Тисте (германски: Tiste; долногермански: Woonst) — општина во округот Ротенбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Тисте
Грб на Тисте
Тисте во рамките на Германија
Тисте
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Ротенбург
Општ. заед. Зитензен
Градоначалник Штефен Беренс (WG Тисте)
Основни податоци
Површина 23,85 км2
Надм. височина 33 м
Население 872 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 37 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ROW
Пошт. бр. 27419
Повик. бр. 04282
Портал www.tiste.de
Местоположба на Тисте во рамките на округот Ротенбург
Карта
Карта
Координати 53°17′0″N 9°32′0″E / 53.28333° СГШ; 9.53333° ИГД / 53.28333; 9.53333Координати: 53°17′0″N 9°32′0″E / 53.28333° СГШ; 9.53333° ИГД / 53.28333; 9.53333

Наводи уреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски уреди