 0 0 1 1
27 MF   Даниел Малдини 1 0 0 1
Сопствени голови 3 0 1 4
Вкупно 69 7 6 82

НаводиУреди

 1. https://www.acmilan.com/it/news/articoli/media/2021-05-27/comunicato-ufficiale-mike-maignan
 2. „Comunicato Ufficiale: Fikayo Tomori“. AC Milan.
 3. „OFFICIAL STATEMENT: SANDRO TONALI“. acmilan.com.
 4. „OFFICIAL STATEMENT: OLIVIER GIROUD“. acmilan.com.
 5. „OFFICIAL STATEMENT: FODÉ BALLO-TOURÉ“. acmilan.com.
 6. https://www.milannews.it/calciomercato-milan/mn-fatta-per-chaka-traore-al-milan-domani-la-firma-421176
 7. https://m.milannews.it/news/focus-mn-chi-e-chaka-traore-che-ha-preso-il-milan-fu-il-primo-2004-a-debuttare-in-serie-a-421192/
 8. „OFFICIAL STATEMENT: ANTONIO MIRANTE“. acmilan.com.
 9. „OFFICIAL STATEMENT: BRAHIM DÍAZ“. acmilan.com.
 10. „OFFICIAL STATEMENT: ALESSANDRO FLORENZI“. acmilan.com.
 11. „OFFICIAL STATEMENT: PIETRO PELLEGRI“. acmilan.com.
 12. „OFFICIAL STATEMENT: TIÉMOUÉ BAKAYOKO“. acmilan.com.
 13. „OFFICIAL STATEMENT: MESSIAS JUNIOR“. acmilan.com.
 14. „UFFICIALE: Mandzukic saluta il Milan: "Auguro a questo club solo il meglio per il futuro" - TUTTOmercatoWEB.com“. www.tuttomercatoweb.com.
 15. „UFFICIALE: Maldini annuncia l\'addio di Donnarumma: "Le strade si dividono, gli auguro il meglio". www.tuttomercatoweb.com.
 16. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име auto.
 17. „Hakan Calhanoglu joins Inter“. Inter Milan. Архивирано од изворникот на 2021-06-22. Посетено на 2021-10-03.
 18. https://www.tuttomercatoweb.com/serie-a/ufficiale-milan-ceduto-laxalt-alla-dinamo-mosca-a-titolo-definitivo-1550440
 19. „OFFICIAL STATEMENT: GIACOMO OLZER“. acmilan.com.
 20. „TEAM NUOVA FLORIDA, dal Milan arriva Gabriele Galardi“. tuttocampo.it.
 21. „Calcio C, Alessio Brambilla è un giocatore del Cesena“. corriereromagna.it.
 22. „UFFICIALE: Milan, saluta Brescianini. Il centrocampista va in prestito al Monza - TUTTOmercatoWEB.com“. www.tuttomercatoweb.com.
 23. „Mercato Milan – Ufficiale: Michelis è un nuovo giocatore del Willem II“. pianetamilan.it.
 24. „OFFICIAL STATEMENT: FRANK TSADJOUT“. acmilan.com.
 25. „Milan, Alessandro Sala ceduto in prestito al Renate“. tuttomercatoweb.com.
 26. „AC Trento, ufficiale l'arrivo di Riccardo Oddi dal Milan: il comunicato“. pianetamilan.it.
 27. „Dal Milan arriva l'esterno offensivo Gabriele Capanni“. ternanacalcio.com.
 28. „UFFICIALE - Renate, arriva il portiere Moleri in prestito dal Milan“. tuttoc.com.
 29. „DAL MILAN ARRIVA RICCARDO TONIN“. calciocesena.com.
 30. „Viterbese, dal Milan arriva Luan Capanni“. tusciaweb.eu.
 31. „OFFICIAL STATEMENT: LORENZO COLOMBO“. acmilan.com.
 32. „OFFICIAL STATEMENT: MATTIA CALDARA“. acmilan.com.
 33. „OFFICIAL STATEMENT: JENS PETTER HAUGE“. acmilan.com.
 34. https://www.luccaindiretta.it/sport/calcio/serie-c/2021/08/12/lucchese-altri-quattro-innesti-preso-lattaccante-gibilterra-dal-milan-arriva-frigerio/248676/
 35. https://www.mbnews.it/2021/08/seregno-calcio-signorile-milan/
 36. „OFFICIAL STATEMENT: TOMMASO POBEGA“. acmilan.com.
 37. https://www.tuttoc.com/ufficialita/ufficiale-montevarchi-arriva-mionic-in-prestito-dal-milan-292585
 38. US Boulogne CO [@usbco_officiel] (31 August 2021). „🚨 𝗥𝗘𝗖𝗥𝗨𝗧𝗘𝗠𝗘𝗡𝗧 ✍🏼 LEROY ABANDA EST BOULONNAIS! Le secteur défensif de l'USBCO se renforce ce jour avec l'arrivée en prêt pour une saison de Leroy Abanda Mfomo (21 ans) ! Pour en savoir plus sur notre nouveau numéro 3 👇 t.co/KLWrY42bkL t.co/OYoSMAgU75“ (Tweet) (француски). Архивирано од изворникот на 31 August 2021. Посетено на 1 September 2021 – преку Twitter.
 39. „OFFICIAL STATEMENT: YACINE ADLI“. acmilan.com.
 40. „Milan, altro colpo per il futuro: è fatta per il 2003 Omoregbe, rinforzerà la Primavera“. Calciomercato.com | Tutte le news sul calcio in tempo reale.
 41. https://www.tuttomercatoweb.com/serie-a/ufficiale-milan-arriva-dalla-serbia-l-erede-di-pellegri-preso-marko-lazetic-1638320
 42. https://www.tuttomercatoweb.com/serie-a/ufficiale-samp-preso-andrea-conti-dal-milan-l-esterno-arriva-a-titolo-definitivo-1631494
 43. https://www.cuoregrigiorosso.com/cremo-preso-il-giovane-bright-dal-milan/
 44. „Serie C Girone A. Il Pro Sesto acquista a titolo definitivo dal Milan Alessandro Sala“.
 45. https://www.tuttomercatoweb.com/serie-a/ufficiale-milan-il-giovane-kerkez-passa-a-titolo-definitivo-all-az-alkmaar-1639572
 46. https://www.pianetamilan.it/calciomercato/news-calciomercato/calciomercato-milan-empoli-jordan-amore-pescara-29-01-2022/
 47. https://www.tuttomercatoweb.com/serie-b/ufficiale-ascoli-arriva-l-attaccante-tsadjout-dal-milan-prestito-con-opzione-e-contro-opzione-1629339
 48. https://www.pianetamilan.it/calciomercato/news-calciomercato/calciomercato-milan-pellegri-torino-ultime-news-24-01-2022/