Ротенбург (округ)

Ротенбург (германски: Rotenburg) — округ (Landkreis) во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Административното окружно седиште е во градот Ротенбург на Виме.

Ротенбург
Landkreis Rotenburg

округ
Грб на Ротенбург Landkreis Rotenburg
Lower Saxony ROW.svg
Земја Германија
ПокраинаДолна Саксонија
СедиштеРотенбург на Виме
Површина
 • Вкупна2.070 км2 (800 ми2)
Население (31 декември 2020)[1]
 • Вкупно164.486
 • Густина79/км2 (210/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.ROW или BRV
Мреж. местоlandkreis
rotenburgwuemme.de

Округот нема граница со отворено море и се граничи (од север надесно) со следниве окрузи: Штаде, Харбург, Хајде, Ферден, Остерхолц и Куксхафен.

ГеографијаУреди

Реката Виме тече низ округот од исток на запад. Мочуришната област на обете страни на реката е наречена Депресија Виме (Wümmeniederung).

ИсторијаУреди

Во средниот век, областа била дел од бискупиите на Бремен и Ферден. По протестантската реформација, бискупиите станале секуларни кнежевства, вообичано наречени Бремен-Ферден и на крај областа станала дел од Кралството Хановер.

Денешниот округ бил основан во 1977 година со спојување на поранешните окрузи Ротенбург и Бремерферде.

ГрбУреди

Грбот прикажува:

 • лав што носи крст; лавот бил хералдичко животно на Хановер, а крстот ја претставува Бискупијата Ферден
 • двата прекрстени клуча доаѓаат од грбот на Надбискупијата Бремен

Градови и општиниУреди

 
Градовите и општините во округот Ротенбург
Градови Слободни општини Општински заедници
 1. Бремерферде
 2. Ротенбург на Виме
 3. Фиселхеведе
 1. Гнаренбург
 2. Шесел
 1. Ботел1
 2. Брокел
 3. Хемсбинде
 4. Хемслинген
 5. Кирхвалзеде
 6. Вестервалзеде
 1. Финтел
 2. Хелвезик
 3. Лауенбрик1
 4. Штемен
 5. Фалде
 1. Алфштет
 2. Басдал
 3. Еберсдорф
 4. Хипштет
 5. Ерел1
 1. Андерлинген
 2. Дајнштет
 3. Фарфен
 4. Остерајштет
 5. Раде
 6. Зандбостел
 7. Зедорф
 8. Зелзинген1
 1. Грос Мекелзен
 2. Хамерзен
 3. Калбе
 4. Клајн Мекелзен
 5. Ленгенбостел
 6. Зитензен1
 7. Тисте
 8. Фирден
 9. Вонсте
 1. Ахаузен
 2. Бетерзен
 3. Хасендорф
 4. Хелвеге
 5. Хорштет
 6. Ресум
 7. Зотрум1
 1. Бредорф
 2. Билштет
 3. Хепштет
 4. Кирхтимке
 5. Тармштет1
 6. Форверк
 7. Вестертимке
 8. Вилштет
 1. Елсдорф
 2. Гихум
 3. Хеслинген
 4. Цефен1, 2
1седиште на општинската заедница; 2град

НаводиУреди

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врскиУреди

Координати: 53°15′ N; 9°20′ E / 53.25° СГШ; 9.33° ИГД / 53.25; 9.33