Зелзинген (германски: Selsingen; долногермански: Sürsen) — општина во округот Ротенбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа околу 15 километри југоисточно од градот Бремерферде и 45 километри североисточно од градот-држава Бремен.

Зелзинген
Центарот на Зелзинген
Центарот на Зелзинген
Центарот на Зелзинген
Грб на Зелзинген
Зелзинген во рамките на Германија
Зелзинген
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Ротенбург
Општ. заед. Зелзинген
Месни единици 6
Градоначалник Рајнхард Ауфдемкамп (ДХС)
Основни податоци
Површина 41,86 км2
Надм. височина 27 м
Население 3.598 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 86 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ROW
Пошт. бр. 27446
Повик. бр. 04284
Местоположба на Зелзинген во рамките на округот Ротенбург
Карта
Карта
Координати 53°22′0″N 9°13′0″E / 53.36667° СГШ; 9.21667° ИГД / 53.36667; 9.21667Координати: 53°22′0″N 9°13′0″E / 53.36667° СГШ; 9.21667° ИГД / 53.36667; 9.21667

Општината претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Географија уреди

Местоположба уреди

Зелзинген се наоѓа на реката Осте.

Општинси единици уреди

Општината се состои од главното место Зелзинген и местата Ајце, Гранштет, Хасел, Лафенштет и Парневинкел.

Соседни општини уреди

Општината на североисток се граничи со општината Дајнштет, на исток со општината Андерлинген, на југоисток со општината Зедорф, на југозапад со општината Остерајштет, на запад со општината Гнаренбург и на северозапад со општината Зандбостел. Освен општината Гнаренбург, сите други припаѓаат во општинската заедница Зелзинген.

Наводи уреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски уреди