Хемсбинде (германски: Hemsbünde) — општина во округот Ротенбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Хемсбинде
Грб на Хемсбинде
Хемсбинде во рамките на Германија
Хемсбинде
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Ротенбург
Општ. заед. Ботел
Месни единици 5
Градоначалник Манфред Штрук (СДП)
Основни податоци
Површина 22,33 км2
Надм. височина 28 м
Население 1.174 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 53 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ROW
Пошт. бр. 27386
Повик. бр. 04266 (04260, 04261)
Портал www.bothel.de
Местоположба на Хемсбинде во рамките на округот Ротенбург
Карта
Карта
Координати 53°06′0″N 9°28′0″E / 53.10000° СГШ; 9.46667° ИГД / 53.10000; 9.46667

Географија

уреди

Општински единици

уреди

Кон општината припаѓаат местата Хасел, Хаштет и Ворт. Заедно со главното место Хемсбинде, овие села се означени како „водни села“. Оваа ознака доаѓа од честите поплави од Родау и Видау.

Соседни општини

уреди

Наводи

уреди
  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски

уреди