Андерлинген (германски: Anderlingen; долногермански: Annerlingen) — општина во округот Ротенбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Андерлинген
Музејот во Андерлинген
Музејот во Андерлинген
Музејот во Андерлинген
Грб на Андерлинген
Андерлинген во рамките на Германија
Андерлинген
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Ротенбург
Општ. заед. Зелзинген
Месни единици 4
Градоначалник Фридхелм Брункхорст (WG Андерлинген)
Основни податоци
Површина 35,67 км2
Надм. височина 18 м
Население 828 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 23 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ROW
Пошт. бр. 27446
Повик. бр. 04284
Портал www.anderlingen.de
Местоположба на Андерлинген во рамките на округот Ротенбург
Карта
Карта
Координати 53°22′27″N 9°18′13″E / 53.37417° СГШ; 9.30361° ИГД / 53.37417; 9.30361Координати: 53°22′27″N 9°18′13″E / 53.37417° СГШ; 9.30361° ИГД / 53.37417; 9.30361

Географија уреди

Местоположба уреди

Низ општината тече реката Твисте, притока на Осте, која извира кај Виндерсволде.

Општинси единици уреди

Општината се состои од следниве места:

  • Андерлинген (со Хембек)
  • Графел (со Виндерсволде, Шпракел и Мојенхоп)
  • Ференбрух
  • Орел (со Виндерсхузен и Елкерсхузен)

Соседни општини уреди

Општината на север се граничи со Фарфен, на исток со округот Штаде (општините Брест и Алерштет), на југ со Хеслинген и на запад со Зелзинген, додека на северозапад со Дајнштет.

Наводи уреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски уреди