Кишино

село во Општина Лозово

Кишино — село во Општина Лозово.

Кишино
Кишино во рамките на Македонија
Кишино
Местоположба на Кишино во Македонија
Кишино на карта

Карта

Координати 41°42′30″N 21°54′43″E / 41.70833° СГШ; 21.91194° ИГД / 41.70833; 21.91194
Регион  Вардарски
Општина  Лозово
Население 8 жит.
(поп. 2021)[1]

Пошт. бр. 2208
Шифра на КО 24016
Надм. вис. 362 м
Кишино на општинската карта

Атарот на Кишино во рамките на општината
Кишино на Ризницата

Географија и местоположба

уреди

Селото се наоѓа во областа Сландол, меѓу Брегалница и Вардар. Од градот Велес е оддалечено 14 километри во југоисточен правец.

Историја

уреди

На крајот на XIX век селото било дел од Штипската каза на Отоманското Царство. Според податоците на бугарскиот етнограф Васил К’нчов, селото во 1900 година имало 480 Турци.[2] Како турско село означено било и од страна на Леонард Шулце Јена и Димитар Гаџанов.

Население

уреди
Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948547—    
1953614+12.2%
1961197−67.9%
197188−55.3%
198185−3.4%
ГодинаНас.±%
199120−76.5%
199415−25.0%
200222+46.7%
20218−63.6%

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралството Југославија од 1931 година, селото имало 450 Турци.[3]

Според пописот од 2002 година, селото имало население од 22 жители, Македонци.

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 8 жители, од кои 2 Албанци и 6 лица без податоци.[4]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 480 547 614 197 88 85 20 15 22 8
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[5]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[6]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[7]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[8]

Самоуправа и политика

уреди

Избирачко место

уреди

Во селото постои избирачкото место бр. 1709 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на приватна куќа. Во ова избирачко место е опфатено и селото Бекирлија.[9]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 25 гласачи.[10]

Културни и природни знаменитости

уреди
Археолошки наоѓалишта[11]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр.226.
 3. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.
 4. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
 5. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 6. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 7. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 8. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 9. „Описи на ИМ“. Архивирано од изворникот на 2023-08-17. Посетено на 3 ноември 2019.
 10. „Претседателски избори 2019“. Архивирано од изворникот на 2019-12-29. Посетено на 3 ноември 2019.
 11. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 351. ISBN 9989-649-28-6.

Надворешни врски

уреди