Ерел (германски: Oerel) — општина во округот Ротенбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Ерел
Селската црква во Ерел
Селската црква во Ерел
Селската црква во Ерел
Грб на Ерел
Ерел во рамките на Германија
Ерел
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Ротенбург
Општ. заед. Гестеквеле
Месни единици 3
Градоначалник Марко Нецелман (Изборна група Ерел-Бархел-Глинде)
Основни податоци
Површина 33,70 км2
Надм. височина 16 м
Население 1.846 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 55 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ROW
Пошт. бр. 27432
Повик. бр. 04761, 04765, 04766
Портал www.geestequelle.de
Местоположба на Ерел во рамките на округот Ротенбург
Карта
Карта
Координати 53°29′1″N 9°03′36″E / 53.48361° СГШ; 9.06000° ИГД / 53.48361; 9.06000Координати: 53°29′1″N 9°03′36″E / 53.48361° СГШ; 9.06000° ИГД / 53.48361; 9.06000

Општината претставува административно седиште на општинската заедница Гестеквеле.

Географија уреди

Општински единици уреди

Покрај главното место Ерел, кон општината припаѓаат и местата Бархел и Глинде.

Наводи уреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски уреди