Грос Мекелзен (германски: Groß Meckelsen) — општина во округот Ротенбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Грос Мекелзен
Грос Мекелзен во рамките на Германија
Грос Мекелзен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Ротенбург
Општ. заед. Зитензен
Месни единици 2
Градоначалник Дирк Детјен (ДХС)
Основни податоци
Површина 12,34 км2
Надм. височина 35 м
Население 510 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 41 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ROW
Пошт. бр. 27419
Повик. бр. 04282
Портал www.sittensen.de
Местоположба на Грос Мекелзен во рамките на округот Ротенбург
Карта
Карта
Координати 53°17′0″N 9°27′0″E / 53.28333° СГШ; 9.45000° ИГД / 53.28333; 9.45000Координати: 53°17′0″N 9°27′0″E / 53.28333° СГШ; 9.45000° ИГД / 53.28333; 9.45000

Географија уреди

Местоположба уреди

Грос Мекелзен се наоѓа на реката Осте. Потокот Раме, кој извира во општината Зауензик, се влева кај Грос Мекелзен во Осте.

Општински единици уреди

Кон општината покрај главното место Грос Мекелзен припаѓа и местото Кумилен.

Соседни општини уреди

Општината се граничи со Клајн Мекелзен, Зитензен, Хамерзен и Елсдорф.

Наводи уреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски уреди