Ахаузен (германски: Ahausen) — општина во округот Ротенбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Ахаузен
Грб на Ахаузен
Ахаузен во рамките на Германија
Ахаузен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Ротенбург
Општ. заед. Зотрум
Месни единици 2
Градоначалник Клаус Кок (ДХС)
Основни податоци
Површина 34,41 км2
Надм. височина 25 м
Население 1.909 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 55 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ROW
Пошт. бр. 27367
Повик. бр. 04269
Портал www.sottrum.de
Местоположба на Ахаузен во рамките на округот Ротенбург
Карта
Карта
Координати 53°03′51″N 9°18′53″E / 53.06417° СГШ; 9.31472° ИГД / 53.06417; 9.31472Координати: 53°03′51″N 9°18′53″E / 53.06417° СГШ; 9.31472° ИГД / 53.06417; 9.31472

Географија уреди

Местоположба уреди

Ахаузен се наоѓа југозападно од окружниот град Ротенбург на Виме и низ општината поминува реката Виме.

Ахаузен е оддалечен околу 10 километри од Зотрум, а исто толку и од окружниот град Ротенбург на Виме. Градот Ферден на Алер се наоѓа околу 25 километри од Ахаузен.

Наводи уреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски уреди