Хајде (германски: Heide) — град во сојузната покраина Шлезвиг-Холштајн, Германија. Градот претставува административно седиште на округот Дитмаршен. Воедно, градот е административно седиште на општинската заедница Хајдер Умланд, иако не е член на истата.

Хајде
Изворите Св. Ѓорѓи на плоштадот
Изворите Св. Ѓорѓи на плоштадот
Грб на Хајде
Хајде is located in Германија
Хајде
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Дитмаршен
Градоначалник Улф Штехер (ДХС)
Основни податоци
Површина 31,8938 км2
Надм. височина 11 м
Население 21.684 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 680 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HEI
Пошт. бр. 25746
Повик. бр. 0481
Портал heide.de
Местоположба на градот Хајде во рамките на округот Дитмаршен
Карта
Координати 54°11′46″N 9°5′36″E / 54.19611° N; 9.09333° E / 54.19611; 9.09333Координати: 54°11′46″N 9°5′36″E / 54.19611° N; 9.09333° E / 54.19611; 9.09333

Германскиот збор „Хајде“ (Heide) означува рамнина. Во XV век четири околни села одлучиле да изградат црква во средина на рамнината. Ова подоцна станало име на градот. Точниот датум на основање не е познат, но до 1447 година, Хајде веќе бил главно село на Дитмаршен. Во ова време, Дитмаршен била независна селска република.

Хајде станал град во XIX век и денес е туристичко одредиште.

СпортУреди

Фудбалскиот клуб Хајдер ФК настапува во покраинската лига на Шлезвиг-Холштајн.[2]

ЗнаменитостиУреди

  • Црква Св. Ѓорѓи (1560)
  • Водокула (1903)
  • Историски музеј на Дитмаршен
  • Брамсхаус, куќата во која живееле наследниците на композиторот Јоханес Брамс; денес е музеј

СообраќајУреди

Во близина на градот се наоѓа регионалниот аеродром Хајде-Бизум, кој нуди летови до островот Хелголанд. Поголем меѓународен аеродром претставува аеродромот во Хамбург, кој се наоѓа на неколку часови возење од Хајде.

Познати жителиУреди

Меѓународни односиУреди

ГалеријаУреди

НаводиУреди

  1. "Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2018 г." Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. (германски)
  2. Verbandsliga Schleswig-Holstein table 2007-08 publisher: Fussball.de 6 јули 2008

Надворешни врскиУреди