Неапол

(Пренасочено од Наполи)

Неапол (италијански Napoli; наполитански Napule) — град во јужна Италија, главен град на истоимената покраина и на регионот Кампанија.

Неапол
Napoli
општина
appo
Од горе лево: внатрешноста на Неаполската катедрала, тврдината Кастело Нуово, театарот Сан Карло, кралскиот дворец и поглед на градското пристаниште.
Знаме на НеаполГрб на Неапол
Прекар(и): Партенопа
ЗемјаИталија
РегионКампанија
ПокраинаНеапол (NA)
Управа
 • ГрадоначалникЛујџи де Маџистрис (IdV)
Површина
 • Вкупна117,27 км2 (4,528 ми2)
Надм. вис.&1000000000000001700000017 м
Население (проц. 2012)[1]
 • Вкупно959.574
 • Густина82/км2 (210/ми2)
ДемонимНаполитанци
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.80100, 80121-80147
Повик. бр.081
Светец-заштитникСв. Јануариј
Слава19 септември
Мреж. местоМатична страница
Сателитска ноќна снимка на Неапол
Ноќна панорама на градот

Географска положба уреди

Градот Неапол е сместен во централниот дел на Неаполскиот Залив, под вулканот Везув. Неговото богато културно-уметничко наследство е под заштита на УНЕСКО.

Во светот постојат преку 20 градови и/или села кои се викаат Неапол (или Naples, Nàpoles, Neapolis).

Неапол како тема во уметноста и во популарната култура уреди

Неапол како тема во книжевноста уреди

Во својот расказ „Стаклениот лиценцијат“, Сервантес вели дека, според мислењето на оние кои го виделе, Неапол е „најубавиот град во Европа, па и на целиот свет“.[2]

Неапол како тема во филмот уреди

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. „Градско“ население (т.е. во општината) од Град Неапол на comuni-italiani.it, 2012
  2. Miguel Servantes, Uzorne priče. Beograd: Rad, 1963, стр. 111.
  3. „HRT (пристапено на 1.12.2017)“. Архивирано од изворникот на 2017-11-28. Посетено на 2017-12-04.

Надворешни врски уреди

Координати:   40°50′00″N, 14°15′00″E