Штаде (германски: Stade) — округ (Landkreis) во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Административното окружно седиште е во истоимениот град и е дел од метрополитенската област Хамбург.

Штаде
Landkreis Stade

округ
Грб на Штаде Landkreis Stade
Земја Германија
ПокраинаДолна Саксонија
СедиштеШтаде
Површина
 • Вкупна1.266 км2 (489 ми2)
Население (31 декември 2020)[1]
 • Вкупно205.357
 • Густина160/км2 (420/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.STD
Мреж. местоlandkreis-stade.de

Географија уреди

Местоположба уреди

Округот се наоѓа на јужниот брег на реката Елба, помеѓу градот Хамбург и устието на реката. Западната граница на округот е Осте, тесна притока на Елба. Областа помеѓу Осте и градот Штаде традиционално е позната како Кединген. Областа источно од Штаде е позната како Алтес Ланд (буквално „Стара Земја“). Има илјадници овошни дрвја.

Окрузи уреди

Се граничи (од север надесно) со окрузите во Шлезвиг-Холштајн, Дитмаршен, Штајнбург и Пинеберг (сите на другиот брег на Елба, градот-држава Хамбург, како и со окрузите од Долна Саксонија, Харбург, Ротенбург и Куксхафен.

Историја уреди

Округот Штаде бил основан во 1932 година со спојување на три претходни помали окрузи.

Грб уреди

Грбот прикажува:

 • замок, претставувајќи го Штаде како поранешно седиште на грофовите на Штаде
 • клучот од грбот на Надбискупијата Бремен, на која областа припаѓала во минатото
 • бел коњ, претставувајќи го Хановер и Долна Саксонија

Градови и општини уреди

 
Градовите и општините во округот Штаде
Градови Слободни општини Општински заедници
 1. Букстехуде
 2. Штаде
 1. Дрохтерсен
 2. Јорк
 1. Апензен1
 2. Бекдорф
 3. Зауензик
 1. Дајнсте
 2. Фреденбек1
 3. Кутенхолц
 1. Алерштет
 2. Баргштет
 3. Брест
 4. Харзефелд1
 1. Агатенбург
 2. Блидерсдорф
 3. Долерн
 4. Хорнебург1
 5. Нотенсдорф
 1. Гринендајх
 2. Гудерхандфиртел
 3. Холерн-Твиленфлет
 4. Мителнкирхен
 5. Нојенкирхен
 6. Штајнкирхен1
 1. Балје
 2. Фрајбург1
 3. Крумендајх
 4. Едеркварт
 5. Вишхафен
 1. Бурвег
 2. Диденбител
 3. Енгелшоф
 4. Есторф
 5. Гросенверден
 6. Хама
 7. Хајнбокел
 8. Химелпфортен1
 9. Краненбург
 10. Олдендорф
1седиште на општинската заедница

Наводи уреди

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски уреди

53°35′N 9°25′E / 53.58° СГШ; 9.42° ИГД / 53.58; 9.42