Куксхафен (германски: Cuxhaven) — округ (Landkreis) во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Административното окружно седиште е во истоимениот град.

Куксхафен
Landkreis Cuxhaven

округ
Грб на Куксхафен Landkreis Cuxhaven
Земја Германија
ПокраинаДолна Саксонија
СедиштеКуксхафен
Површина
 • Вкупна2.057,78 км2 (79,451 ми2)
Население (31 декември 2020)[1]
 • Вкупно198.826
 • Густина0,97/км2 (2,5/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.CUX
Мреж. местоlandkreis-cuxhaven.de

Округот се граничи со (од исток надесно) окрузите Штаде, Ротенбург, Остерхолц и Везермарш, градот Бремерхафен и Северното Море.

Географија

уреди

Често округот е именуван како Куксланд. Се наоѓа на брегот на Северното Море и е опкружен од устијата на реките Елба и Везер. Брегот е дел од Националниот парк Ваденско Море (Долна Саксонија).

Историја

уреди

Округот бил основан во 1977 година со спојување на поранешните окрузи Ланд Хаделн и Везерминде. Градот Куксхафен го изгубил својот статус на слободен град и станал административно седиште на новиот округ.

Грбот го прикажува Свети Никола, кој е светец-заштитник на рибарите. Брегот на Северното Море е прикажано најдолу на грбот.

Градови и општини

уреди
 
Градовите и општините во округот Куксхафен
Градови Слободни општини Општински заедници
 1. Куксхафен
 2. Гестланд
 1. Беверштет
 2. Хаген им Бремишен
 3. Локсштет
 4. Шифдорф
 5. Вурстер Нордзекисте

1. Берде Ламштет

 1. Армсторф
 2. Холнзет
 3. Ламштет1
 4. Мителстенае
 5. Штинштет

2. Хемор

 1. Хехтхаузен
 2. Хемор1, 2
 3. Остен

3. Ланд Хаделн

 1. Белум
 2. Билкау
 3. Каденберге
 4. Илиенворт
 5. Нојенкирхен
 6. Нојхаус
 7. Нордледа
 8. Оберндорф
 9. Одисхајм
 10. Остербрух
 11. Отерндорф1, 2
 12. Штајнау
 13. Вана
 14. Вингст
1седиште на општинската заедница; 2град

Наводи

уреди
 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски

уреди

53°40′N 8°50′E / 53.67° СГШ; 8.83° ИГД / 53.67; 8.83