Алфштет (германски: Alfstedt; долногермански: Alfst) — општина во округот Ротенбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Алфштет
Воздушен поглед на Алфштет
Воздушен поглед на Алфштет
Воздушен поглед на Алфштет
Грб на Алфштет
Алфштет во рамките на Германија
Алфштет
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Ротенбург
Општ. заед. Гестеквеле
Градоначалник Хајнц Бук (WG Alfstedt)
Основни податоци
Површина 16,22 км2
Надм. височина 4 м
Население 844 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 52 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ROW
Пошт. бр. 27432
Повик. бр. 04765
Портал Alfstedt
Местоположба на Алфштет во рамките на округот Ротенбург
Карта
Карта
Координати 53°32′53″N 9°04′4″E / 53.54806° СГШ; 9.06778° ИГД / 53.54806; 9.06778Координати: 53°32′53″N 9°04′4″E / 53.54806° СГШ; 9.06778° ИГД / 53.54806; 9.06778

Географија уреди

Местоположба уреди

Северната и источната граница на општината ја образува окружната граница со Куксхафен.

Наводи уреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски уреди