Дајнштет (германски: Deinstedt; долногермански: Deins) — општина во округот Ротенбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Дајнштет
Камбанарија во селото Малштет
Камбанарија во селото Малштет
Камбанарија во селото Малштет
Грб на Дајнштет
Дајнштет во рамките на Германија
Дајнштет
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Ротенбург
Општ. заед. Зелзинген
Месни единици 2
Градоначалник Ханс Јирген Пич (WG Малштет)
Основни податоци
Површина 20,20 км2
Надм. височина 14 м
Население 667 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 33 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ROW
Пошт. бр. 27446
Повик. бр. 04284, 04762
Местоположба на Дајнштет во рамките на округот Ротенбург
Карта
Карта
Координати 53°24′57″N 9°13′28″E / 53.41583° СГШ; 9.22444° ИГД / 53.41583; 9.22444Координати: 53°24′57″N 9°13′28″E / 53.41583° СГШ; 9.22444° ИГД / 53.41583; 9.22444

Географија уреди

Местоположба уреди

Дајнштет се наоѓа североисточниот дел на округот Ротенбург. Низ северниот дел на општината и Малштет тече реката Бефер.

Општинси единици уреди

Покрај главното место Дајнштет, во општината влегуваат местата Малштет, Шти, Рор, Ле, Хастенбек и Физо.

Соседни општини уреди

Општината на северозапад се граничи со градот Бремерферде, на североисток со Фарфен, на југоисток со Андерлинген, а на југозапад со Зелзинген.

Наводи уреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски уреди