Харбург (округ)

Харбург (германски: Harburg) — округ (Landkreis) во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Го носи името од градот Харбург на Елба, кој порано бил административно седиште на округот, но денес претставува дел од градот-држава Хамбург. Се граничи со (од исток надесно) окрузите Линебург, Хајдекрајс, Ротенбург и Штаде, од градот-држава Хамбург и од сојузната покраина Шлезвиг-Холштајн (округ Лауенбург).

Харбург
Landkreis Harburg

округ
Грб на Харбург Landkreis Harburg
Lower Saxony WL.svg
Земја Германија
ПокраинаДолна Саксонија
СедиштеВинзен (Луе)
Површина
 • Вкупна1.245 км2 (481 ми2)
Население (31 декември 2020)[1]
 • Вкупно256.016
 • Густина210/км2 (530/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.WL
Мреж. местоlandkreis-harburg.de

ГеографијаУреди

Округот се наоѓа јужно од Хамбург и вклучува неколку предградија на метрополитенската област Хамбург. Јужниот дел на округот е дел од Линебуршкото Поле.

ИсторијаУреди

Во 1885 година, пруската влада основала три окрузи во областа: округот Харбург, округот Винзен и слободниот град Харбург на Елба. Во 1932 година, окрузите Винзен и Харбург биле споени; градот Харбург-Вилхелмсбург (кој бил споен во 1927 година) станал административно седиште на округот, иако останал слободен град и не бил дел од округот.

Во 1937 година, градот Харбург-Вилхелмсбург бил припоен кон градот Хамбург со Законот за голем Хамбург. Харбург и Вилхелмсбург станале два четврта на Хамбург. Округот Харбург останал со Прусија и ја задржал својата автономија. Винзен на Луе станал ново административно седиште на округот во 1944 година.

ГрбУреди

Лавот бил хералдичко животно на Велфската династија и на Војводството Брауншвајг-Линебург, на кое припаѓала областа додека не станала дел од Прусија. Клучот е од грбот на Архиепископијата Бремен, каде во минатото припаѓале западните делови на округот.

Градови и општиниУреди

 
Градовите и општините во округот Харбург
Градови Слободни општини Општински заедници
 1. Буххолц во Нордхајде
 2. Винзен (Луе)
 1. Ној Вулмсторф
 2. Розенгартен
 3. Зеветал
 4. Штеле
 1. Драге
 2. Маршахт1
 3. Теспе
 1. Азендорф
 2. Бракел
 3. Егесторф
 4. Ханштет1
 5. Марксен
 6. Ундело
 1. Апел
 2. Дрештет
 3. Халфесбостел
 4. Холенштет1
 5. Мојсбург
 6. Регесбостел
 7. Венцендорф
 1. Бендесторф
 2. Хармсторф
 3. Јестебург1
 1. Ајендорф
 2. Гарлсторф
 3. Гарштет
 4. Геденсторф
 5. Залцхаузен1
 6. Топенштет
 7. Фирхефен
 8. Вулфзен
 1. Дорен
 2. Хандело
 3. Хајденау
 4. Какенсторф
 5. Кенигсмор
 6. Отер
 7. Тоштет1
 8. Веле
 9. Виштет
1седиште на општинската заедница

НаводиУреди

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врскиУреди

Координати: 53°20′ N; 10°05′ E / 53.33° СГШ; 10.08° ИГД / 53.33; 10.08