Ботел (општинска заедница)

Ботел (германски: Bothel) — општинска заедница во округот Ротенбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Нејзино седиште е селото Ботел.

Општинската заедница Ботел се состои од следниве општини:

  1. Ботел
  2. Брокел
  3. Хемсбинде
  4. Хемслинген
  5. Кирхвалзеде
  6. Вестервалзеде

53°04′12″N 09°29′51″E / 53.07000° СГШ; 9.49750° ИГД / 53.07000; 9.49750