Ботел (германски: Bothel) — општина во округот Ротенбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Ботел
Грб на Ботел
Ботел is located in Германија
Ботел
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Ротенбург
Општ. заед. Ботел
Градоначалник Хајнц Мајер (ДХС)
Основни податоци
Површина 16,75 км2
Надм. височина 30 м
Население 2.379 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 142 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ROW
Пошт. бр. 27386
Повик. бр. 04266
Портал bothel.de
Местоположба на Ботел во рамките на округот Ротенбург
Карта
Координати 53°04′0″N 9°30′0″E / 53.06667° СГШ; 9.50000° ИГД / 53.06667; 9.50000Координати: 53°04′0″N 9°30′0″E / 53.06667° СГШ; 9.50000° ИГД / 53.06667; 9.50000

Општината претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

ГеографијаУреди

МестоположбаУреди

Ботел се наоѓа помеѓу реките Родау и Видау, две притоки на Виме. Општината е оддалечена 8 километри југоисточно од окружниот град Ротенбург на Виме.

Соседни општиниУреди

СтруктураУреди

Општината Ботел не е поделена на месни единици. Како средиште се смета раскрсницата на патиштата од Ротенбург, Брокел и Кирхвалзеде.

На крајниот југ се наоѓа населбата Бретел, која се наоѓа на подрачјето на населбата, но е поврзана со местото Бретел, дел од градот Фиселхефеде.

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врскиУреди