Пеликат

напуштено село во Костурско, Егејска Македонија
Пеликат
Μονόπυλο
Местоположба
Пеликат на карта
Податоци
Округ: Костур
Население: 20 (2001)
Надм. вис.: м
Геог. положба: 40° 27' 30" СГШ
20° 54' 36" ИГД
Пошт. бр.:
Повик. бр.:

Пеликат (Пилкати или Пелкади; на грчки : Μονόπυλο, Монопило) е село во Егејска Македонија, Република Грција, општина Нестрам, Костурско.

Географија и местоположбаУреди

ИсторијаУреди

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Општествени установиУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

Надворешни врскиУреди