Клајн Мекелзен (германски: Klein Meckelsen) — општина во округот Ротенбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Клајн Мекелзен
Грб на Клајн Мекелзен
Клајн Мекелзен во рамките на Германија
Клајн Мекелзен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Ротенбург
Општ. заед. Зитензен
Месни единици 3
Градоначалник Херман Мајер (Граѓанска листа Заедно за Клајн Мекелзен)
Основни податоци
Површина 14,58 км2
Надм. височина 33 м
Население 902 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 62 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ROW
Пошт. бр. 27419
Повик. бр. 04282
Портал www.klein-meckelsen.de
Местоположба на Клајн Мекелзен во рамките на округот Ротенбург
Карта
Карта
Координати 53°18′0″N 9°27′0″E / 53.30000° СГШ; 9.45000° ИГД / 53.30000; 9.45000Координати: 53°18′0″N 9°27′0″E / 53.30000° СГШ; 9.45000° ИГД / 53.30000; 9.45000

Географија уреди

Општински единици уреди

Кон општината припаѓаат и местата Лангенфелде и Маршхорст.

Наводи уреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски уреди