Еберсдорф (Долна Саксонија)

Еберсдорф (германски: Ebersdorf; долногермански: Eversdörp) — општина во округот Ротенбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Еберсдорф
Влезот во Еберсдорф
Влезот во Еберсдорф
Влезот во Еберсдорф
Грб на Еберсдорф
Еберсдорф во рамките на Германија
Еберсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Ротенбург
Општ. заед. Гестеквеле
Месни единици 3
Градоначалник Клаус Дитер Вагенленер (Заедничка листа Еберсдорф)
Основни податоци
Површина 28,83 км2
Надм. височина 14 м
Население 1.038 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 36 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ROW
Пошт. бр. 27432
Повик. бр. 04765, 04768
Портал www.ebersdorf-nds.de
Местоположба на Еберсдорф во рамките на округот Ротенбург
Карта
Карта
Координати 53°31′39″N 9°03′10″E / 53.52750° СГШ; 9.05278° ИГД / 53.52750; 9.05278Координати: 53°31′39″N 9°03′10″E / 53.52750° СГШ; 9.05278° ИГД / 53.52750; 9.05278

Географија уреди

Местоположба уреди

Еберсдорф се наоѓа помеѓу Хамбург и Бремерхафен, околу 8 километри северозападно од Бремерферде.

Соседни општини уреди

Еберсдорф на север се граничи со градот Гестланд, на североисток со Алфштет, на исток со градот Бремерферде, на југ со Ерел и на запад со Хипштет.

Општински единици уреди

Покрај главното место Еберсдорф кон општината припаѓаат и местата Вестербек и Ној Еберсдорф.

Наводи уреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски уреди