Брокел (германски: Brockel) — општина во округот Ротенбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Брокел
Црквата на Светиот Крст во Брокел
Црквата на Светиот Крст во Брокел
Црквата на Светиот Крст во Брокел
Брокел во рамките на Германија
Брокел
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Ротенбург
Општ. заед. Ботел
Градоначалник Ролф Лидеман (ДХС)
Основни податоци
Површина 25,12 км2
Надм. височина 34 м
Население 1.382 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 55 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ROW
Пошт. бр. 27386
Повик. бр. 04266
Портал www.brockel.de
Местоположба на Брокел во рамките на округот Ротенбург
Карта
Карта
Координати 53°06′0″N 9°31′0″E / 53.10000° СГШ; 9.51667° ИГД / 53.10000; 9.51667

Географија

уреди

Општински единици

уреди

Општината Брокел, покрај од главното место Брокел, се состои од местата Белен, како и дворецот Трохел со имотите Нелсон и Вензеброк.

Соседни општини

уреди

Наводи

уреди
  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски

уреди