Калбе (Долна Саксонија)

Калбе (германски: Kalbe) — општина во округот Ротенбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Калбе
Грб на Калбе
Калбе (Долна Саксонија) is located in Германија
Калбе (Долна Саксонија)
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Ротенбург
Општ. заед. Зитензен
Градоначалник Бернд Петерзен (UWG Калбе)
Основни податоци
Површина 10,25 км2
Надм. височина 41 м
Население 602 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 59 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ROW
Пошт. бр. 27419
Повик. бр. 04282
Портал www.sittensen.de
Местоположба на Калбе во рамките на округот Ротенбург
Карта
Координати 53°17′38″N 9°33′7″E / 53.29389° СГШ; 9.55194° ИГД / 53.29389; 9.55194Координати: 53°17′38″N 9°33′7″E / 53.29389° СГШ; 9.55194° ИГД / 53.29389; 9.55194

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врскиУреди